Idealna świąteczna randka może mieć charakter… kulinarny. Zaproś ukochaną osobę do kuchni i cieszcie się wspólnym gotowaniem! Poznaj przepis na udane spotkania w domu.

18 grudzień 2023
Martyna Dziedzic-Kamińska

Świąteczne pierniczki

Grudzień to czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. To również miesiąc, który ma w sobie niepisaną tradycję pieczenia świątecznych pierniczków. Jeśli w Waszych rodzinnych domach był taki zwyczaj, to możecie wspólnie kontynuować rytuał. W tej tradycji jest coś niezwykłego. Zapach korzennych przypraw unoszący się w domu jest przepiękny, a wspólne wypieki pozytywnie nastrajają. Poszukajcie przepisu na pierniczki lub popytajcie rodziny i znajomych czy mają jakiś sprawdzony, zaopatrzcie się w niezbędne składniki i ruszajcie do kuchni! Pamiętajcie o puszczeniu świątecznych utworów w tle, to dodatkowo zbuduje świąteczny klimat. Gdy pierniczki będą gotowe, na kolejnym spotkaniu możecie je wspólnie udekorować. Ta czynność wywołuje zawsze niemałe poruszenie. Inwencja twórcza czasami zaskakuje! ;) Gotowe ciasteczka możecie zapakować w celofan i wręczyć najbliższym. Sami również nie zapomnijcie o degustacji!

 ciasto piernikowe z formami do wycinania

Produkcja likieru

Jednym z świątecznych napojów, zaraz obok kompotu z suszu może być właśnie  likier. Ten oryginalny trunek ma wiele odsłon. Może być o smaku piernikowym, mandarynkowym itd. Od Was zależy na produkcję jakiego rodzaju się zdecydujecie. W wielu krajach likiery są popularnym dodatkiem do świątecznych prezentów, ale i są serwowane do świątecznej kolacji. Wy również możecie zaopatrzyć się w przezroczyste, ładne butelki, do których przelejecie stworzony świąteczny eliksir i wręczycie swojej rodzinie i przyjaciołom. Taki prezent wygląda bardzo efektownie i jest przyjmowany z wielkim entuzjazmem. Likiery mają bowiem wieeeele zastosowań. Można podawać go tradycyjnie na zimno w kieliszkach, może być dodatkiem do deserów, do kawy jako składnik nadający oryginalnego smaku, do kakao czy czekolady. Butelki z likierem ładnie prezentują się w barkach i witrynkach. Będzie często podziwiany i pytany gospodarzy o źródło pochodzenia – możecie więc stać się sławni! ;)

 

Z rodzinnego przepisu

Na pewno jest w Waszych rodzinach przepis na potrawę, który krąży od lat. Wykonywała go praprababcia, prababcia, babcia, mama i teraz… czas na Was? Jest to z pewnością wyzwanie, ale warto spróbować! ;) Czas na najmłodsze pokolenie by pokazało na co ich stać. Oczywiście możecie eksperymentować i dodawać własne składniki czy Waszym zdaniem jakieś ulepszacze lub trzymać się tradycyjnej wersji. Przed wykonaniem konkretnego przepisu popytajcie osoby, które już go używały o jakieś wskazówki i opinie. To ciekawy temat do rozmów i opowieści rodzinnych, których zawsze miło się słucha.

 starsza kobieta pisząca w notesie

Coś nowego!

Od dawna planowaliście spróbować w kuchni czegoś nowego? To doskonała okazja by wspólnie podziałać nad nowym przepisem. Marzyliście by gościom podać samodzielnie przyrządzonego karpia? Chcieliście zaskoczyć sąsiadów na spotkaniu belgijskim sernikiem? Do dzieła! Świąteczny czas to często układanie menu, w tym roku możecie dodać do niego coś nowego. Macie czas na próby gotowania czy pieczenia. Ustalcie spotkania w kuchni i… trzymamy kciuki za smaczne dania i dodatki!

 zbliżenie na deser niesiony na drewnianej desce

Warsztaty kulinarne

Świąteczne warsztaty kulinarne to doskonały pomysł na grudniową randkę! Spróbujcie swoich sił w gastronomii i sięgnijcie po garść inspiracji na świąteczny stół. Wspólne gotowanie zbliża i przede wszystkim daje wiele satysfakcji. Poznacie się od innej strony, zobaczycie czy umiecie działać w teamie i pod presją czasu. Zobaczymy kto lubi na słono, a kto na słodko, kto jest lepszy w wypiekach, a kto w daniach głównych. W wielu miastach w świątecznym czasie organizowanych jest naprawdę sporo warsztatów kulinarnych. Zorientujcie się co, gdzie i kiedy. Pamiętajcie zapisać się na wybrane z wyprzedzeniem! ;)

 

Wspólne działanie w kuchni to doskonałą forma spędzania wolnego czasu i duża dawka wzajemnych inspiracji. Oby dwoje jesteście pasjonatami kulinariów? A może uwielbiacie po prostu jedzenie? Wspólne spotkanie w kuchni i przygotowywanie posiłków to więc idealny pomysł na Waszą świąteczną randkę. Pewnie słyszeliście powiedzenie przez żołądek do serca? No właśnie… coś w tym jest! ;) Wspólne gotowanie to nie tylko dobra okazja do rozwinięcia Waszych umiejętności kulinarnych, ale i szansa na poznanie siebie i tworzenie niesamowitych wspomnień.

 

 

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

15 czerwiec 2023

Komentarze