Napisz SMS o miłości

20 listopad 2017
Anna Żaczek

Jesteśmy  pokoleniem komunikacji komórkowej. Uleganie pokusom nowej technologii jest widoczne w każdym miejscu, nawet na spotkaniach czysto prywatnych. Coraz częściej porozumiewamy się za pomocą krótkich komunikatów SMS, zaoszczędza to nam czas i powoduje ekspresowe dotarcie do odbiorcy, a zarazem szybkie otrzymanie odpowiedzi. Coraz częściej zastępuje realny kontakt.

Czy wobec powyższych faktów komunikacja z użyciem komórki niszczy związki? Jak wykorzystać technologię cyfrową do wzmocnienia więzi między parą?



Z Raportu badań konsumenckich 2015  portalu Serwes.sms.pl wynika, że popularność SMS-ów pomimo upływu lat i pojawiania się nowych narzędzi komunikacji nie maleje. Z SMS-ów korzystają niemal wszyscy badani (97,2% osób), a z MMS-ów 71,8%. SMS-y codziennie wysyła 73,3% i odbiera 80,3% osób.

W kwestii korzystania z aplikacji mobilnych wyniki sondażu są następujące: 90,2% badanych posiada choć jedną aplikację do wysyłania wiadomości na swoim telefonie. Są to kolejno: Facebook Messenger (89,9%), Skype (34,4%), WhatsApp (28,9%), Viber (12,8%), Twitter (12,6%), Gadu Gadu (11,6%), Google Talk (11,2%), iMessage (7,6%), LinkedIn (4,5%), Blackberry Messenger (1,5%).

Największą zaletą korzystania z komunikacji SMS, w opinii badanych, jest prostota korzystania ze wskazanej formy kontaktu. Osoby korzystające z komunikatorów mobilnych, np. z aplikacji Facebook Messenger, najczęściej zwracają uwagę na brak kosztów usługi.

Kiedy użyć komórki, aby podsycić związek

Wszechobecną komórkę pełniącą obecnie w naszym życiu rolę banku informacji, trenera, motywatora, a w konsekwencji kontrolera naszego życia możemy z powodzeniem wykorzystać w celu pozbycia się rutyny w naszych związkach. Posługując się popularną funkcją SMS lub innym narzędziem komunikacji z dobrym skutkiem możemy poflirtować ze swoim partnerem w ciągu dnia. Ciekawy, pobudzający wyobraźnię tekst, nawiązujący do ekscytujących wspólnie spędzonych chwil, z pewnością zainspiruje do zaplanowania niebanalnego wieczoru. Internet jest pełen przykładów gorących SMS-ów. Unikajcie tekstów infantylnych oraz rymowanek, które raczej pogrążą piszącego niż wywołają romantyczny nastrój. Korzystajcie z własnej wiedzy o partnerze i jego upodobaniach. Zadbajcie o odpowiedni czas, ponieważ SMS otrzymany w trakcie ważnego spotkania biznesowego nie wzbudzi zachwytu partnera. Zwróćcie uwagę na poprawność treści i literówki, które mogą nieźle namieszać w waszych przekazach, chociaż w powszechnej opinii zakochani i tak rozumieją się w pół słowa.

Kiedy komórkę wyłączyć

Komórka, w pewnych sytuacjach zamiast poprawienia komunikacji w związku, osłabia więzi i wnosi dystans między partnerami.

Chodzi w tym przypadku o czas spędzany wspólnie. Zdaniem terapeutów każda para potrzebuje czasu wolnego od elektronicznych nowinek, aby spożytkować go tylko dla siebie. Kiedy zatem wyłączamy komórki? Panowie ‒ podczas spotkania ze swoją ukochaną, nie sprawdzamy wyniku meczu, nie odbieramy wiadomości od szefa i kolegów, nie szukamy na allegro nowych opon do samochodu. Panie ‒ nie sprawdzamy co chwila na Fb bądź na Instagramie, co robią przyjaciółki, jakie fotki dodały po udanym wypadzie na zakupy, nie szukamy nowego lakieru do paznokci.

Dla dobra waszego związku zastosujcie uniwersalną zasadę (H. Lerner): „Żadnej elektrotechniki przez dwie godziny po powrocie do domu i dzieci”.

A Wy, wykorzystujecie potencjał technologii cyfrowej w związku? Raczej przeszkadza Wam ona czy pomaga?

Średnia

4.3

Oceń mój artykuł

Zobacz także

10 czerwiec 2018
16 styczeń 2020

Komentarze