Ślub symboliczny

18 maj 2018
Magdalena Gitler

Śluby symboliczne są bardzo popularne za granicą, ale w Polsce nie są jeszcze aż tak dobrze znane. Co to właściwie znaczy, że ślub jest symboliczny? Jakie są wymagania i formalności niezbędne do spełnienia, żeby taki ślub wziąć?

Czym jest ślub symboliczny?

Sam symbol, zgodnie z jedną z definicji przyjętych w języku polskim, jest znakiem, przedmiotem, zachowaniem, które coś oznacza, coś uosabia. Symbol to też odpowiednik czegoś. Ślub symboliczny można określić mianem odpowiednika tradycyjnej ceremonii w kościele, czy urzędzie stanu cywilnego. Decydując się na ceremonię symboliczną, można zachować pełną dowolność formy i miejsca, ale należy pamiętać, że ślub symboliczny w Polsce nie ma konsekwencji prawnych. Jeśli więc Para Młoda chce być małżeństwem oczach prawodawstwa polskiego, musi zawrzeć również ślub cywilny w urzędzie. Dopiero taki związek będzie uznawany za małżeństwo w oczach prawa.

Dla kogo ślub symboliczny?

Na ceremonię symboliczną decydują się m.in. pary, które nie mogą albo z różnych względów nie chcą wziąć ślubu kościelnego lub cywilnego. Powody są różne, wynika to z poglądów, wyznania, wyznawanych wartości czy przeszkód formalnych. Poza tym często ślub cywilny wydaje się formalny, oschły, przewidywalny i powtarzalny, podczas gdy wiele osób postrzega wstąpienie w związek małżeński jako wydarzenie niezwykłe i chciałoby nadać mu unikalny charakter. Od 2015 możliwe jest zawieranie ślubu cywilnego w plenerze, jednak forma ta posiada liczne obostrzenia. Przede wszystkim, żeby urzędnik wyraził zgodę na przeprowadzenie takiej ceremonii w plenerze, musi się ona odbywać w miejscu podkreślającym rangę wydarzenia, gwarantującym zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa uczestników. Jeżeli więc zdaniem urzędnika zajdzie „uzasadniona przyczyna” może nie wyrazić zgody na ceremonię w proponowanej formie. Formalny charakter ceremonii i ograniczenia związane z wyborem miejsca są pewnym stoperem dla wyobraźni i marzeń par młodych.

Jest to też rozwiązanie dla par jednopłciowych, których związki nie są prawnie zalegalizowane oraz dla małżonków, którzy po latach chcą ponownie odnowić przysięgę.

Wymogi i formalności

Ślub symboliczny nie posiada określonych wymogów. Nie ma mocy prawnej ani kościelnej, a udzielić może go praktycznie każdy, chociaż przy wyborze takiej formy uroczystości warto skorzystać z usług celebranta — osoby doświadczonej w prowadzeniu uroczystości i utalentowanej w wygłaszaniu przemówień. W dużej mierze to właśnie prowadzący ma wpływ na charakter uroczystości. 

Ślub humanistyczny

Pojęcie ślub humanistyczny jest często używane zamiennie ze ślubem symbolicznym. Obowiązuje tu dokładanie taka sama zasada jak w matematyce. Każdy kwadrat jest prostokątem, ale nie każdy prostokąt jest kwadratem – każdy ślub humanistyczny jest ślubem symbolicznym, ale nie każdy ślub symboliczny jest ślubem humanistycznym.

Ślub humanistyczny to rozwiązanie dla osób, które w jakiś sposób utożsamiają się z nurtem myśli humanistycznej. Przede wszystkim jednak w centrum takiej ceremonii znajdują się Pary Młode, ich unikalne osobowości, charaktery oraz pasje. Przy ślubach humanistycznych można spotkać się także z pewnymi symbolicznymi elementami przejścia jak np. zapalenie przez osoby przysięgające wspólnej świecy.

Pełna dowolność

Śluby symboliczne są ceremonią, której wygląd, przebieg i charakter zależy tylko i wyłącznie od nas. Właśnie ta możliwość pełnej personalizacji i dostosowania decyduje o ich unikalnym charakterze. Można stworzyć własny tekst ceremonii i wprowadzić elementy związane z parą, czy ich najbliższymi, które nadadzą poczucia swojskości i bliskości.

Charakterystycznym elementem ślubów symbolicznych, takim z którym są najbardziej kojarzone, to wybór własnej przysięgi. Może ona zostać stworzona przez osoby trzecie albo napisana samodzielnie. Ceremonia może odbyć się w dowolnym miejscu i aranżacji. Przy ślubach symbolicznych niemal wszystko jest możliwe.  

Co myślicie o takim rozwiązaniu?

Średnia

4.8

Oceń mój artykuł

Zobacz także

31 grudzień 2017

Komentarze

Gdzie taki ślub ?
~Miras 25 marzec 2019 22:44 odpowiedz