Cudze chwalicie, swego nie znacie - polskie piosenki na pierwszy taniec

13 maj 2018
Agata Kostka

Przemysł muzyczny jest istną potęgą w dzisiejszych czasach. Mamy w czym wybierać, zwłaszcza jeśli chodzi o zagraniczne kompozycje. Romantyczna melodia, która chwyta za serce, niejednokrotnie bywała weselną wpadką...

Dlaczego? Ponieważ nikt nie zwracał uwagi na tekst mówiący o rozstaniu lub o tym, że ukochana dziewczyna nigdy nie będzie nasza. Idealnym przykładem nieprzemyślanego wyboru jest piosenka Jamesa Blunta "You are beautiful". Nigdy się na nią nie decydujmy! Tekst piosenki sprawdzajmy kilkakrotnie, by nie stała się ona złą wróżbą. Unikniemy nieporozumień, wybierając polskie utwory, gdzie oprócz anglojęzycznego pokolenia, to starsze również będzie miało szansę zrozumieć, co Państwo Młodzi chcieli przekazać. A co więcej, polski przemysł muzyczny przeżywa właśnie swój renesans!

Polska klasyka

Są takie utwory, których czas już minął, ale to wcale nie oznacza, że straciły one na znaczeniu. Polskie klasyki to wspaniałe romantyczne kompozycje, które zrozumiale i wprost oddają tematykę miłosną. Co więcej, każda ciotka wzruszy się jeszcze bardziej, słysząc piosenki swoich młodzieńczych lat.

 • Krzysztof Krawczyk "Bo jesteś Ty"

  Utwór znany równie dobrze, jak wokalista. Ciepły głos, prosty i trafny tekst. Piosenkę można również zaaranżować wedle własnej zachcianki, najważniejsze, że jest baza - cudowne słowa, które pragniemy przekazać drugiej połówce.

  "Bo jesteś Ty / Zaczynasz ze mną dzień / Bo jesteś wciąż / Gdy zaczyna się noc / Już wszystko mam / Cóż więcej mógłbym chcieć? / Bo jesteś tu / I zawsze tu bądź"

 • Krzysztof Kiljański & Kayah "Prócz ciebie nic"

  Idealny duet śpiewający o miłości, która jest jedynym dobrem, jakie im pozostało; największym skarbem. W tle gitara, pianino, wspaniała wolna melodia, do której przyjemnie będzie tańczyć. Co więcej, fenomenalny warsztat Kayah, ale o tym chyba nie trzeba wspominać, prawda?

  "Więc blisko bądź i kochaj mnie / Trwaj przy mnie bo / Wokół wzburzone morze / Tylko Twoja dłoń... stały ląd"

 • Sławek Uniatowski "Kocham Cię"

  Utwór zapomniany, wydający się nijaki lub nawet kiczowaty, ale myślę, że warto trochę odczarować jego złą renomę. Tekst jest tego naprawdę warty - wzruszające wyznanie miłości przy spokojnej melodii. Jeśli dodamy do tego utworu dopracowaną choreografię oraz zespół grający na żywo, to ta piosenka zyska kompletnie nowe znaczenie. Może warto to rozważyć?

  "Każdy dzien to droga / W Twoją stronę chcę / Niech prowadzi mnie / Jestem jak połowa / Fragment siebie mam / Reszte Ty mi dasz"

 • Anna Jantar "Przetańczyć z Tobą chcę całą noc"

  Anna Jantar to wisienka na torcie, jeśli chodzi o polskie klasyki. Pozostawiła po sobie wiele znakomitych utworów, które przetrwały aż do dziś. Jednym z nich jest "Moje Marzenie", zwane również jako "Przetańczyć z Tobą chcę całą noc". Urokliwa piosenka, zaśpiewana przez profesjonalistkę, która swoimi wokalnymi umiejętnościami zawstydziłaby niejednego piosenkarza.

  "Przetańczyć z tobą chcę całą noc/I nie opuszczę cię już na krok/Czekałam jak we śnie, abyś ty objął mnie/Więc tak jak chce los, przetańczmy tę noc/Bo życie tak krótkie jest"

 • Lady Pank "Zawsze tam gdzie Ty"

  Można powiedzieć, że sztampowa piosenka weselna, która niczym nas już nie zaskoczy. Co z tego? Jeśli Młoda Para czuje jej klimat, utożsamia się ze słowami - dlaczego nie? A trzeba przyznać, że tekst jest po prostu wybitny! To jedna z tych piosenek, które od lat chwytają za serce. Lady Pank stoi pomiędzy zespołem Farba z utworem "Chcę tu zostać" oraz Perfect i ich "Kołysanką dla nieznajomej".  Jednak "Zawsze tam gdzie Ty" bije według mnie tekstem wszystkie kompozycje na głowę!

