Nazwy rocznic ślubnych + pomysły na prezenty

15 październik 2018
Natalia Narowska

 

„Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest.
Miłość nie zazdrości, nie szuka poklasku,
nie unosi się pychą; nie jest bezwstydna,
nie szuka swego, nie unosi się gniewem,
nie pamięta złego; nie cieszy się z niesprawiedliwości,
lecz współweseli się z prawdą.
Wszystko znosi, wszystkiemu wierzy,
we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma.
Miłość nigdy nie ustaje.”

Te piękne słowa Listu do Koryntian pamiętasz zapewne ze swojego ślubu, jeśli był to sakrament kościelny. Być może było to rok temu, dwa, dziesięć, a może już czterdzieści. Czas szybko leci. Ślub to jeden z najpiękniejszych momentów w naszym życiu, dlaczego więc nie celebrować jego rocznic? Jedni decydują się na spędzenie tego dnia ze swoją ukochaną osobą, inni urządzają przyjęcia. Rzecz w tym, że nieważne co zrobisz – ważne, by ten dzień był wyjątkowy.

Odpowiednie rocznice posiadają swoje nazwy, co niejako może pomóc w wyszukaniu drobiazgu upamiętniającego tę piękną chwilę. Co więc wybrać na rocznicę ślubu?

Pierwsza rocznica ślubu – papierowe gody

Pierwsza – wyjątkowa. Pary dopiero się „docierają”, smakują nowego życia.

Co warto kupić? Np. notes w twardej okładce, książkę z ulubionego wydawnictwa. Trendy będzie plakat z typografią do sypialni bądź salonu. Z papieru jest origami – można zaskoczyć ukochaną kwiatami z papieru, a jeszcze lepiej – samemu je wykonać. To dopiero sztuka! Bilet – to też papier- może romantyczna podróż do Paryża lub Wenecji?

Druga rocznica ślubu – bawełniane gody

Być może jesteście na etapie urządzania swojego własnego M. Komplet bawełnianej pościeli będzie doskonałym prezentem, zwłaszcza, gdy wieczorową porą obydwoje w tą pościel wpadniecie. Dla bardziej zwariowanych par – koszulka z autorskim nadrukiem.

Trzecia rocznica ślubu - skórzane gody

Tu mamy dość spore pole do popisu. Ukochaną osobę możemy obdarować galanterią skórzaną: paskiem, portfelem, designerską torebką czy modną bransoletką.

Czwarta rocznica ślubu – kwiatowe gody

Bukiet kwiatów może być podstawą świętowania każdej rocznicy, a szczególnie czwartej! Panowie mogą sprezentować swoim małżonkom flower box – ozdobne pudełko z kwiatami. Dla romantyków polecam ciepłą kąpiel przy świecach z winem i płatkami róż.

Piąta rocznica ślubu – rocznica drewniana

Świetnym prezentem będzie ręcznie wykonane drewniane pudełko z wykonaną pirografem grafiką, ramka ze zdjęciem z wspólnej sesji zdjęciowej, a dla gadżeciarzy – drewniana obudowa na telefon.

Szósta rocznica  ślubu – cukrowe gody

Same słodkości! Jak pobudzić endorfiny? Pudełkiem czekoladek! Małżonkowie mogą się wybrać na pyszny deser do ulubionej cukierni.

Dla kobiet kochających piec ciasta przydatnym prezentem będzie mikser albo zestaw do dekoracji tortów. Można też zafundować sobie warsztaty cukiernicze dla dwojga. Dla spragnionych tylko swoją obecnością polecam masaż z użyciem czekolady. Jako afrodyzjak na wieczór – truskawki w czekoladzie.

Siódma rocznica ślubu – miedziane (lub wełniane) gody

Jeżeli postawisz na wełnę, to świetnie sprawdzą się grube, ciepłe skarpety, dobrej jakości szal, miły koc czy wielki sweter! Miedź też daje duże pole do popisu - co powiesz na biżuterię dla Niej, a dla Niego może zestaw narzędzi?

