Jakie prezenty ślubne wręczano przed laty?

23 czerwiec 2019
Magdalena Gitler

Prezent dla Młodej Pary z okazji ślubu to temat, który zawsze budził wiele emocji. Dzisiaj małżonkowie czasami proszą o pieniądze lub konkretne upominki, a popularna staje się lista prezentów tworzona na przykład w sklepach ze sprzętami lub wyposażeniem domu.

Zdarza się też, że para planuje wymarzoną podróż i prosi, aby goście zamiast prezentów dołożyli się do pokrycia jej kosztów.

Jednak nie wszyscy czują się komfortowo, dostając do ręki gotową listę prezentów, z której mają wybrać prezent dla Młodej Pary. Tutaj warto jeszcze wspomnieć, że jeśli decydujecie się na przekazanie gościom takiego spisu, powinny znajdować się w nim propozycje w bardzo zróżnicowanym przedziale cenowym, zaczynającym się od kilkudziesięciu złotych.

Lista prezentów ma być ułatwieniem dla gości i remedium na nietrafione i zbędne podarki, które młodzi małżonkowie otrzymywali przed laty. Jakie to były upominki? Co kiedyś wybierano na prezenty dla Młodej Pary?

Ślubna wyprawa

W dawnych czasach wyjątkowo ważną rolę odgrywała wyprawa ślubna. Panna oprócz posagu w formie pieniędzy czy ziemi musiała mieć również bogatą  ślubną wyprawę, a rzeczy, które wchodziły w jej skład musiały być wykonane z wysokiej jakości materiałów, aby wystarczyły na lata użytkowania.

Kompletowanie wszystkich elementów trwało długo i czasami rozpoczynało się już w momencie narodzin córki. W skład wyprawy wchodziły: bielizna osobista oraz bielizna stołowa, pościel, ręczniki, suknie, zastawa, sztućce, sprzęty domowe, biżuteria. Wszystkie elementy były zdobione haftami i monogramami, a część z nich panna miała wyszyć samodzielnie.  

Co ciekawe, wszystkie panieńskie stroje i rzeczy, których kobieta używała przed ślubem, przekazywała siostrom lub kuzynkom. Oczywiście elementy wyprawy zmieniały się na przestrzeni lat, jednak nadal w jej skład wchodziły przedmioty codziennego użytku, garnki, wełna, pierzyny, obrazy, poduszki, biżuteria, czyli wszystko co było przydatne kobiecie w prowadzeniu domu.

Praktyczny prezent dla Młodej Pary

W czasach naszych dziadków i rodziców goście wręczali Parze Młodej prezenty, które miały pomóc im wyposażyć wspólny dom. Popularne były: pościel, ręczniki, serwisy obiadowe i kawowe, sztućce, garnki i wszystkie inne praktyczne dodatki.

Wręczano również rozmaite sprzęty, na przykład żelazka czy miksery, a wybór upominku zależał od sytuacji finansowej kupującego.

Ponieważ lista prezentów nie istniała, czasami po weselu Para Młoda zostawała z pięcioma żelazkami i czterema mikserami oraz kilkunastoma kompletami pościeli, co rodziło o problemy i trudności. Prezentów nie można było zwrócić, a przecież trudno używać aż pięciu żelazek. Takie historie związane z prezentami ślubnymi krążą w mojej rodzinie, zapewne w Waszej również... :)

Wychodzono z założenia, że Młodzi nic nie mają, a wszystko co otrzymają, ma być dla nich przydatne. Z czasem jednak zaczęliśmy się bogacić jako społeczeństwo i mieć coraz więcej rzeczy. Prezenty dla Młodej Pary nie musiały być już praktyczne, ponieważ często mieli oni już swoje własne rzeczy, a otrzymane prezenty okazywały się zbędne. Rozwiązaniem na nietrafione prezenty miała być właśnie lista prezentów, jednak nie wszyscy są jeszcze z nim oswojeni.

Lista prezentów, czyli odpowiedź na pytanie jakie prezenty dla Młodej Pary wybrać

Zastanawiacie się jak wygląda lista prezentów tworzona w sklepie? Para Młoda wybiera z asortymentu sklepu elementy, które pragnęłaby kupić, a następnie lista jest zapisywana i udostępniania do wglądu gościom, którzy chcą dokonać zakupu, często także w formie on-line.

Goście mogą zakupić wybraną propozycję i dostarczyć ją samodzielnie młodej parze, czasami sklepy oferują dostarczenie prezentów bezpośrednio na ceremonie. Czasami taką listę narzeczeni tworzą samodzielnie, nie w sklepie, a następnie przekazują rodzinie, aby mogła się z nią zapoznać i zdecydować, który prezent chce kupić.

A Wy jaki macie stosunek do listy prezentów? Wolicie sami wybrać prezent, czy raczej zdać się na sugestie Pary Młodej?

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

03 listopad 2022
15 listopad 2018

Komentarze