Oprawa muzyczna w kościele

17 październik 2017
Paulina Pieśla

Wielu nowożeńców uważa, że najbardziej stresujący moment to ten, kiedy składali przysięgę przed Bogiem w kościele. Są również i tacy, którzy twierdzą zupełnie inaczej, że cały stres zszedł z nich w momencie przekroczenia kościelnego progu. Bez względu na to, do jakiej grupy należysz i czy bardziej stresujesz się samą ceremonią czy przysięgą, warto przemyśleć kwestię wyboru i przygotowania oprawy muzycznej w kościele. Nada to uroczystości jeszcze większej elegancji i sprawi, że wyciśnie ona niejedną łzę wśród zgromadzonych osób.

Uważajcie na pułapki!

Niestety, większość zespołów, z którymi podpisujecie umowę, ma małym druczkiem zaznaczone, że nie obsługuje oprawy muzycznej w kościele. Nie mówi o tym jasno, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo, że Para Młoda wycofałaby się z takiej umowy i zespół najzwyczajniej w świecie straciłby klienta. Koniecznie przed podpisaniem umowy sprawdźcie i dopytajcie, czy w cenie, jaką zaproponował Wam wybrany przez Was zespół, jest również oprawa muzyczna tej części uroczystości. Jeżeli nie, dopytajcie o dodatkową cenę za tą usługę. Dowiedzcie się, co zespół oferuje w tej kwocie i podejmijcie rozsądną decyzję.

Kolejna kwestia to zgoda kapłana, który udziela Wam ślubu i organisty na wynajęcie takiej usługi. Spotkałam się z sytuacją, kiedy ani ksiądz, ani organista nie wyraziili zgody na dodatkowe osoby zajmujące się oprawą muzyczną w trakcie ślubu.

Szukajcie okazji, ale rozsądnie

Ślub to spory wydatek i wie o tym każdy, kto organizował tę uroczystość. Wynajęcie profesjonalnej śpiewaczki, która zadba o oprawę muzyczną w kościele nie jest tanią rzeczą. Warto rozejrzeć się, czy gdzieś w Waszej okolicy nie świadczy podobnych usług, np. uczeń Szkoły Muzycznej, który nie mianuje się jeszcze mianem ‘pro’, a co za tym idzie... ma zdecydowanie niższe ceny. Zaproście go na przesłuchanie, sprawdźcie jak śpiewa. Może zaskoczy Was pozytywnie i dzięki temu poniesiecie niższy koszt tej usługi.

Co wchodzi w skład takiej usługi?

Tak naprawdę nie ma jednej definicji, która określałaby skład takiej obsługi. To od Was zależy na co się zdecydujecie i kogo wybierzecie. Zazwyczaj pieśni są przygotowywane przez usługodawcę na Wasze wejście do kościoła, ofiarowanie i wyjście. Niektóre pary decydują się również na przygrywanie w trakcie składania życzeń, ale jest to usługa zdecydowanie więcej płatna, ponieważ wydłuża się czas jej realizacji. Do najpopularniejszych instrumentów wybieranych przez parę młodą należą:

  • skrzypce,
  • harfa,
  • gitara,
  • saksofon,
  • wiolonczela.

 Ile kosztuje taka usługa?

Podobnie jak w przypadku innych usług weselnych, wszystko zależy od regionu, miesiąca w którym ślubujecie i  kilku innych czynników. Ceny wahają się od 300 zł za wokalistę, który występuje solo, aż do ponad 1000 zł, kiedy usługę wykonuje duet. Im więcej osób i instrumentów zajmuje się Waszą oprawą muzyczną, tym większy koszt musicie wziąć pod uwagę.

Czy warto?

Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami. Na pewno jest to piękny i wyjątkowy dodatek do całej uroczystości. Sprawi, że Wasi bliscy zapamiętają ten moment na długo i będą ocierać łzy wzruszenia. Z drugiej strony jest to kolejny wydatek, na długiej liście kosztów, które musicie ponieść. Jeżeli marzyliście o wyjątkowej oprawie ślubnej zaryzykujcie i spełnijcie swoje marzenie! Taki dzień zdarza się raz! :)

Średnia

4.5

Oceń mój artykuł

Zobacz także

01 luty 2020
21 maj 2019

Komentarze