R.V.S.P - potwierdzenie obecności na ślubie i weselu

30 styczeń 2019
Magdalena Gitler

RSVP – co oznacza ten tajemniczy skrót? Jeśli nigdy nie słyszeliście o tym haśle nie martwcie się – za chwilę wszystko będzie jasne.

 

Organizacja ślubu

Organizacja ślubu i wesela to spore wyzwanie dla narzeczonych. Zarówno pod względem logistycznym, jak i finansowym. Każdy element generuje znaczne koszty, jednak zdecydowanie największą część budżetu weselnego pochłaniają koszty lokalu oraz wyżywienia dla gości.

Niezależnie od tego, czy planujecie małe czy duże przyjęcie musicie spodziewać się, że w dniu ślubu nie wszystkie osoby będą mogły z Wami świętować.  Czasami wpływ na to mają zupełnie niemożliwe do przewidzenia okoliczności, ale czasami goście już w momencie otrzymania zaproszenia wiedzą, że nie będą mogli przyjść. Nieprzybycie wszystkich zaproszonych może pociągać za sobą konsekwencje finansowe.

Wiele lokali określa dokładny termin, do którego należy podać liczbę gości, po tym czasie po prostu zapłacone miejsca pozostaną puste, a Wy będziecie musieli pokryć ich koszt, niezależnie od tego, czy będą zajęte, czy nie. Rozwiązaniem tego problemu jest właśnie RSVP.

Potwierdzenie przybycia na ślub

RSVP, czyli skrót od pochodzącego z języka francuskiego zwrotu répondez s'il vous plaît oznacza w dosłownym tłumaczeniu „proszę odpowiedzieć”, „proszę o odpowiedź”. To nic innego jak prośba o potwierdzenie obecności.

Zobowiązuje ona osobę zapraszaną do odpowiedzi, czy przyjmuje zaproszenie i będzie razem z nami świętować, czy też nie. Informacja ta może znaleźć się na zaproszeniu lub na osobnej karteczce, która zostanie do niego dołączona. Pamiętajcie, aby umieścić w potwierdzeniu datę, do której należy przekazać Wam odpowiedź. Zamieśćcie również swoje numery telefonu oraz adres e-mail, tak aby Wasi goście bez przeszkód mogli się z Wami skontaktować.

Ustalając datę potwierdzenia, miejcie na uwadze ostateczny termin zadeklarowania liczby gości w lokalu, tak aby w przypadku braku otrzymania odpowiedzi od wszystkich, móc spokojnie skontaktować się z każdym z zaproszonych gości.

Na pewno nie wszyscy udzielą Wam odpowiedzi o czasie. Część osób zapomni przekazać Wam swojej decyzji, inni w ogóle nie zauważą waszej prośby, a część gości po prostu uzna za oczywiste, że spędzą ten dzień z Wami... ale warto próbować :)

Średnia

4.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

09 wrzesień 2021
22 grudzień 2017

Komentarze