Tombak - dobra alternatywa dla złota?

22 lipiec 2019
Joanna Brodzicka

Przyjęło się, że obrączki są wykonane ze złota. Można jednak od tego zwyczaju odstąpić i z powodzeniem zastąpić je innym kruszcem. Czy tombak może zastąpić tradycyjne złoto?


Tombak to czerwony mosiądz, który jest mylony ze złotem. Jednak - nie oszukujmy się - jest o wiele mniej wartościowy. Na tombaku wybija się znak probierczy, którym cechuje się wyroby z metali szlachetnych i ich stopów. Złoto to kruszec szlachetny, tombak stanowi jego tanią alternatywę.

Złoto kontra tombak

Za typową jubilerską obrączkę ze złota zapłacimy około 500 zł, jednak na rynku możemy spotkać o wiele tańsze na przykład za 100 zł. Złoto złotu nie równe, co widzieliśmy na przykładzie obrączek słynnej pary książęcej Harrego i Meghan, których obrączki zostały wykonane z różowego, walijskiego złota, a ich wartość została oszacowana na 12 tysięcy funtów.

Za obrączkę z tombaku zapłacimy jedynie 15 złotych. Trudno je nabyć w tradycyjnym sklepie jubilerskim. Można pokusić się o odszukanie i zakup w sieci, np. na aukcjach internetowych. Niektóre wzory są niemal identyczne z tymi wykonanymi ze złota.

Czy cena ma znaczenie?

Jeśli do kosztowności podchodzimy z umiarkowaniem i nie stawiamy na blichtr i wszystko z najwyższej półki, a przy okazji mamy w planie bardzo ograniczyć budżet na wesele, warto się zastanowić nad wyborem tańszej alternatywy.

Goście i przyjaciele nie mają prawa nas pytać – gdzie kupiliśmy, za ile i dlaczego tak tanio. Pewnie nawet w ogóle nie zauważą różnicy :)

Nie wszystko złoto, co się świeci

Dla przyszłej pary młodej liczy się to, co w sercu, a nie na palcu. Obrączki mają znaczenie symboliczne. Podejście do tematów komercyjnych jest w tym przypadku zbędne. Wiele par liczy się z tym, że musi w pewnych kwestiach zaoszczędzić na różnego rodzaju wydatkach. Nie opowiem się za ani przeciw obrączkom z tombaku. Jest to kwestia indywidualna dla każdego.

A Wy już decydowaliście się na konkretne obrączki? Co myślicie o tombaku - hit czy kit? :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

25 wrzesień 2018
22 grudzień 2017

Komentarze