Powitanie Nowożeńców chlebem i solą - tekst, znaczenie, symbolika

15 październik 2018
Joanna Brodzicka

Nawet w przypadku, kiedy nie jesteście tradycjonalistami, polskie wesele nie może rozpocząć się bez powitania chlebem, solą i wódeczką. Z czego to wynika?

Witamy Was chlebem i solą, aby Wam chleba i soli nigdy w życiu nie zabrakło

Zwykle tak brzmi powitanie Państwa Młodych u stóp sali weselnej, po której następuje wniesienie przez próg panny młodej. Zwykle rytuał powitalny jest wykonywany przez rodziców, ale bywa, że tę powinność biorą na siebie menagerowie lub właściciele weselnego przybytku.

Powszechnie stosowana jest również formuła:

Mama Panny Młodej: „Panno młoda co wybierasz - chleb, sól czy Pana Młodego?”

Panna Młoda: „Chleb, sól i pana młodego, żeby zarabiał na niego” lub „Pana młodego, chleba i soli dorobimy się powoli”.

Dlaczego akurat chleb i sól?

Chleb i sól to kwintesencja ludzkiego życia. Tradycja sięga XVI wieki. Chleb to symbol urodzaju, dobrobytu, gościnności i mądrości. Sól natomiast ma za zadanie odgonić złe moce i symbolizuje trwałość związku. Niegdyś istniał przesąd, że kto zje pierwszy kawałek chleba, ten będzie rządził w związku. Dla chrześcijan chleb to bardzo ważny produkt, kojarzony z ciałem Chrystusa.

Dziś chleb jest kojarzony z produktem codziennym. Kilka wieków temu z rarytasem. Dlatego był tak bardzo ceniony i wychwalany. Często na weselach pieczony jest w kształcie serca, chałki i posiada chlebowe ozdobne elementy np. w postaci winogron, różyczek lub obrączek. Zdarzają się również chlebowe gołąbki – oznaczające miłość między dwojgiem ludzi.
Wódka natomiast symbolizuje radość i zabawę. Często dla urozmaicenia podaje się Państwu Młodym 2 kieliszki, w którym w pierwszym jest wódka, a w drugim woda. Kto trafi na wódkę, ten będzie grał pierwsze skrzypce w związku.

Podawanie Młodej Parze chleba, soli i wódki ma przynieść szczęście, dostatek, światłość i dobrobyt.

Aby parze młodej nigdy niczego w życiu nie zabrakło, muszą skosztować kawałek chleba umoczonego w soli, a następnie wypić kieliszek wódki lub wody, po czym para rzuca je za siebie. Stłuczone szkło oznacza szczęście w małżeństwie.

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

Komentarze