Z czego może wynikać lęk przed zaangażowaniem się w związek?

26 czerwiec 2018
Dagmara Sobczak

Może znacie mężczyzn, którzy zmieniają kobiety, jak rękawiczki? Może kojarzycie kobiety, które jeżeli już wchodzą w związki to w te na odległość, z żonatymi mężczyznami i wiecznymi podróżnikami? 

Może sami zauważyliście u siebie, że macie problem z zaangażowaniem się w związek? Jeżeli tak, ten wpis jest dla Was. Dziś opowiem Wam o lęku przed bliskością.

Lęk przed zaangażowaniem się w związek

Na świecie istnieje wiele osób, które odczuwają lęk przed bliskością i 100% zaangażowaniem się w nową relację. Związki takich osób dość szybko się kończą, ponieważ kiedy ta druga osoba pragnie przenieść związek na wyższy poziom – proponuje wspólne zamieszkanie czy ślub – partner bojący się zaangażowania najchętniej ucieka. 

Lęk przed emocjonalnym zaangażowaniem może wynikać z wielu powodów. Na pewno duże znaczenie mają nasze doświadczenia z dzieciństwa – jakie relacje mieli ze sobą rodzice i jakie z dzieckiem, czy zarazem budowali w małym brzdącu poczucie bezpieczeństwa i angażowali się w jego życie od samego początku. Ten strach może także wynikać z nieprzyjemnych doświadczeń w poprzednich związkach. Jeżeli ktoś złamał nam serce, będziemy potrzebować czasu (który w zależności od danej osoby bywa bardzo indywidualny), aby ponownie zaufać i zaangażować się w nową relację. 

Jeżeli mieliśmy jakiekolwiek negatywne, a nawet traumatyczne przeżycia związane z bliskością, może być nam bardzo trudno pokonać samemu ten lęk przed emocjonalnym zaangażowaniem. W wielu przypadkach pomocny będzie psychoterapeuta, który pomoże zrozumieć skąd ten lek i wspólnie wypracować rozwiązanie, które pozwoli go pokonać. 

Zaangażowanie to klucz do sukcesu

Wchodzenie w dobre, pozytywne, bliskie relacje jest potrzebne każdemu człowiekowi. To coś, co daje nam szczęście i wsparcie. Przecież każdy z nas szuka miłości. Jeżeli nie potrafimy się zaangażować, odbieramy sobie możliwość bycia w pełnowartościowej relacji. Dlatego tak istotne jest poradzenie sobie ze swoimi lękami i uprzedzeniami, aby później – wypełnionym poczuciem własnej wartości – znaleźć kogoś odpowiedniego do życia. 

Częsta zmiana partnerów zawsze będzie prowadzić do frustracji, poczucia odrzucenia i braku satysfakcji z relacji z innymi ludźmi. Może, zamiast obwiniać innych i szukać niepowodzenia w partnerach, warto spojrzeć na siebie i na to, czy w ogóle potrafimy wejść w bliską relację i się zaangażować?

Czasem wystarczy kilka wizyt u dobrego specjalisty, aby życie nabrało o wiele większego sensu... Nie bójcie się tego, bo takie spotkanie może przynieść wiele korzyści.

Zmagaliście się kiedyś z lękiem przed zaangażowaniem w nowy związek? Jak udało się Wam go przezwyciężyć?

Średnia

1.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

22 październik 2018
18 luty 2019

Komentarze