Zadania i obowiązki świadków
Jedną z najważniejszych decyzji dla Państwa Młodych jest wybór świadków na ślub. Najczęściej zostaje nimi rodzeństwo bądź najlepsi przyjaciele, najistotniejsze jest jednak, by w tym jedynym dniu świadkami były osoby, którym Młoda Para ufa w stu procentach.
Jeśli całkiem niedawno otrzymałeś tę wyjątkową propozycję od bliskiej Ci osoby i chcesz zostać idealnym świadkiem, stoi przed Tobą wiele zadań, o których możesz jeszcze nie mieć pojęcia.
Wieczór kawalerski/panieński
Jednym z większych wyzwań przed dniem ślubu jest organizacja wieczoru kawalerskiego dla Pana Młodego lub wieczoru panieńskiego dla Pani Młodej. Często zdarza się, że Młodzi są niezdecydowani co do tego, jak ma wyglądać ich ,,ostatni dzień” wolności, dlatego musisz stanąć na wysokości zadania. Dowiedz się czego Pan lub Pani Młoda oczekują, jak wyobrażają sobie ten dzień i wyjdź im naprzeciw. Nie rób niczego na siłę, nie proponuj klubowego szaleństwa, jeśli Pani Młoda jest zdecydowanie na nie, nie zamawiaj striptizu dla Pana Młodego, jeśli powiedział, że jest przeciwny takim atrakcjom. Spraw żeby świetnie się bawili, a jeśli chcesz przygotować niespodziankę, niech to będzie coś neutralnego.
Przygotowania przed ślubem i weselem
Bardzo istotną rolą świadków jest pomoc w organizacji ceremonii ślubu oraz wesela, jednak stopień zaangażowania w przygotowania zależy od chęci wyrażonych przez Młodą Parę. Zazwyczaj jednak świadkowa towarzyszy Pannie Młodej przy wyborze sukni i dodatków oraz co ważne, jest dla niej wsparciem w kryzysowych chwilach, gdy przedślubne przygotowania zdają się nie mieć końca. Świadek Pana Młodego analogicznie może pomóc przy doborze garnituru, koszuli i krawata, wybiera wraz z nim alkohol, jeśli nie zapewnia go sala. Obydwoje świadkowie mogą pomóc również przy dekoracji sali weselnej i samochodu oraz przygotować wspólnie niespodziankę dla Młodej Pary i pełną humoru przemowę do uroczystego toastu.
Przed datą ślubu należy również dopełnić pewnych formalności. Dane personalne oraz adresy świadków będą konieczne do spisania protokołu przed ślubem kościelnym. Świadkowie mogą otrzymać również karteczkę poświadczającą uczestniczenie w sakramencie spowiedzi przed ceremonią, którą należy przekazać księdzu w dniu ślubu.
W dniu ślubu przed ceremonią
Gdy nadchodzi wielki dzień, świadek musi być dobrze przygotowany do wypełnienia swej roli. Jest to czas wyjątkowego stresu, którego świadek ani świadkowa nie mogą po sobie pokazać nawet przez chwilę. Muszą stać się oazą spokoju, w której Pan i Pani Młoda znajdą swe oparcie. Kilka dni wcześniej warto przygotować listę, ze wszystkim tym, co należy wziąć ze sobą z domu – wszystkim zaoszczędzi to wiele stresu. Świadkowie muszą pamiętać o tym, że najważniejsza tego dnia jest Młoda Para i biorąc pod uwagę tę informację, dopasować swoje stroje do okazji, tak by stać się eleganckim tłem dla nowożeńców, nie wysuwając się poprzez niezwykle szykowne stroje na pierwszy plan. Na pewno tego dnia przydatne będzie również przygotowanie awaryjnego zestawu dla Młodej Pary, mogą znajdować się w nim: rajstopy, plastry, nitka z igłą, odświeżacz oddechu, tabletki przeciwbólowe, chusteczki i wszystko to, co może okazać się potrzebne. Świadek powinien też dopilnować zabrania obrączek na ceremonię ślubu, to zadanie zazwyczaj jest mu powierzane przez Młodą Parę.
Po ceremonii
Po niezwykle wzruszającej ceremonii, nastała pora na wesele. Ale zanim wszyscy goście ruszą w stronę sali wokół nowożeńców pojawi się duża kolejka osób, które pragną złożyć życzenia i wręczyć prezenty. Świadkowie powinni wówczas ustawić się przy Młodej Parze pomagając w przyjmowaniu prezentów. Zwyczajowo świadkowa zajmuje się wiązankami kwiatów lub ich zamiennikami jak np. książki. Świadek natomiast przyjmuje koperty i kartki z życzeniami. Ważne jest, by zająć się również droższymi prezentami i dopilnować, by nic nie zaginęło. Zazwyczaj to świadek jest również osobą, która zawozi Młodych spod kościoła na miejsce wesela.
W trakcie wesela
W trakcie wesela świadkowie muszą zadbać nie tylko o Młodą Parę, ale także wszystkich gości. Dostrzeżenie zagubionego lub źle bawiącego się wujka czy cioci powinno oznaczać natychmiastową interwencję! Mówiąc poważnie, warto zachęcić do wspólnej zabawy osoby, które nieśmiało przypatrują się tańczącym lub namówić je do udziału w jednej z weselnych atrakcji. Nawet jeśli takie zadanie nie zostanie powierzone świadkom, warto by co jakiś czas sprawdzali czy na stołach nie brakuje alkoholu i jedzenia i czy wszystko przebiega zgodnie z planem wesela. Przede wszystkim świadkowie powinni zarażać wszystkich entuzjazmem i czuwać nad uroczystością pozwalając Młodym na, najbardziej jak to możliwe, bezstresowe przeżycie tego wyjątkowego dnia.
Mam nadzieję, że teraz spełnicie swoją - niezwykle odpowiedzialną - rolę świadków bez stresu :)