  "Już teraz wiem, że dni są tylko po to / By do Ciebie wracać każdą nocą złotą / Nie znam słów, co mają jakiś większy sens / Jeśli tylko jedno - jedno tylko wiem: Być tam, zawsze tam, gdzie Ty"

Nowoczesna romantyczność

Wielu nowoczesnych wokalistów świetnie odnajduje się w romantycznych brzmieniach, co udowodnili już nie raz. Uczucia zawitały do tekstów młodych autorów i fantastycznie  sprawdziły się również jako hity radiowe. Chwytliwe, trzymające w napięciu, pełne wzruszenia - takie jest nastawienie nowoczesnych artystów do romantyczności.

 • Grzegorz Hyży "Na chwilę"

  Grzegorz Hyży stworzył świetny kawałek, który wpada w ucho, ożywia i dodaje energii, co pozwoli Młodej Parze na wybuchową choreografię. Tekst jest bardzo romantyczny, momentami przypomina mi o pierwszej miłości, jeszcze tej młodzieńczej. Jest to idealna okazja do powrotu do uczuć sprzed lat.

  "Zamknij na chwilę oczy nie myśl o tym, czy boisz się czy nie/Na chwilę zostawmy w tyle rozczarowań gniew/Dziś to, co mamy na pewno to siebie, nic więcej/Więc leć ze mną, niech chmury pędzą donikąd chociaż raz"

 • Rafał Brzozowski "Magiczne Słowa"

  Wspaniałe skrzypce na początku utworu, męski głos i cudowne słowa, którymi każdy z nas chciałby zostać obdarowany. Przy całej romantyczności, utwór wcale nie jest taki wolny, więc z pewnością doda odrobinę energii całemu występowi.

  "Tylko Ciebie, mogę kochać tak /Tak do końca, jak kocha się tylko raz/Tylko Tobie, tylko Tobie dam /Skrzydła wiatru, i wszystko to co mam"

 • Marcellina & Piotr Rogucki "Karmelove"

  Ten utwór to połączenie dwóch nietypowych głosów. Udział Roguckiego, znanego z zespołu Coma wprowadza fantastyczny nastrój. Nie ukrywam, że jest to bardzo nowoczesne brzmienie, więc skuszą się na nie odważniejsi. Ale jedno jest pewne - nie jest to kawałek wybierany najczęściej, więc mało prawdopodobne, że ktoś ze znajomych też do niego tańczył. Czasem warto nieco zaszaleć i być oryginalnym!

  "I trzymaj mnie za rękę gdy śpię/Spać po prawej lubię mniej/A gdy będzie źle nie puść mnie"

 • Kancelarya "Zabiorę Cię właśnie tam"

  Kompozycja z 2008 roku, spopularyzowana przez Tomasza Karolaka i seriał "39 i pół". Romantyczny utwór z lekko rockowym brzmieniem z pewnością wzruszy każdego twardziela, wystarczy wsłuchać się w słowa i spoglądać na dwoje zakochanych ludzi. Oczy zaszklą się bez najmniejszego trudu, gwarantuję!

  "Zabiorę Cię...właśnie tam /Gdzie słońce dla nas wschodzi /Zabiorę Cię...właśnie tam, /Gdzie wolniej płynie czas /Zabiorę Cię...własnie tam /Gdzie szczęściu nic nie grozi"

 • Pectus "To co chciałbym Ci dać"

  Zespół składający się z samych braci, dobrze wie o czym śpiewa i jak przekazać uczucia. Utwór "To co chciałbym Ci dać" to przepiękny tekst i wbrew pozorom dość żywa melodia, pozwalająca na energiczny pierwszy taniec. Piosenka przez długi czas podbijała listy przebojów. Przypadek? Nie sądzę!

  "To miejsce dla Ciebie/Które przynosi nam czas/Wciąż daję Ci wolność/Kochasz kolejny raz/Na swoim niebie/Które tak chciałbym Ci dać/Zabierz mnie proszę/Tam gdzie nie kończy się świat"

Ciekawe rozwiązanie

Oprócz minionej klasyki lub radiowych hitów warto również zainteresować się muzyką alternatywną, która także ma wiele do zaoferowania. Poza tym, dance'owe kawałki bywają tak samo znakomitym rozwiązaniem, jak wolne utwory. Wszystko zależy od umiejętności i choregorafii pary młodej. Jeśli poszukujecie niecodziennych brzmień lub odrobiny ruchu- dobrze trafiliście!

