Czym kierować się podczas wyboru firmy wykonującej papeterię ślubną?

15 luty 2020
Karolina Zysek

Współczesna papeteria ślubna nie kończy się jedynie na zaproszeniach. Na podstawie ich projektu domawiamy komplet papeterii ślubnej, w tym m.in. winietki i plan stołów, dlatego wybór firmy, która zajmie się projektowaniemoraz wydrukiem tych elementów ślubnych musi być dobrze przemyślany.

Na co zwrócić uwagę podczas poszukiwań potencjalnego usługodawcy?

Rekomendacje

W pierwszej kolejności sprawdzamy przede wszystkim rekomendacje firmy zajmującej się papeterią ślubną. Bez względu na to, czy znaleźliśmy ją, przeglądając Internet czy otrzymaliśmy kontakt z polecenia. Nie zawsze sprawdzone firmy utrzymują swój poziom, dlatego warto dla pewności poprzeglądać ich social media oraz grupy wsparcia dla panien młodych.

Zwróćcie szczególną uwagę na opinie związane z jakością wykonania papeterii oraz ewentualną reklamacją i kontaktem z personelem. To najczęstsze powody, dla których panny młode decydują się na pozostawienie negatywnej oceny.


 Źródło: targislubne.pl

Portfolio

Gdy rekomendacje spełniają Wasze oczekiwania, to czas na przeglądanie portfolio wybranej firmy. Portfolio pozwoli Wam przede wszystkim ocenić, czy jakość wykonania jest dla Was zadowalająca. Co więcej, możecie poprzeglądać dotychczas wykonane realizacje i być może zainspirować się, jeśli nie macie jeszcze konkretnej wizji.

Jeśli dwa poprzednie kroki utwierdziły Was w wyborze usługodawcy, który wykona dla Was papeterię ślubną, czas na zestaw pytań. Na liście znajdzie się ich kilkanaście, więc warto otworzyć swoje ślubne organizery :)

Próbki

Zapytajcie o możliwość wysłania próbek. Niektóre firmy w ogóle nie proponują takiej możliwości, a inne owszem, lecz nie zawsze Waszego projektu. Czasem usługodawcy mają przygotowane tzw. gotowce, które traktowane są jako próbki. Dzięki nim przyszli nowożeńcy mogą zapoznać się ze strukturą papieru i jakością nadruku.

Natomiast możliwość próbek powinna być zawsze, bez względu na ich formę. Dlaczego? Ponieważ firmy te najczęściej wykonują papeterię ślubną dla nowożeńców z całej Polski, więc przed ostateczną decyzją, powinni mieć możliwość zapoznania się z jakością wykonania. Jeśli usługodawca proponuje wysłanie próbek to kolejne potwierdzenie dla słuszności wybrania właśnie jego :)


Źródło: targislubne.pl

Możliwość wykonania indywidualnego projektu

Kolejną kwestią do omówienia jest możliwość wykonania indywidualnego projektu. To ważne, ponieważ po podpisaniu umowy może okazać się, że firma wykonuje jedynie projekty z gotowców, w których można zmienić jedynie kolor, czcionkę i tekst.

W tym momencie, jeśli macie przygotowany swój projekt bądź tablicę inspiracji, nie będzie możliwości wykonania spersonalizowanego wzoru. Dlatego zapytajcie o tę opcję, nawet jeśli, któraś z dotychczasowych realizacji usługodawcy już spełnia Wasze oczekiwania. Być może w trakcie rozmów będziecie chcieli zmienić coś w projekcie.

Zmiany w projekcie

No właśnie, jeśli będziecie chcieli wprowadzić zmiany w projekcie, zapoznajcie się z ich warunkami. Warunkami, to znaczy: czy są one dopuszczalne po zatwierdzeniu projektu, jeśli tak, to do kiedy możecie je wprowadzić oraz w jakiej skali – czy projekt można zmienić diametralnie czy też jedynie detale.

Czasem firmy pozwalają na diametralne zmiany, natomiast za dodatkową kwotą bądź w ogóle nie dopuszczają zmian po akceptacji projektu.

