Ostatnie chwile przed ślubem - co mieć pod kontrolą i czego dopilnować?

22 wrzesień 2018
Joanna Brodzicka

Przygotowania do tego jedynego dnia w życiu zwykle trwają miesiącami. Wydaje się Wam, że nie zapomnieliście o niczym. Wszystko zostało zaplanowane. Czy aby na pewno?


Czy można oszukać czas, sprawić by doba trwała nieco dłużej? Nie martwcie się! Każda z par na dzień przed swoim ślubem zadaje sobie podobne pytania. Odhacza w głowie punkt po punkcie wszystko, co zdołała spamiętać. A co dwie głowy to nie jedna! Do tego tuzin ciotek, trzy tuziny przyjaciół, rodzice, przyszli teściowie, rodzeństwo. STOP! Można się pogubić.

Każdy wtrąca swoje trzy grosze, po których tylko głowa Was może rozboleć. Nie dajcie się zwariować. Polecam Wam mój sposób, na ujarzmienie każdego „bałaganu”, nawet tego przed Waszym Wielkim Dniem - NOTES - a w nim zapisany punkt po punkcie każdy ważny szczegół. Macie pewność, że nic się nie zgubi i o niczym nie zapomnicie. Choćbyście stanęli na rzęsach i zwołali „wojenna naradę”, coś zapewne zostanie przeoczone. Spisując wszystko w notesie, czarno na białym będziecie widzieli, że wszystko zostało zrobione. Przygotowując się w ten sposób na kilka tygodni, a nawet miesięcy przed datą ślubu, unikniecie niepotrzebnej paniki.

O tym warto pamiętać na minutę przed ślubem

Są pewne sprawy, które należy dopiąć w ostatnich 3 dniach. Warto je również zapisać w notesie, a później tylko sukcesywnie odhaczać.

Przegląd ubrań

Panna Młoda zwykle ma dwie suknie – należy zrobić ostatnie przymiarki. Panu Młodemu, jeśli ma tendencję do podjadania lub wręcz odwrotnie – do chudnięcia w momentach stresowych, zaproponowałabym na wszelki wypadek ponowne zmierzenie garnituru. Pas, skarpety, bielizna – wszystko położone w honorowym miejscu, aby nie trzeba było ich szukać w stresie. Wypada również rozchodzić nowe buty i to dotyczy Was obojga. Dodatkowo Panna Młoda powinna sprawdzić rozmiar pończoch i spakować do torebki zapasowe.

Wykonanie najważniejszych telefonów i potwierdzenie ślubnych atrakcji

Potwierdzenie orkiestry, tortu, kosmetyczki, fryzjera, kwiaciarni… Lista może być naprawdę długa, więc koniecznie wszystko zapiszcie.

Wyczyszczenie pierścionka zaręczynowego

Powinien lśnić nowością. Jeśli Wasze narzeczeństwo trwało dłużej niż rok, radziłabym oddać pierścionek do złotnika. Nie zaszkodzi go wyczyścić... :)

Wizyta w kościele na kilka dni przed ślubem

O tym zapewne przypomni Wam sam ksiądz, z którym wcześniej już umówiliście się na ceremonię zaślubin. Warto jednak podejść kilka dni wcześniej do kościoła i omówić wszystkie szczegóły ponownie.

Weryfikacja listy gości weselnych

Zerknijcie po raz ostatni na listę gości. Może coś umknęło? Jakieś niedopatrzenie? Wujek z Maroka nie dojedzie? Siostra cioteczna spóźni się i dojedzie później? Takie sytuacje są naturalne. Jeśli będziecie mieć tego świadomość, podejdziecie do tego typu spraw ze spokojem.

Rozpiska – jak posadzić gości

Winietki gotowe? Przejrzyjcie listę gości usadowionych przy stole. Czy oby na pewno ciocia Marta - zagorzała przeciwniczka alkoholu - może siedzieć koło rozrywkowego kuzyna Stefana? Warto pomyśleć o wszystkim, jeszcze raz się zastanowić i nanieść ewentualne poprawki.

Przygotowanie dokumentów niezbędnych do zawarcia ślubu

Przygotujcie i odłóżcie w jedno miejsce wszystkie istotne dokumenty, w tym dowody osobiste. Zadzwońcie i porozmawiajcie ze świadkami, aby też niczego nie zapomnieli.

Zabiegi pielęgnacyjne przed ślubem

Absolutnie odradzam testowanie nieznanych kosmetyków - nawet tych rzekomo najlepszych i najdroższych - na ostatni moment. Nigdy nie będziecie wiedzieli, jak zareaguje Wasza skóra. Stosujcie tylko to, co znacie i czego jesteście pewni.

Posegregowanie płatności

Ważną sprawą, która nie może zwlekać są rachunki – dostawcom, kosmetyczce, fotografom, kamerzyście, wodzirejowi, księdzu, organiście i wszystkim innym osobom, odpowiedzialnym za Wasz ślub warto zapłacić wcześniej, niż mieć na głowie tego typu problemy w dniu ślubu...

Dopięcie wyjazdu poślubnego na ostatni guzik

Jeśli zaplanowaliście wyjazd bezpośrednio po ślubie lub po poprawinach, zerknijcie na Wasz grafik, czy wszystko się zgadza. Sprawdźcie odloty/odjazdy i zakwaterowanie.

Drobnostki, o których musicie pamiętać

Słowo drobnostki to w istocie mniej ważne sprawy, ale ich także nie powinno się lekceważyć. Wazony na kwiaty, przydzielenie osoby do ich odbioru, poproszenia świadka czy druhen, aby zajęli się Waszymi prezentami. Sprawdźcie, czy upominki w formie podziękowania dla gości są gotowe. Spiszcie wszystkie drobniejsze sprawy - punkt po punkcie. Jeśli jesteście pedantami, tym bardziej taka rozpiska będzie Wam potrzebna.

Czy o czymś zapomniałam? Bardzo prawdopodobne. Wdzięczna będę za podpowiedzi z Waszej strony. Chętnie uzupełnię moją listę! :)

Średnia

4.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

29 lipiec 2021
28 październik 2018

Komentarze