 • Happysad "Taką wodą być"

  Mocniejsze brzmienie, przyjemny wokal i spojrzenie na miłość wydawać by się mogło, że z dziecinnego punktu widzenia, kiedy tak naprawdę jest to bardzo dojrzałe podejście. Tekst jest poetycki, dzięki czemu również romantyczny. Jeśli Happysad to Wasz klimat - nie macie nad czym się zastanawiać!

  "I taką wodą być/co otuli ciebie całą/ogrzeje ciało, zmyje resztki parszywego dnia./I uspokoi każdy nerw/zabawnie pomarszczy dłonie/a kiedy zaśniesz wiernie będzie przy twym łóżku stać."

 • Strachy Na Lachy "Dzień dobry, kocham Cię"

  Energiczny utwór, który porwie do tańca nie tylko Parę Młodą, ale razem z nią całą salę! Przyjemna piosenka do potańczenia, nawet ci, którzy nie lubią tańczyć zawładną parkietem. Jest to idealny utwór dla par, które nie znoszą nudy!

  "Dzień dobry kocham Cię/nie chcę cię z oczu stracić/więc, jeszcze więcej.../Dzień dobry kocham cię/podzielimy dziś ten ogień na dwoje/Dzień dobry kocham cię/to zapyziałe miasto niech o tym wie."

 • Long & Junior "Kocham Cię"

  Dance'owe klimaty to Twój konik? Przy disco wszyscy bawicie się najlepiej? Oto coś dla Was! Melodia jest bardzo przyjemna, tekst zabawny - dzięki temu może sprawić, że Was pierwszy taniec stanie się prawdziwą atrakcją!

  "Bo przecież kocham cię/i nigdy nie przestanę/kocham cię/i zjem cię na śniadanie/kocham cię/i tylko ty kochanie aniołem w niebie/ja wierzę w ciebie"

 • Mesajah "Lepsza połowa"

  Kochasz muzykę reggae? Kamil Bednarek to Twój idol? Świetnie, że tutaj trafiłaś! Romantyzm i reggae można połączyć, co udowodnił Mesajah śpiewając o lepszej połowie. Cała piosenka to wspaniała ballada o miłości, tylko że w żywszym tempie :)

  "Mijają dni i mijają z Tobą lata/I każdy dzień następny to dla mnie ważna data/I choć życie nie jest łatwe, a los ciągle figle płata/Twoje dźwięki są jak dla mojego serca łata"

 • Natalia Kukulska "To co mam"

  Jest to dzisiejsza wersja dawnego przeboju. Równie romantyczna, jak oryginał jednak zniewalający głos Natalii dodaje większego uroku utworowi. Lekka i przyjemna piosenka, która może i nie mówi wprost o miłości, tylko o świetności najpiększych lat, którymi w Waszej interpretacji mogą być lata małżeństwa; o sercu zdolnym i chętnym do kochania, które zawierzyliście drugiej osobie. Klasyka w nowej odsłonie - coś co lubię!

  "I kocham, pragnę tracę tak, jakby się chwilą stawał rok/ jak gdyby świat wymykał mi się z rąk..../To co mam, to radość najpiękniejszych lat/ to co mam, to serce które jeszcze na wszystko stać/ to co mam, to młodość której nie potrafię kryć, to wiara, że naprawdę umiem żyć, umiem żyć"

Niezależnie od tego, jaki będzie finalny wybór, pamiętajcie, żeby pierwszy taniec okazał się w stu procentach Wasz i żebyście sami czuli się komfortowo tańcząc przed gośćmi. Oprócz idealnej piosenki warto również pomyśleć o dobrym nauczycielu - bo po cóż komu utwór bez choreografii? Kurs tańca pozwoli podrasować występ, nawet jeśli piosenka będzie spokojna, dlatego wybierzcie taką kompozycję, jaka do Was przemawia, dosłownie - według mnie tekst ma największe znaczenie. Reszta ułoży się sama! :)

Średnia

2.5

Oceń mój artykuł

Zobacz także

22 czerwiec 2020

Komentarze

Bardzo trafny artykuł. Też jestem za polskimi piosenkami. Jednak moim numerem jeden są Czerwone Gitary „Lecz tylko na chwilę”. Czy ten utwór pasuje na pierwszy taniec? Czy już sam tytuł wskazuje na wspomnianą złą wróżbę? Pomocy
~Marta 07 grudzień 2018 08:54 odpowiedz
Wybiera się piosenkę, z którą mamy dobre wspomnienia, która z jakiegoś powodu coś dla Nas znaczy. Nie wierzę w przesądy i że piosenka musi być typowo miłosno ślubna ;)
~Asia 22 styczeń 2019 21:40