Lista rzeczy do załatwienia pół roku przed ślubem

20 styczeń 2019
Katarzyna Bieńkowska

Jeszcze niedawno ogłaszaliście z radością, że pobieracie się za rok, a teraz do Waszego ślubu zostało już tylko pół roku? Nie panikujcie, to jeszcze sporo czasu, ale warto zająć się kilkoma sprawami z wyprzedzeniem.

 

Sprawy, które powinniście mieć już załatwione:

  • ustalenie terminu ślubu
  • rezerwacja sali, zespołu i fotografa
  • zlecenie uszycia sukni ślubnej.

 

Pół roku przed ślubem - co załatwić?

Pół roku przed ślubem stanowczo należy zaangażować do przygotowań Przyszłego Męża! To odpowiedni czas, by stworzyć listę gości, a potem zacząć wybierać zaproszenia – ich wykonanie również zajmie nieco czasu, a najpóźniej za trzy miesiące należałoby zacząć je rozwozić do bliskich. Trzy miesiące to umowny termin - jeśli zapraszacie bliską rodzinę i od dawna data ślubu jest im znana, to możecie ten okres skrócić. Jeśli jednak planujecie ślub w sezonie urlopowym, a zapraszacie również dalszą rodzinę, z którą kontakt macie rzadszy, to warto dostarczyć im zaproszenie odpowiednio wcześniej.

To już czas by na sali weselnej ustalić menu, wybrać motyw przewodni i kolorystykę ozdób. Niektóre restauracje z dość dużym wyprzedzeniem chcą poznać ostateczną liczbę gości oraz wiedzieć dla ilu osób zarezerwować pokoje. Upewnijcie się, kiedy mija ostateczny termin podania tych informacji i z jakimi konsekwencjami musicie się liczyć w razie nagłych wypadków. Warto również dowiedzieć się, czy tort musicie zamówić we własnym zakresie, czy zajmuje się tym restauracja.

 Na szczęście restauracje najczęściej współpracują z zespołami, fotografami, cukiernikami i hurtowniami alkoholi, więc już na pierwszym spotkaniu dostaliśmy listę firm polecanych i dodatkowo rabaty na usługi. Z większości skorzystaliśmy już na początku. Z tortem był największy problem, bo już wcześniej szukałam cukierni, która zrobiłaby tort, jaki sobie wymarzyłam i wcale nie było tak łatwo - albo podawali kosmiczne ceny. Myślałam, że będę musiała zrezygnować, ale pracownicy restauracji znowu poratowali nas kontaktem. 

 

Olga i Mateusz najwięcej czasu poświęcili na szukanie cukierni, która wykona tort, jaki znaleźli w sieci. Większość cukierni jednak bała się takiego „eksperymentu”. Na szczęście się udało! Czasem trzeba walczyć i szukać do końca.

Na sali warto wcześniej porozmawiać o ustawieniach stołów, o tym ile będzie osób z obsługi i gdzie ich posadzić. Wasze marzenia są ważne, ale pracownicy restauracji niejedno wesele już widzieli i wiedzą lepiej, jakie ustawienie sprawdzi się przy konkretnej liczbie gości, by było wygodnie, czyli nie za ciasno, ale też by sala nie wyglądała na pustą. Często nie zdajemy sobie sprawy z wielu rzeczy, które dla organizatorów są naturalne.

Na koniec krótka ściąga zawierająca sprawy, które powinniście załatwić w najbliższym czasie:

  • ustalcie szczegóły na sali weselnej
  • wybierzcie zaproszenia
  • powoli zacznijcie się rozglądać za butami, by mieć czas je „rozchodzić”
  • warto już zacząć szukać garnituru
  • jeśli jeszcze nie odbyliście nauk przedślubnych, to najwyższy czas się tym zająć.

 

Powodzenia!

Średnia

4.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

Komentarze