Perły dla panny młodej i pana młodego?

17 listopad 2019
Anna Żaczek

Niejedna przyszła panna młoda zastanawia się nad założeniem na ceremonię ślubną ozdób wykonanych z pereł.

Ma do wyboru – dać się ponieść zwykłym zabobonom i wierzyć, że od nich zależy jej przyszłe szczęście w związku lub postawić na szyk i elegancję niemającą żadnego wpływu na trwałość małżeństwa.

Co wybierze, zależy tylko od niej samej. W lepszej sytuacji jest pan młody, któremu nikt nie zakazuje noszenia w swojej garderobie ozdób z perłą.

Symbolika pereł

Sięgając do opracowań o tradycjach noszenia pereł przez polskie kobiety, znajdujemy wiele przykładów potwierdzających zamiłowanie do nich, jednak zdecydowanie odrzuca się je jako biżuterię ślubną.

Nie wynika to z mody, a raczej z rozpowszechnionego w naszej kulturze przesądu o perłach przynoszących łzy.

Symbolika w słowniku terminów literackich kojarzy perły ze wzniosłością, czystością, łzami, ale i szczęściem małżeńskim. Z punktu widzenia katolicyzmu przesąd, czyli przekonanie, że wydarzenia czy przedmioty mogą na nas sprowadzić nieszczęścia lub szczęście sprzeciwiają się podstawowym zasadom chrześcijaństwa. A zatem należałoby odrzucić przesąd o perłach, które przyniosą pannie młodej nieszczęście i rozpad związku.  

Koronki i perły na co dzień

Nie wnikając w opisy rodzajów pereł, możemy powiedzieć, że zarówno te naturalne, jak i sztuczne, co jakiś czas powracają do łask projektantów modowych, dodając szyku i elegancji kobietom oraz mężczyznom w różnym wieku. Obecnie łączy się je z wieloma stylami i zakłada o dowolnych porach.

Perłom naturalnym przypisuje się właściwości zdrowotne. W ich składzie znajdziemy dużą zawartość węglanu wapnia, substancje organiczne, wodę. Niektórzy uważają, że noszenie ich na ciele sprzyja uzupełnianiu niedoborów wapnia w organizmie.

Rozwój technologii umożliwił produkcję pereł hodowlanych, sztucznych pokrywanych odpowiednio przygotowaną masą perłową i całkowicie plastikowych. Modę na sztuczne perły rozpowszechniła w poprzednim wieku francuska projektantka Coco Chanel. Perły stały się nieodłącznym atrybutem piękna kobiety.

Obecnie wraz z modą na koronki powróciły ponadczasowe perły. Na tegorocznych pokazach pojawiły się w kolekcjach: Gucci, Miu Miu, Chanel, Marni. Noszone zarówno na wieczór, jak i na dzień, bez przesadnego eksponowania, według zasady tylko jeden dodatek z perłami, przy czym  na dzień  delikatniejsze, na wieczór  bardziej okazałe. Perły prezentowano w klasycznej odsłonie jako sznury, ale również w bransoletkach, kolczykach,  pierścionkach, pojedynczych zawieszkach oraz jako ozdoby stroju i obuwia.

Perły dla Panny Młodej

Wśród propozycji ozdób na ślub dla panny młodej wydaje się ciekawym pomysłem zaprojektowanie sukni ślubnej vintage z kombinacją pereł i gipiurą. Perły na gorsecie, przy dekolcie lub na odkrytych plecach, misterne sieci z drobnych perełek lub pojedyncze.

Wiele inspiracji znajdziemy w katalogach zagranicznych, gdzie perły obok drogich diamentów i tanich cyrkonii stanowią popularną ozdobą ślubnych kreacji. Niezwykle uroczo wyglądają czółenka satynowe lub szpilki z akcentem wykonanym z pereł. Perłowe szaleństwa nie kończą się w strojach. Projektanci poszli dalej, proponując pannom młodym również bukiety ślubne wykonane głównie z pereł.

Wśród pereł sztucznych cenione są perły produkowane na Majorce znane pod nazwą Perły Majorka. Rzeczoznawcy przestrzegają przed kupowaniem zwykłych plastikowych podróbek sprzedawanych nabywcom jako sztuczne perły markowe czy hodowlane. Zgodnie z przepisami Międzynarodowego Zrzeszenia Biżuterii, Ozdób Srebrnych, Diamentowych, Pereł i Kamieni (CIBJO), perły sztuczne o wysokiej jakości powinny być jasno opisane z dopiskiem „imitacja”.

Z rozpoznaniem plastikowych, traktowanych  jako galanteria jubilerska z pewnością nie powinniśmy mieć problemu. Dokonując wyboru pereł na tę szczególnie ważną chwilę w życiu,  warto postawić na jakość, aby cieszyć się jak najdłużej ich blaskiem.

Perły dla Pana Młodego

Mężczyzna nie jest kojarzony z biżuterią, a jeśli już to mówimy o wyrobach jubilerskich dla mężczyzn. Do klasyki należą obrączki, spinki do mankietów, zegarki z ozdobnymi, łańcuszki, rzadziej noszone są bransolety na rękę czy sygnety.

W kwestii pytania, czy perła pasuje dla pana młodego, możemy stwierdzić, że to jest rzecz gustu. Dla mężczyzn oferta sklepów jubilerskich  przewiduje wyroby z czarną lub szarą perłą. Są to perły naturalne, bardzo eleganckie i drogie. Jednym z największych producentów tego rodzaju  biżuterii jest Tahiti.

Koneserzy poszukują pereł najrzadszych i zarazem najcenniejszych o odcieniach złamanych przez inne barwy. Tańsze, sztuczne perły, ale równie piękne i trwałe pan młody może przywieźć z Majorki lub zamówić poprzez Internet w firmowym sklepie.

Dla panów, którzy zdecydują się na włączenie pereł do swojego stroju, a nie zadowolą się ofertą komercjalną, mogą skorzystać z możliwości wykonania biżuterii na zamówienie i według własnego projektu.

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

28 październik 2021
14 lipiec 2022

Komentarze