O jasnych i ciemnych stronach emocji w związkach

31 grudzień 2018
Anna Żaczek

W jasnych i ciemnych stronach związku kobiety i mężczyzny ujawniają się pozytywne oraz negatywne emocje, i nie może być inaczej, ale to od nas zależy, czy uporamy się z naszymi problemami. Szczególnie ważne jest to w okresie, kiedy jesteśmy jeszcze przed ślubem, kiedy poznajemy siebie i dopiero budujemy relacje osobiste.

Umiejętność reakcji na negatywne zdarzenia i wzmacnianie pozytywnych przełoży się w przyszłości na trwałość małżeństwa.    

Co z tego, że mamy XXI wiek i coraz lepsze techniczne cywilizacje, kiedy nie potrafimy dotrzeć do drugiego człowieka, a rozwój emocjonalny i duchowy większości ludzi pozostaje w epoce kamienia łupanego.

Woody Allen

Emocje w relacjach międzyludzkich

W proces emocji zaangażowany jest mózg, układ nerwowy i całe ciało. Różnice płciowe wyodrębniają się nie w fizjologii i subiektywnych doświadczeniach,  a w ekspresji wyrażania emocji. Jeśli partnerzy traktują emocje jak cenny potencjał, rokuje to wychodzenie z trudnych sytuacji w związku. Gdy traktują emocje jak kłopotliwy bagaż, pozbawiają się dostępu do ważnych informacji. W przypadku, gdy kierują się tylko emocjami, to ryzykują zerwaniem więzi. Jeśli uważają, że emocje można kontrolować, to jest to połowa sukcesu w bliskich relacjach. Kultura i socjalizacja może wpływać na wyrażanie emocji – kobiety najczęściej opisują emocje słowami, mężczyźni działaniem.
 

Jak opanować emocje?

Dla zilustrowania radzenia sobie z emocjami, dosyć często przytaczana jest przez psychologów i terapeutów  historia o białym i czarnym wilku. Każdy człowiek ma w sobie wilka. Biały wilk jest odpowiednikiem dobra, życiowej mądrości, pokojowego rozwiązywania problemów oraz podejmowania radykalnych działań tylko w ostateczności. Czarny jest jego przeciwieństwem, a więc symbolem gniewu i nienawiści. W zależności czym je karmimy – ten wygrywa.

Do strategii białego wilka należy: akceptacja tego, czego się doświadczyło,  koncentracja na tym, aby poradzić sobie z  problemem, pozytywne przewartościowanie, zmiana nastawienia, myślenie o czymś radosnym,  odszukanie pozytywnego aspektu w negatywnym zdarzeniu oraz stworzenie perspektywy polegającej na umniejszeniu negatywnego znaczenia w szerszym kontekście zdarzeń.

Wśród strategii czarnego wilka odnajdujemy – obwinianie innych, ruminację, czyli nieustanne myślenie o negatywnym zdarzeniu, katastrofizowanie. Abstrahując od tematu,  emocje pozytywne (biały wilk) prowadzą do budowania, a emocje negatywne (czarny wilk) do zużywania.

Jak wzmacniać pozytywne emocje?

 • Okazywanie przez zachowanie (skaczesz z radości, mówisz, że jesteś szczęśliwa/szczęśliwy).
 • Umysłowe podróże w czasie  (planowanie przyjemnych czynności, przywoływanie pozytywnych zdarzeń).
 • Kapitalizacja (dzielenie się z innymi naszą radością).
 • Celowe rozkoszowanie się chwilą.
 • Dzięki tym działaniom powstaje pozytywny schemat kapitalizacja, pomnażanie, utrwalanie, co jest naszym celem.

Co osłabia pozytywne emocje?

 • Niewuażność (niemożność skupienia się na pozytywnych reakcjach, zamartwianie się negatywnymi).
 • Hamowanie pozytywnych emocji, ponieważ jesteś zbyt skromny i uważasz, że to nie wypada  dzielić się swoimi radościami.
 • Negatywne podróże w czasie (wyszukiwanie na siłę negatywnych konsekwencji pozytywnego zdarzenia).
 • Szukanie negatywów w pozytywnym zdarzeniu.

      
  Sprawdź w praktyce:
  1.  Która strategia dominuje u Ciebie?
  2. Znajdź 5 pozytywnych aspektów związanych z partnerem, które pozwolą nakarmić białego wilka.

  [Wykorzystano materiały źródłowe dr Doroty Szczygieł]

Średnia

4.2

Oceń mój artykuł

Zobacz także

08 październik 2017
05 czerwiec 2018

Komentarze