Dodrukowanie elementów papeterii ślubnej

Często dochodzi do sytuacji, że zaproszenia zostały już wydrukowane, a liczba zaproszonych gości stale się zmienia.

O ile wybraliście zaproszenia, w których sami wypełniacie pole z danymi gośćmi, to wystarczy za pierwszym razem domówić ich nieco więcej. Natomiast jeśli zdecydowaliście się na kompletny druk tekstu z przesłaną listą nazwisk zaproszonych gości, to niestety potrzebne będą dodatkowe zaproszenia. Dlatego koniecznie musicie zapytać czy istnieje możliwość dodruku, a jeśli tak, to jaka jest minimalna liczba sztuk.

Przygotowanie tekstu

Oprócz grafiki, ważnym elementem papeterii ślubnej jest oczywiście tekst, szczególnie w zaproszeniach. Zorientujcie się, jak wygląda kwestia przygotowania tekstu u danego usługodawcy. Czy jeśli nie macie pomysłu, to czy posiada gotowe treści oraz na odwrót – jeśli macie przygotowany już uprzednio tekst, to czy możecie przesłać go do wydruku.

Pamiętajcie również o wyborze czcionki! Czcionka określa charakter Waszego ślubu i wesela, dlatego tak ważny jej jest wybór. Jeśli firma daje Wam możliwość samodzielnego wyboru, to skrupulatnie poprzeglądajcie Google Font. O przykładach fontów ze względu na styl wesela możecie przeczytać tutaj ;-)

Czas realizacji oraz wysyłki

Jeśli zdecydowaliście się na wybór firmy wykonującej papeterię ślubną na tuż przed ślubem, to najważniejszą kwestią będzie czas realizacji. Zorientujcie się, jaki jest średni czas wykonania oraz dostarczenia zamówienia u danego usługodawcy, ponieważ może on sięgać nawet miesiąca i dłużej.

Jeśli data ślubu zbliża się wielkimi krokami, to zawsze możecie zapytać o ewentualną możliwość szybkiej realizacji za dodatkową opłatą.


Źródło: targislubne.pl

Cennik oraz zadatek

Przed nawiązaniem współpracy zapoznajcie się w kompletnym cennikiem danego usługodawcy. Oczywiście sprawdzamy koszt zaprojektowania oraz wydrukowania danej liczbyi zaproszeń i innej papeterii ślubnej.

Oprócz tego zapytajcie o dodatkowe koszty za poszczególne elementy, takie jak:

  • czy są dodatkowe koszty za zmiany w projekcie?
  • czy są dodatkowe koszty za indywidualny projekt?
  • czy są dodatkowe koszty za nadruki?
  • jakie są koszty za szybki czas realizacji?
  • jakie są koszty dodrukowania danych elementów papeterii ślubnej?
  • jakie są koszty wysyłki?
  • czy wymaga się wpłacenia całości kwoty czy też jedynie zadatku przed odbiorem gotowego zamówienia?

Umowa

Jeśli dokonacie wyboru firmy, która wykona dla Was papeterię ślubną, to czas na podpisanie umowy. Usługodawca powinien przesłać Wam umowę w dwóch egzemplarzach, w których znajdą się wszystkie dotychczas omówione kwestie: dodatkowe koszty, warunki dodrukowania materiałów, czas realizacji czy warunki odstąpienia od umowy.

Sprawdźcie, czy nie pominięto żadnej z nich, bo jeśli firma wykaże się niekompetencją, to będzie to Wasza jedyna deska ratunku!


Rekomendacje, jakość i warunki umowy. Tym kierujcie się podczas wyboru firmy, która wykona dla Was papeterię ślubną. W organizacji ślubu liczą się przecież detale, a te na zaproszeniach i innych elementach papeterii ślubnej będą szczególnie widoczne.

Jako uzupełnienie, polecam obejrzeć odcinek Ślubnego Patrolu o wyborze zaproszeń ślubnych :)

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

21 grudzień 2018
23 grudzień 2018

Komentarze