Kto podaje obrączki ślubne?

30 grudzień 2018
Dagmara Sobczak

Ślub to wielkie wydarzenie, które rodzi także wiele pytań i wątpliwości. Często, uczestnicząc w ceremonii zaślubin rodziny czy znajomych nie zwracamy uwagi na pewne detale. Przychodzą one do nas dopiero wtedy, gdy sami mamy stanąć na ślubnym kobiercu. 

Jedną z takich rzeczy jest to, kto podaje obrączki do ślubu w Kościele?

Kto podaje obrączki?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna, bo to zależy. Wszystko zależy od Państwa Młodych. Byłam na wielu ślubnych uroczystościach i nie zawsze wyglądało to tak samo. 

Wystarczy porozmawiać z księdzem, który będzie udzielał nam ślubu, jaki mamy zamysł i nie powinno być problemu. 

Jakie natomiast są możliwości?

Obrączki podaje świadek/świadkowa

To jeden z najczęstszych wyborów Pary Młodej. Świadkowie mają być w tym dniu cichymi aniołami pary młodej, niewidoczną pomocą dla nich, często więc tego samego dnia, albo dzień wcześniej, wręcza im się obrączki na przechowanie i mają je podać w odpowiednim momencie w Kościele. 

Obrączki podaje dziecko z rodziny

To drugi najczęściej wybierany rodzaj podawania obrączek. Jeżeli mamy w rodzinie jakieś dziecko (albo parę dzieci) możemy poprosić je o podanie obrączek w momencie, kiedy ksiądz da sygnał, że to ten moment. Często też dzieci od wejścia idą do ołtarza przed parą młodą. Wtedy też obrączki mogą zostać niesione przez dziecko na poduszce, tak by było widoczne.

Tak też było na moim ślubie i bardzo miło to wspominam. Wiem, że dla dzieci to jest duża frajda. Natomiast jeżeli wybrane przez Was dziecko nie czuje się na siłach podołać temu zadaniu, nic na siłę. Nie zmuszajcie go. Pamiętajcie też, że zawsze w ostatniej sekundzie brzdąc może zrezygnować. Warto by świadek był wtedy w pogotowiu. 

Obrączki podaje ministrant albo inna osoba związana z Kościołem

Jeżeli w żaden sposób nie zadbamy o to, kto ma podawać obrączki, najczęściej robi to ministrant. Przed mszą przekazujemy obrączki księdzu i podanie ich w odpowiednim momencie, leży w gestii Kościoła. Jeżeli nie ma ministranta, może to być kościelny, zakonnica kościelna, a bywa nawet, że ksiądz sam je podaje. 

Obrączki są u Państwa Młodych

To zdarza się najrzadziej, ale jest to także dopuszczalne.

Pan Młody, czy Panna Młoda może trzymać obrączki w kieszeni/torebce i wyjąć je w odpowiednim momencie, ale jak już wspomniałam - zdarza się to stosunkowo rzadko. Dużo bezpieczniejsza jest opcja przekazania obrączek komuś, kto tego dnia nie będzie przeżywał emocjonalnie tak mocno, jak Para Młoda. Młodzi mają w dniu ślubu naprawdę wiele na głowie i dobrze by chociaż tą jedną rzeczą zajął się dla nich ktoś inny. 

Jak to było u Was? Kto podawał obrączki na Waszym ślubie? A może dopiero stoicie przed tym wyborem? :)

O obrączkach piszemy jeszcze w artykułach:

Pudełko na obrączki DIY
Oryginalne obrączki dla wymagających
Obrączki z tytanu
Historia obrączki ślubnej
Z jakiego kruszcu powinny być wykonane Wasze obrączki ślubne?
Co zamiast obrączki ślubnej?
Jakie wybrać pudełko na obrączki
Kosmiczne obrączki z meteorytu
Najpopularniejsze grawery na obrączkach ślubnych
Obrączki ślubne ze srebra
Czym kierować się podczas wyboru obrączek ślubnych
Kiedy partner nie chce nosić obrączki ślubnej

Aby znaleźć więcej informacji, skorzystaj z wyszukiwarki na głównej stronie lub z poniższych tagów.

Średnia

2.8

Oceń mój artykuł

Zobacz także

Komentarze