Relacje rodzinne a podziękowania dla rodziców

28 październik 2017
Agnieszka Okularczyk

Podziękowania dla rodziców, organizowane podczas wesela, to jeden z kluczowych jego elementów. Bardzo często wiążą się one ze wzruszeniem, ciepłymi słowami i momentem wspomnień. Para Młoda wręcza wyjątkowe prezenty każdemu z rodziców i w ramach podziękowania dedykuje wspólny taniec. Wszystko wygląda bardzo pięknie i ujmująco. Nasuwa się jednak pytanie, co zrobić w momencie, gdy relacje rodzinne są nieco bardziej skomplikowane?

Załóżmy, że mama ma drugiego męża, który nie miał wkładu w nasze wychowanie, a relacje z nim nie są na tyle serdeczne, aby mieć za co mu dziękować. Co więcej, będzie gościem weselnym i krepującym będzie zarówno zaproszenie go na środek, jak i niezrobienie tego. A może rodzina jest skłócona i wiemy, że któregoś z rodziców zabraknie na weselu?

Przede wszystkim nie bójcie się rozmawiać o tym z rodzicami. Czasem zdarza się, że oczekują oni takich podziękowań i jeżeli ich nie otrzymają, mogą poczuć się urażeni i niedocenieni za miłość i trudy, jakie włożyli w wychowanie syna czy córki. Dlatego lepiej jest szczerze porozmawiać i wyjaśnić im, dlaczego rezygnujecie z oficjalnych podziękowań w trakcie wesela, aniżeli tworzyć mimochodem napiętą atmosferę.

Jednak szczera rozmowa to nie wszystko i pomimo trudnej sytuacji u jednego z narzeczonych, należy pamiętać o drugich rodzicach, którzy byli zaangażowani w życie swojego dziecka i otoczyli je miłością. Co zrobić w tym wypadku? Według mnie, najlepiej zorganizować podziękowania dzień przed weselem.

Zaproście tych rodziców, którym chcecie podziękować, na wspólny obiad do restauracji lub w miejsce dla Was szczególnie ważne. Obdarzcie ich uwagą, miłością i powspominajcie wspólne dzieciństwo. Jest to również dobry czas, aby wręczyć im prezenty, które otrzymaliby w trakcie podziękowań weselnych. Jestem pewna, że każde z nich doceni ten moment i ucieszy się ze wspólnie spędzonego czasu.

Innym rozwiązaniem są podziękowania dla wszystkich. Planując ślub, ciężko obejść się bez porad osób bliskich, rodziny czy przyjaciół. Wiadomo, jedni angażują się bardziej, inni mniej, niemniej jednak mają swój wkład w organizację. W trakcie wesela, zamiast dziękować wyłącznie rodzicom, wywołując ich na środek sali, możecie przygotować ogólne podziękowania dla wszystkich osób, które są dla Was bliskie i nie tylko angażowały się w przygotowania weselne, ale były przy Was w trudnych chwilach i dodawały otuchy. Jest to dobre rozwiązanie, aby uniknąć krepującej sytuacji, a tym samym docenić wszystkie ważne dla Was osoby.

Bez względu na to, który sposób podziękowań wybierzecie, pamiętajcie, aby nie robić niczego wbrew sobie. Jest to Wasz dzień i zróbcie wszystko, aby był tym najpiękniejszym i niezapomnianym :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

09 październik 2019
06 luty 2018

Komentarze

Chłopak ma oboje rodziców, natomiast mi został tylko tata. Jak zorganizować podziękowanie żeby też wyróżnić mamę i co ze wspólnym tańcem rodziców. Dla mojego taty to nie będzie radosny moment
~Gabi 17 lipiec 2019 21:51 odpowiedz
My z mężem zorganizowaliśmy podziękowania w dniu ślubu, na chwilę przed wyjazdem do kościoła, zaraz po błogosławieństwie danym przez Rodziców :) Było kameralnie, ale przez to szczerze i mniej stresująco. Choć wzruszenia nie dało się ukryć - mój Teść, niesamowicie wygadany, nie był w stanie uronić ani słowa.
~Paulina K-F 28 październik 2017 22:17 odpowiedz