Czy istnieje najlepsza pora na ślub?

24 kwiecień 2020
Martyna Dziedzic-Kamińska

Jednym z pierwszych punktów, który powinniście zrealizować na początku przygotowań ślubno-weselnych jest rezerwacja terminu w kościele lub w Urzędzie Stanu Cywilnego. Trzeba wybrać zarówno datę, jak i godzinę.

To niełatwe decyzje, a bardzo istotne. Od nich wiele zależy. Czym się kierować wybierając godzinę najważniejszej uroczystości w Waszym życiu?

Ślub przed południem? Czy ma to sens?

Im później zaczniecie ustalać formalność, ty mniej możliwości będzie do wyboru. Ważne żeby wybrać się do Urzędu lub kościoła stosunkowo szybciej. Jeśli chcielibyście zdecydować się na godzinę 11, 12, 13 lub 14 to musicie wiedzieć, że wiąże się z nimi dobra organizacja. Wszystko zależy od tego ile macie do zrobienia i ile czasu potrzebujecie na każdą z czynności.

Zastanówcie się czy zdążycie odwiedzić fryzjera, makijażystkę, odebrać kwiaty, udekorować auto, musicie mieć czas na ubranie się, być może błogosławieństwo. Upewnijcie się czy fryzjerka i makijażystka pracują od tak wczesnych godzin, nie zawsze tak jest. Jeśli fryzura Panny Młodej jest skomplikowana lub makijaż wymaga dłuższej pracy musicie przemyśleć czy to się uda.

Jeśli Wasze wesele ma się odbyć w oddalonym od miasta obiekcie, do którego większość z gości musi dojechać, to zbyt wczesna godzina ślubu nie będzie w tym wypadku najlepszym wyborem. Weźcie pod uwagę również, że jeśli macie gości przyjezdnych i prawdopodobnie będą nocować w miejscu wesela, to chcieliby wcześniej zawieźć tam rzeczy – potrzebują więc czasu na kilkukrotne przemieszenie.

Wcześniejsza godzina ślubu, to tym samym wesela, co się równa dłuższej zabawie. Ludzie będą dłużej się bawić, jednak z tego względu warto dołożyć do menu jedno lub więcej dań. Można zorganizować również jakąś dodatkową atrakcję by goście nie czuli znudzenia i mieli zapewnioną rozrywkę. Ponadto dłuższe wesele czyli dłużej na sali będzie jaśniej, a nie wszyscy goście lubią gdy na parkiecie wszystkich widać :)

Co więcej gdy uroczystość rozpocznie się wcześnie, goście mogą nie mieć siły by bawić się z Wami do rana. Po kilku godzinach mogą również nie mieć ochoty na angażowanie się w zabawy oraz konkursy. Pomyślcie, że nie tylko Wy wstajecie tego dnia rano, ale i wszyscy zaproszeni. Każdy chce się zdążyć wyszykować :)

Kiedy ślub ma się odbyć w późniejszych godzinach…

Przy tej opcji macie więcej czasu na przygotowania. Nie musicie nastawiać budzika i zrywać się wcześnie z łóżek (choć emocje pewnie nie pozwolą Wam i tak na długi sen). Ślub późnym popołudniem nie jest dobrym rozwiązaniem kiedy miejsce wesela jest bardzo oddalone.

Msza potrwa około godziny, potem życzenia i dojazd. Zanim wszyscy się zbiorą, będzie jeszcze później. Ponadto im później, tym robi się ciemniej. Jeśli planujecie małą sesję w plenerze czy zdjęcia na dworze przed salą weselną, to nie ma co liczyć na promienie słoneczne.

Jeśli na Waszym weselu będą ludzie starsi lub dzieci, mogą nie doczekać do ważnych momentów uroczystości. Późne dotarcie na wesele, to mniej czasu na zabawę. Goście mogą czuć niedosyt, Wy podejmiecie decyzję o dokupieniu dodatkowych godzin, co niestety wiąże się z kosztami.

Zbyt wczesna godzina, może sprawić, że zabawa będzie się dłużyła, w odwrotnym przypadku wszyscy mogą mieć wrażenie, że wszystko minęło w mgnieniu oka, za szybko i nikt nie nacieszył się tak ważnym wydarzeniem.

Nie ma idealnej godziny na ślub, to indywidualna decyzja każdej Pary Młodej. Ważne jest jednak by wybierając ją przemyśleć wszystko na spokojnie. W kwestii wyboru godziny musicie uwzględnić cały przebieg tego Po rozpisaniu „scenariusza” powinno być łatwiej.

Każdy ślub jest inny, więc dla każdego dogodna będzie inna godzina. Znajdźcie złoty środek. I pamiętajcie, że nieważna jest ilość, a jakość! Jestem pewna, że wybierzecie dobrze! :)

Na któą godzinę Ty planujesz swój ślub? :) 

Średnia

1.5

Oceń mój artykuł

Zobacz także

20 wrzesień 2018
05 wrzesień 2018

Komentarze

My mieliśmy sale blisko kościoła i większość gości miejscowych, ślub o 15:00 był idealną porą
~Monika 25 kwiecień 2020 13:47 odpowiedz