Ósma rocznica - brązowe (lub spiżowe albo blaszane) gody

Czym jest spiż? Otóż jest to stop miedzi z cyną, cynkiem i ołowiem. Jest bardzo trwały, co możemy powiązać z trwałością związku.

Po gadżety z tego materiału wspólnie z małżonkiem można się wybrać na targ staroci. Niektórzy uwielbiają buszować w poszukiwaniu takich ozdób. Ósemka może się nam też kojarzyć z nieskończonością. Pięknym prezentem na rocznice będzie zatem biżuteria z tym symbolem. Będzie niczym wróżba na wspaniały, długi związek.

Dziewiąta rocznica ślubu – gody gliniane (lub generalskie albo fajansowe)

Glina – materiał z którego od dawien dawna wyrabia się różne przedmioty codziennego użytku.

Są takie miejsca, gdzie można spróbować swoich sił w stworzeniu własnego dzieła. Lepszą frajdą będzie ulepienie glinianego dzbanka wspólnymi siłami. Miłym doznaniem będą splecione dłonie małżonków, którzy formując naczynie wpadają niejako w trans. Tak miłe doznania w ciągu dnia prowadzą do romantycznie zakończonego wieczoru. Scena niczym z filmu “Uwierz w ducha”! Mega sexy!

Nazwy kolejnych rocznic ślubnych:

 • Dziesiąta rocznica – cynowe (lub aluminiowe) gody.
 • Jedenasta rocznica ślubu – stalowa.
 • Dwunasta rocznica ślubu – jedwabna.
 • Trzynasta rocznica ślubu – koronkowa.
 • Czternasta rocznica ślubu – kości słoniowej.
 • Piętnasta rocznica ślubu – kryształowa.
 • Dwudziesta rocznica ślubu – porcelanowa.
 • Dwudziesta piąta rocznica ślubu – srebrna.
 • Trzydziesta rocznica ślubu – perłowa.
 • Trzydziesta piąta rocznica ślubu – koralowa.
 • Czterdziesta rocznica ślubu – rubinowa.
 • Czterdziesta piąta rocznica ślubu – szafirowa.
 • Pięćdziesiąta rocznica ślubu – złote gody.
 • Pięćdziesiąta piąta rocznica ślubu – szmaragdowa.
 • Sześćdziesiąta rocznica ślubu – diamentowa.
 • Sześćdziesiąta piąta rocznica ślubu – żelazna.
 • Siedemdziesiąta rocznica ślubu – kamienna.
 • Siedemdziesiąta piąta rocznica ślubu – brylantowa.
 • Osiemdziesiąta rocznica ślubu – dębowa.

Warto zaznaczyć, że za długoletnie pożycie małżeńskie (50 lat) czyli złote gody, wojewoda ma prawo wystąpić do Prezydenta Rzeczypospolitej o przyznanie jubilatom Medalu za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.Pomysłów na prezent z okazji rocznicy ślubu jest wiele. Niektóre są symboliczne, inne przemyślane i zrobione z rozmachem. Najlepiej ten dzień spędzić razem. Znaleźć czas w naszej zabieganej rzeczywistości i sprawić  przyjemność naszej drugiej połowie. Uczcić pożycie małżeńskie wyśmienitą kolacją przy świecach, wyjściem do teatru w odświętnych strojach, wspólną kąpielą. Oczywiście można sięgnąć po bardziej zwariowane pomysły, np.: loty paralotnią czy skoki na bungee. Koneserzy wina mogą wybrać się na podróż po winiarniach na degustację tych zacnych trunków. Spragnieni odpoczynku  wyjadą na wycieczkę w różne zakątki nie tylko kraju ale i świata, a dla relaksu spróbują egzotycznych masaży i kąpieli wodnych.

Jaki jest Twój ulubiony sposób na świętowanie wspólnych lat? :)

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

Komentarze