Sposoby na stworzenie przyjaznej przestrzeni życiowej we własnym domu

22 wrzesień 2018
Anna Żaczek

Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważna jest przestrzeń, w której spędzamy wiele godzin. Bez względu na to, czy jest to czas spędzany w pracy, w domu czy zgoła w innych okolicznościach.

O ile na wyposażenie i wystrój wnętrz ogólnodostępnych nie mamy wpływu, o tyle w domu możemy sobie na to pozwolić. Od czego zatem zacząć?

Kształty i linie w przestrzeni życiowej

Nie wiem, czy kiedyś zastanawialiście się nad znaczeniem kształtów oraz linii, w których zasięgu przebywacie oraz ich wpływie na Wasze samopoczucie? Otóż naukowcy w badaniach dowiedli, że formy nas otaczające znacząco wpływają na zdrowie i samopoczucie.

Zdaniem Alana Dilani, znanego architekta i naukowca „atrakcyjne otoczenie obniża ciśnienie, wzmacnia odporność, uspokaja puls, zwalcza stres i depresję oraz zmniejsza potrzebę zażywania środków przeciwbólowych”, ponadto poprawia nastrój oraz pobudza kreatywność. Badania medyczne również sugerują, że medycyna ma wpływ na nasze zdrowie, ale tylko w 10%, styl życia i aktywność w 50%, otoczenie w 20%, pozostałe 20% to uwarunkowania genetyczne. Zwróćcie uwagę na stosunkowo duży procent wpływu otoczenia, choć głównie o naszym samopoczuciu decyduje nasza aktywność życiowa. 

Najbardziej nam przyjazne są linie i kształty występujące w naturze, czyli okrągłe i owalne, które są o wiele przyjemniejsze niż kanciaste i ostre. Linie poziome uspokajają, natomiast skrzyżowane, skośne pobudzają, przesadnie zastosowane — sieją niepokój. W domu możemy manipulować liniami według własnych upodobań, tworząc harmonijne i przyjazne wnętrza poprzez rozmieszczenie regałów oraz innych mebli, zawieszanie zasłon, rolet, żaluzji, obrazów na ścianach, zaprojektowanie wzorów parkietu lub płytek na podłodze.

Harmonia wnętrza

Wśród ogólnych zasad możemy wybrać kilka uniwersalnych rad, które z pewnością wprowadzą dobry nastrój:

 • Zachowaj harmonię i równowagę w ustawieniu mebli;
 • Meble do siedzenia postaw, tak by widzieć drzwi, łóżka nie stawiaj pod oknem;
 • Zrezygnuj z jednego mocnego światła na rzecz kilku lamp z łagodnym oświetleniem, wprowadzą one harmonię;
 • W pomieszczeniu umieść tylko obrazy, zdjęcia, elementy sztuki o wartości emocjonalnej dla siebie;
 • Kolory dobieraj według swoich upodobań, a nie według mody;
 • Ustaw żywe kwiaty, które są źródłem lepszego nawilgotnienia wnętrza oraz oczyszczają powietrze (polecane bluszcze, draceny, skrzydłokwiat).

Budowanie przestrzeni z Feng Shui

Wiele osób, chcąc stworzyć wokół siebie przyjazną przestrzeń, nie tylko prywatną, czerpie wiedzę z Feng Shui. Filozofia ta zakłada, że każda cząstka na Ziemi żyje i jest swego rodzaju energią. Poprawianie przestrzeni to sztuka równoważenia, harmonizowania i poprawiania przepływu naturalnych energii  między innymi, zgodnie z siatką Bagua.

5 żywiołów w naszych pomieszczeniach

Drewno

Dobrze wpływa na kreatywność i rozwój, dlatego polecane jest do pokoju dziecięcego, ale również do sypialni. Wiążą się nim podłużne przedmioty oraz kolory ziemi i nieba (zielony i niebieski).

Ogień

Zwiększa odwagę i wspiera rozwój umiejętności przywódczych, stąd też warto jego zasady stosować w gabinecie, jadalni i salonie. Kolor ognia to czerwony oraz odcienie różu i fioletu. Wnętrza w obszarze ognia warto dekorować świecami i wzorami zwierzęcymi.

Ziemia

Według Feng Shui ma ogromny wpływ na siłę fizyczną, stabilność i zdrowie. To dobry obszar na wprowadzenie jej do sypialni, siłowni czy łazienki. Barwy ziemi: zielenie, brązy i beże oraz przedmioty o kwadratowym lub prostokątnym kształcie.

