Prezent czy pieniądze - co wręczyć Młodej Parze?

26 wrzesień 2017
Dagmara Sobczak

Wybierając się na ślub czy wesele, zaproszeni goście zawsze stają przed wyborem – czy Młodej Parze dać prezent, czy pieniądze w kopercie? Jak to było kiedyś, jak jest dziś, a jak powinno być – o tym opowiem dzisiaj.

Dlaczego prezent?

Dawnym zwyczajem to prezent w postaci produktu był najczęstszym wyborem gości. Ślub nierozerwalnie kojarzony był z przechodzeniem na swoje, wspólnym mieszkaniem i rozpoczynaniem zbierania „dorobku”. Goście ustalali często między sobą co należy kupić danej parze, żeby wchodząc w nowe życie, nową rodzinę i tym samym tworząc nowy dom, nie robili tego z pustymi rękoma. Najczęściej pojawiającymi się wtedy prezentami były artykuły AGD i RTV, ręczniki, obrusy, pościele, lampy, zastawy, sztućce – wszystko to, co w każdym domu powinno się znaleźć.

Gorzej, jeżeli rodzina nie ustalała między sobą co, kto kupuje. Wtedy prezenty powtarzały się, a Para Młoda dostawała np. 3 czajniki, 2 roboty kuchenne i 6 kompletów pościeli. Wtedy prezenty przestały spełniać swoje funkcje, a stawały się niejednokrotnie po prostu zbędne. To właśnie był jeden z powodów, dla których na przestrzeni lat zaczęto odchodzić od prezentów na rzecz wręczania pieniędzy.

 

Dlaczego pieniądze?

Wręczanie pieniędzy niegdyś oznaczało, że po pierwsze, idziemy po linii najmniejszego oporu, ponieważ nie poświęcamy czasu na zastanawianie się, co komuś zakupić, aby był zadowolony, a po drugie, pojawiała się myśl, że być może goście chcą pokazać, jacy są bogaci, dlatego wręczają konkretne sumy. Kiedyś było to postrzegane w złym tonie.

Dzisiaj, jak już wspomniałam, odchodzimy od prezentów na rzecz pieniędzy z kilku powodów. Pary Młode, zanim wezmą ślub, często już są na swoim i cały sprzęt czy podstawowe rzeczy do domu – po prostu mają. Czasem też boimy się, że nie trafimy w gusta Pary Młodej z prezentem, więc wolimy dać pieniądze, które Młodzi będą mogli przeznaczyć na wymarzoną podróż poślubną czy konkretną rzecz. Pewnie się zgodzicie, że to rozwiązanie wydaje się bardzo racjonalne.

Prezent czy pieniądze – co wręczyć Parze Młodej?

Dzisiaj goście stają przed naprawdę sporym dylematem. Z jednej strony chcielibyśmy zrobić Młodej Parze niespodziankę i kupić coś interesującego, a z drugiej wiemy, że pieniądze mogą im się przydać bardziej. Decyzja jest oczywiście indywidualna.

Dobrym krokiem ze strony Pary Młodej jest zrobienie listy prezentów, które chcieliby otrzymać. Na taką listę można się wtedy zapisywać. Jeżeli jednak mamy dylemat, a taka lista nie została stworzona, to po prostu zapytajmy przyszłych nowożeńców, co by woleli – pieniądze, prezent niespodziankę, czy jakąś konkretną rzecz - ułatwi to sprawę każdej ze stron.


Ludzie są różni, więc czasem nie warto domyślać się, kiedy możemy o to wprost zapytać. Natomiast jeżeli dokładnie wiemy, jaki prezent sprawi Parze Młodej radość (być może chcemy zrobić coś własnoręcznie), nie krępujmy się zamienić koperty na podarunek.

A jakie jest Wasze zdanie? W lepszym tonie jest wręczenie prezentu czy koperty z pieniędzmi? Jak wybrnąć z takiego dylematu? :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

Komentarze