Przyczyny rozwodów

22 maj 2018
Dagmara Sobczak

Jestem pewna, że każdy z nas zna chociaż jedną parę, która się rozwiodła. Niestety, ostatnimi czasy rozwody nie są rzadkością i z roku na rok pojawia się ich coraz więcej...

Przyczyny rozwodów mogą być różne, jednak statystycznie zazwyczaj jest to kilka problemów, które pojawiają się w związku i dziś chciałabym Wam o nich opowiedzieć, tak abyśmy mogli przeciwdziałać, zanim zadomowią się w Waszych związkach.

Przyczyny rozwodów

Zdrada małżeńska

Ponad 60% rozwiedzionych osób, za główny powód rozwodu uznaje zdradę małżeńską. Mam nadzieję, że zdajecie sobie sprawę z tego, jakie to jest przykre. Rozwody się zdarzają, ale nie to, powinno być ich główną przyczyną. Niestety - mimo tego, że wyznawaliśmy swojej drugiej połówce przed Bogiem, przed rodziną, przed nią i przed samym sobą wierność i uczciwość małżeńską, nie mamy poszanowania dla tych słów.

Czy zdradzie da się zapobiec? I tak i nie. Jeżeli ktoś będzie chciał zdradzić, to niezależnie jak dobrymi partnerami będziemy, i tak to zrobi. Najczęściej zdarza się natomiast tak, że zdrada jest następstwem wielu, naprawdę wielu konfliktów i działań (bądź ich braku) w związku. Brak seksu, brak czułości, kłótnie, brak zrozumienia i robienie sobie na złość. To wszystko powoduje, że uczucia szukamy poza związkiem. Dlatego tak ważne są szczere rozmowy i wzajemne dbanie o siebie przez całe życie.

Niedobranie seksualne

To drugi z powodów rozwodu, podawany najczęściej przez rozwiedzione pary. Niedobranie seksualne ma miejsce wtedy, gdy nie możemy dogadać się z partnerem w łóżku. Na przykład jedna osoba bardzo lubi seks, a drugiej nie jest to potrzebne i nie ma na niego ochoty. Pojawić się mogą także różne oczekiwania względem zbliżenia i złe nastawienie do partnera.

Niestety o seksie cały czas trudno nam się rozmawia. Mimo iż wiele z tych czynników bardzo łatwo przezwyciężyć i zapobiec im, to nie potrafimy tego zrobić, bo nie potrafimy o tym rozmawiać.

Niezgodność charakterów

Wiele osób się z tego śmieje. Mówi się, że jak nie wiesz, jaki podać powód rozwodu, to podaj „niezgodność charakterów”, bo w zasadzie wiele można pod to podciągnąć, dlatego też niezgodność charakterów to trzeci najczęstszy powód rozwodów. Tę przyczynę najczęściej podają kobiety, które składają pozew o rozwód. Dużo łatwiej jest im powiedzieć, że nie mogą dogadać się z partnerem, niż wywlekać na sali sądowej sprawy związane ze zdradą, alkoholizmem czy nawet biciem.

Zdarza się jednak, że faktycznie powodem jest niezgodność charakterów i zazwyczaj ma to miejsce, gdy para różni się od siebie znacząco temperamentem, partnerzy nie mogą odnaleźć żadnego wspólnego mianownika i żyją jakby obok siebie, czy kiedy jedna z osób nie może zaakceptować dziwactw i nawyków tej drugiej.Jak według Was można przeciwdziałać tym trzem, najczęściej pojawiającym się przyczynom rozwodów?

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

02 grudzień 2019
09 listopad 2020

Komentarze