Wdzięczność - jak wdrożyć ją w swoje życie?
Nowy Rok to nie tylko odliczanie kolejnych dwunastu miesięcy w kalendarzu. Biała karta świeżego roku brzmi jak perfekcyjny moment, żeby coś zacząć, coś zmienić w życiu. To wyjaśnia wiele rzeczy - między innymi to, że drugiego dnia stycznia, bladym świtem do jednego ze znanych dyskontów wpadł szalony tłum, łapczywie zgarniając do koszyków dziesiątki produktów do wszelakich ćwiczeń fizycznych. Nowy Rok, nowa ja - pora brać się do roboty.
Od czego więc należy zacząć? Od sporządzenia solidnego planu działania, kupna nowego kalendarza czy zastanowienia się nad celami do realizacji? Wszystkie plany i cele oczywiście są ważne, ale okrutnie łatwo wpędzić się w poczucie, że ciągle musimy więcej i lepiej połączone z solidną dawką samokrytyki. Za mało tego, za dużo tamtego, bo ja zawsze, bo ja nigdy, a od tego już tylko krok do poczucia wielkiego niezadowolenia. Z siebie, z otoczenia, wykonywanej pracy, stanu konta i rzeczy, którymi się otaczamy.
Wdzięczność
Uczucie wdzięczności nie jest czymś oczywistym w naszej zabieganej codzienności i często rezerwujemy je na specjalne okazje. Kiedy ktoś wręcza nam prezent, czujemy wdzięczność, że go dla nas przygotował, czujemy wdzięczność za wykonane przysługi i podanie pomocnej dłoni, ale tak naprawdę może nam towarzyszyć każdego dnia. Tymczasem w życiu każdego z nas jest naprawdę wiele rzeczy, za które możemy być wdzięczni.
Za przeżyty lepiej lub gorzej rok, za ludzi, którzy kochają nas niezależnie od tego co aktualnie się u nas dzieje. Za tych, którzy odbierają każdy telefon, nawet ten wykonany w samym środku nocy, za szczęśliwe powroty do domu. A szczególnie możemy dziękować za zdrowie, za sprawne ciało i wszystkie zjedzone desery, które nie odłożyły się w boczkach. Naprawdę, każdego dnia jest za co dziękować, bo stan, który bierzemy za pewnik, wcale nie jest tak oczywisty jak może się wydawać.
Wdzięczność w praktyce
Przecież nie każdy wrócił z pracy w miniony deszczowy poniedziałek, przy wielu świątecznych stołach pojawiły się puste miejsca, a po kolejnej nawałnicy setki ludzi straciły dach nad głową. To, co uznajemy za zupełnie normalne dla niektórych znajduje się w sferze odległych marzeń. Miałeś spokojne dzieciństwo? Wiele tysięcy dzieci w Polsce nie może powiedzieć tego samego. Być może ciągłe okazywanie wdzięczności brzmi bardzo nadmuchanie i w ogóle strasznie patetycznie. Oczami wyobraźni, gdzieś z tyłu głowy widzimy scenę rodem z serialu, gdzie główna bohaterka z szerokim uśmiechem i rozwianymi włosami przebiega przez kwiecistą łąkę, radośnie wykrzykując na prawo i lewo „kocham cały świat”.
Codzienne odczuwanie wdzięczności wcale nie musi tak wyglądać, chociaż fakt, z czasem uśmiech sam zaczyna się cisnąć na usta. Dlaczego to wszystko jest takie ważne na początku roku, gdy zapaleni przygotowujemy kolejne plany i rozpisujemy zadania do projektu „Nowa Ja”?
Żeby nie stawiać się w pozycji zła wcielonego, w którym wszystko jest do wymiany. W naszym życiu jest dużo dobrego, nawet jeśli tego nie dostrzegamy, a zmiany?
Zmiany są dobre i każda okazja do ich wprowadzenia jest dobra. Staranie się o polepszenie jakości tego, co mamy. Wszystko jest ważne, nawet bardzo, ale dobre traktowanie samego siebie w tym procesie jest jeszcze ważniejsze :)