Skromny ślub bez gości - czy to ma sens?

06 styczeń 2019
Joanna Brodzicka

Czy w czasach komercjalizacji oraz informowania o każdym swoim kroku w social media, ślub bez gości ma rację bytu?


Powiem Wam szczerze, że model ślubu bez gości coraz bardziej mi się podoba. Tak wiele przygotowań, zwykle z rocznym wyprzedzeniem, bieganiny i dopilnowywania szczegółów. W dodatku nerwowa atmosfera i pierwsze kłótnie zarówno między narzeczonymi, jak i najbliższą rodziną. Mama Panny Młodej stawia na tradycjonalizm, ojciec Pana Młodego pragnie kameralnego przyjęcia. Jak wszystkich pogodzić i uszczęśliwić?

Czasem wydaje mi się, że zanim narzeczeni podejmą decyzję o ślubie, powinni uzyskać tytuł magistra z psychologii. Każdy chciałby kierować i postawić wszystko na własną nutę. W dodatku pojawia się problem z transportem zamieszkałych kilkaset kilometrów od siebie gości i kwestia noclegu. Kiedy tak wszystko analizuję, dziwię się, że tak mało par decyduje się na cichy skromny ślub.

Ślub bez gości

Miłość jest jedna – jedyna. Nie będzie silniejsza w momencie, kiedy zorganizujecie huczne, wystawne wesele. Jest to tylko ukoronowanie Waszego związku. Jednak identycznie, a wręcz bardziej intymnie i duchowo można się poczuć w małym zaściankowym kościółku czy starej cerkwi, z dala od całego zgiełku i tłumu rodzinnych fotoreporterów.

Marzy Ci się biała suknia, szarpana wiatrem? Wcale Ci się nie dziwię, bo która kobieta o tym nie marzy. Nie musicie jednak na siłę organizować uroczystości na dwieście osób, aby poczuć się jak w raju i połączyć się na wieki węzłem małżeńskim. Równie dobrze, możecie złożyć sobie przysięgę dozgonnej miłości i wierności w obecności jedynie świadków i rodziców, ewentualnie rodzeństwa. Kilkoro najbliższych, których kochacie, bez zbędnego blichtru, a którzy będą Wam towarzyszyć w tej wzniosłej chwili.

Ślub bez gości - organizacja

Pieniądze możecie przeznaczyć na podróż do egzotycznych kurortów. A całą ceremonię zaślubin w przypadku ślubu bez gości, zorganizować w plenerze lub wymarzonych miejscu. Może być to odcięty od świata górski kościółek, a dodatkowo sesja fotograficzna gdzieś na szczycie góry.

Kochacie morze? To przemyślcie organizację mini imprezy w małym hoteliku na plaży w promieniach zachodzącego słońca. Jeśli dysponujecie grubszym portfelem, polecam ślub w Grecji lub w romantycznych Włoszech.

Dlaczego warto zdecydować się na ślub bez gości?

  • ze względów finansowych
  • z powodu licznej lub rozsianej po krańcach kraju rodziny
  • brak chęci na urządzanie hucznego i wystawnego wesela
  • skrytość
  • celebracja uczucia jedynie w objęciach ukochanego
  • marzenie o ślubie gdzieś na krańcu świata


Co myślisz o takim pomyśle? :)


Więcej o gościach weselnych znajdziesz tutaj:

Transport i nocleg dla gości weselnych

Upominki dla gości weselnych
Czego nie lubią goście weselni?
Księga gości weselnych - jaki masz wybór?
Jak usadzić gości na weselu?
Historie i wpadki gości
Lista gości weselnych - kogo zaprosić?

Średnia

4.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

05 lipiec 2019
14 październik 2017

Komentarze

Slub koscielny oznacza wieksza odpowiedzialnosc wobec siebie, bo jest sakramentem wobec Boga. Dlatego jednak wazniejszy od cywilnego. Pozdrawiam milo.
~Iza 14 sierpień 2020 00:19 odpowiedz
Fajny tekst. Właśnie taki ślub będę brać. Jedynie wzmianka o kościele lub cerkwi drażni. Ślub można wziąć w Urzędzie albo poza urzędem niekoniecznie w miejscu kultu religijnego. Warto pamiętać, ze tylko ślub cywilny ma moc prawną. Ewentualnie konkordatowy (konkordat to największa pomyłka Polski), który zawiera w sobie ślub cywilny. Sam kościelny ślub nic nie znaczy, w świetle prawa te osoby są nadal osobami stanu wolnego.
~Caroline 24 czerwiec 2020 18:47 odpowiedz
zgadzam się i do tego bezsensowne nabijanie kieszeni da tych diabłów. Przemowę to oni powinni za darmo robić i jeszcze z entuzjazmem..
~Jar 17 wrzesień 2020 17:43