... do innych par. Czy to ma sens?

09 marzec 2018
Dagmara Sobczak

Każdy związek jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju, z prostego powodu: tworzą go dwie unikatowe, zupełnie różne osoby. 

Dlatego, czy warto porównywać się do innych par? Czy ma to sens, jeżeli tak bardzo różnimy się od siebie? Według mnie nie i dziś chciałabym Was przekonać do tego, abyście już nigdy tego nie robili. 

Porównywanie się do innych par. Czy to ma sens?

Na sam początek warto uświadomić sobie jedną rzecz, którą delikatnie zaznaczyłam już na początku. Każdy z nas jest inny, wyjątkowy, jedyny w swoim rodzaju. Każdy z nas ma inne wartości, przekonania, oczekiwania względem związku, upodobania i cechy charakteru. 

Nie ma możliwości, aby stworzyć dwa takie same, nawet podobne do siebie związki, ponieważ każda relacja będzie na swój sposób indywidualna, właśnie z tego względu, że w jej tworzeniu uczestniczą dwie zupełnie inne osoby. 

Nawet Ty, gdybyś chciał porównać swoje dwa związki: obecny i poprzedni – nie zrobisz tego, bo na pewno były zupełnie różne. Bo tworzyłeś je z zupełnie innymi kobietami, które miały inne cechy charakteru i inne oczekiwania co do Waszej relacji.

Pracuj nad związkiem, ale nie porównuj się

Zawsze warto pracować nad swoim związkiem i to nie ulega wątpliwości, ale nie zawsze rady innych sprawdzą się u Ciebie i w Twojej relacji. Sam powinieneś obserwować swój związek i działać według własnego sumienia, kiedy czujesz, że coś dzieje się nie tak. 

Być może Twoja przyjaciółka twierdzi, że ma idealny związek i w istocie tak jest, z jej punktu widzenia, ale może Ty masz zupełnie inne oczekiwania względem związku i to, co dla niej jest idealne, Tobie nie będzie do końca pasowało? Warto o tym pomyśleć.

Jedni wolą spędzać ze sobą każdą chwilę i dobierają się na zasadzie podobieństw. Inni być może wolą mieć swoje pasje, którym oddają się poza związkiem? I obie pary będą uważały, że mają idealny związek i obie mogą mieć rację. Idealny związek zależy w głównej mierze od tego, jak my postrzegamy i rozumiemy „idealność”. Dla jednych będzie to wspólne oglądanie seriali, a dla innych wspólne chodzenie po górach.  Jedna para z dużym dystansem do siebie, będzie odnosiła się do siebie w ironiczny sposób i będą to uwielbiać, a inne pary będą wolały wyrażanie uczuć w prosty, ciepły sposób. 

Dlatego porównywanie się do innych nie ma sensu. Jeżeli coś w Twoim związku dzieje się nie tak, zamiast porównywać go do relacji znajomych, spróbuj sam wyklarować sobie gdzie leży problem i jak moglibyście wspólnie go rozwiązać. 

Podstawa to dobre poznanie swojego partnera. Jego oczekiwań, jego zachowań i reakcji na Twoje słowa i czyny. Przyjrzyj się swojemu związkowi, nie w porównaniu do innych związków, ale na zasadzie: w czym tkwi nasza wyjątkowa siła i nasza słabość, nad którą musimy pracować. Tylko to może zapewnić Wam udaną relację na długie lata.

Ciekawa jestem, co wy sądzicie o porównywaniu się do innych par?

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

15 maj 2020
04 styczeń 2019

Komentarze