Jak odróżnić miłość od przyjaźni?

23 sierpień 2018
Dagmara Sobczak

Pewnie nieraz słyszeliście, że związek warto zbudować na przyjaźni i że to właśnie przyjaźń jest najlepszym fundamentem udanej, szczęśliwej relacji, która ma przetrwać lata? Oczywiście! I ja się pod tym podpisuję. 

Tylko jak nie pomylić przyjaźni z miłością? Jak nie zatracić się w tej kumpelskiej relacji na tyle, żeby nie wmówić sobie, że to coś więcej? Takie sytuacje też się zdarzają. 

Sprawdźcie, jak ich uniknąć.

Przyjaźń czy kochanie? Jak rozpoznać swoje uczucie?

Znacie się od dawna. Nie macie przed sobą tajemnic. Uwielbiacie jeść razem pizzę z pepperoni i oglądać przy tym swój ulubiony serial: „Przyjaciół”. O wszystkim sobie mówicie, dzwonicie do siebie kilka razy dziennie i oboje jesteście singlami?

Często takie przyjaźnie samoistnie przemieniają się w udane związki, jednak czasem, gdy za bardzo chcemy być w związku i mieć kogoś na stałe, możemy nadinterpretować pewne zdarzenia, słowa i myśli i nadbudować na przyjacielskiej relacji coś więcej, coś, co nie ma prawa się udać. 

Owszem, czasem miłość rodzi się nagle, ale jeżeli nigdy wcześniej nie myślałeś o swojej przyjaciółce w kategoriach dziewczyny, albo Ty nigdy wcześniej nie poczułaś do swojego kumpla mięty, może to tylko fałszywy alarm?

Samotność, kiedy daje nam się we znaki, może zaburzać percepcję. Dlaczego nie warto podejmować pochopnych decyzji, pod wpływem chwili, bo wszyscy znajomi kogoś mają. Wsłuchaj się w siebie i zastanów – czy widzisz swoją przyszłość z tym człowiekiem? Czy widzisz Was za 20 lat w jednym mieszkaniu z psem i dziećmi? Czy jesteś w stanie zaakceptować jego wady?

Jeżeli tak, działaj. Jeżeli nie, pozostań na razie na stopie koleżeńskiej. Daj sobie czas.

Przyjaźń czy kochanie? Nie podejmuj pochopnych decyzji

Przyjaźń to piękne, szczere uczucie. Przyjaciół wybieramy sobie sami, kierując się wieloma czynnikami, ale zazwyczaj są to osoby bardzo podobne do nas. 

Warto dbać o takie relacje i nie nadwyrężać ich za mocno. Kiedy jedna osoba pragnie czegoś więcej, może to zniszczyć przyjacielską relację, dlatego warto dobrze zastanowić się, czy na pewno chcemy przenosić znajomość na wyższy stopień zaangażowania. Czasem lepiej uciszyć swoje emocje, dać im dojrzeć i dopiero podejmować tak poważne decyzje. 

Przyjaźń jest platoniczna – to kolejna kwestia, na którą powinieneś zwrócić uwagę. Jeżeli Twój przyjaciel nigdy nie pociągał Cię fizycznie, nie czułaś przy nim tzw. „motylków w brzuchu”, to może to platoniczna miłość? Miłość, na której nie do końca warto budować związek partnerski, a tym bardziej małżeński. 

Tak naprawdę odpowiedź jest w Tobie. Musisz tylko zajrzeć w głąb siebie i zadać sobie proste pytanie: co ja naprawdę czuję?

A Wy, jakie macie metody na rozpoznanie różnic między miłością a przyjaźnią?

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

03 listopad 2019
06 grudzień 2018

Komentarze