Metal

Żywioł, jaki powinien znaleźć się w pomieszczeniach, w których musimy się skupić, czyli gabinecie, kuchni lub jadalni. Zastosujmy w nich kształty owalne w kolorach bieli czy szarości, ale też delikatnych pasteli. Dodatki powinny być wykonane z metalu lub kamienia.

Woda

To przede wszystkim obszar łazienki, ale też sypialni. Żywioł ten wspiera duchowość i emocje. Kolory przypisane do tego obszaru siatki Bagua to czerń oraz ciemne odcienie.

Energia i spokój w sypialni

Sypialnia ma według Feng Shui bardzo duże znaczenie, ponieważ spędzamy w niej dużą część naszego życia. Klimat  sypialni powinien być dopasowany do nas samych, naszych potrzeb i priorytetów, a te zmieniają się z biegiem czasu. Tak też powinny zmieniać się nasze sypialnie.

Ogólne porady

 • Łóżka nie należy stawiać na linii drzwi okno, powinno być zwrócone przodem do drzwi wejściowych, co zapewni stabilność i bezpieczeństwo. Możliwość ogarnięcia wzrokiem po przebudzeniu wejścia daje poczucie kontroli nad życiem.
 • Łóżko jako mebel powinno mieć łagodne linie pozbawione ostrych kantów i metalowych dodatków.
 • Nie stosujemy dwóch złączonych materacy, aby nie przyciągać nieporozumień i kłótni w związku.
 • Przestrzeń pod łóżkiem pozostawiamy pustą, by nie blokować przepływu energii. Umieszczenie zagłówka przynosi spokojny sen.
 • Oczywiście, jeśli chodzi o lampy tworzące nastrój i dobrą energię między parą, to unikajmy jednego źródła światła na rzecz kilku przytłumionych lamp. Dobrymi dodatkami są świece, umieszczane symetrycznie po obu stronach łóżka. Do remediów stosowanych w sypialniach można dodać przedmioty w parach, np. symboliczną parę kaczek, wizerunek obrączek, zdjęcie z parą szczęśliwych osób – najlepiej siebie, kwiatów, zwierząt, poduszki, dywaniki.

 

Porady dla par

 • Młode małżeństwa, które dopiero zaczynają życie rodzinne i pragną mieć dzieci, powinny korzystać z energii Drzewa, czyli powinni urządzić sypialnię w  stylu DRZEWO. Drzewo daje impuls do działania i ma silną energię  pobudzającą do rozwoju. Kolorystyka lekka i świeża, zielone dodatki, meble jasne z widocznymi słojami, kształty kolumnowe w deseniach, oprawie obrazów, lampkach itp.
 • Związki z kilkuletnim stażem  i dziećmi w wieku szkolnym powinny urządzić sypialnię w stylu OGIEŃ. Ogień podsyca namiętność, odświeża związki i wprowadza do sypialni dużo energii  i radości. Sypialnia może być trochę bardziej ognista i energetyczna,  czyli możemy użyć więcej czerwieni, fioletów, purpury a desenie tkanin i dekoracje mogą mieć kształt trójkątny.
 • Energia Wody służy ludziom, którzy poszukują partnera i nie pragną stabilizacji w związku. Dla takich osób odpowiednia będzie sypialnia w stylu WODA. Może być urządzona nowocześnie, ale zwiewnie i minimalistycznie. Lubi kolor niebieski lub czarny i falbany oraz lekkie zwiewne tkaniny, a desenie na tkaninach powinny być w kształcie fali.
 • Energia Metalu służy ludziom, którzy nie planują związku i chcą być sam na sam ze sobą. Oni powinni urządzić sypialnie w stylu METAL, czyli metalowe meble, ramy obrazów, lampki nocne. Zastosujmy  kolor biały z dodatkami złotego czy srebrnego. Kształt, jakiego możemy użyć w deseniach tkanin to okrąg.


Aby móc cieszyć pełnią szczęścia i namiętności — uwzględnijcie w swoich planach — priorytety partnera, bo macie tworzyć jedność. Ogólne wskazówki tworzenia przyjaznej atmosfery nie wyczerpują tematu. Warto skorzystać z pomocy fachowców. Czy już macie pomysł na remedia do swojej sypialni? A może nie są Wam w ogóle potrzebne? I oby tak było jak najdłużej!  :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

15 kwiecień 2018
11 styczeń 2019

Komentarze