Rocznice

07 styczeń 2018
Justyna Gul

Ślub jest bez wątpienia jednym z najważniejszych wydarzeń we wspólnym życiu. Podejmując decyzję o zawarciu związku małżeńskiego mamy nadzieję, że każdy kolejny rok spędzony u boku ukochanej osoby, przynosić będzie radość i satysfakcję z podjętej decyzji, że obfitować będzie w same dobre wydarzenia. W każdą kolejną rocznicę ślubu warto powracać wspomnieniami do tego dnia, warto również celebrować go, zarówno wspólnie z partnerem / partnerką, jak i bliskimi osobami.Nazwy rocznic

Współczesne tempo życia sprawia, że często zapominamy o ważnych dla nas dniach, a także o ich wspólnym przeżywaniu. Tymczasem warto poświęcić nieco czasu na powrót we wspomnieniach do dnia ślubu, na podtrzymanie tego ognia pomiędzy parą i zacieśnienie związku. Każda kolejna rocznica ślubu ma swoją nazwę, każda powinna też potęgować wzajemną miłość. Jak nazywają się te rocznice?
Pierwsza – papierowa
Druga – bawełniana
Trzecia – skórzana
Czwarta - kwiatowa lub owocowa
Piąta – drewniana
Szósta - cukrowa lub żelazna
Siódma - wełniana lub miedziana
Ósma - spiżowa, brązowa lub blaszana
Dziewiąta - gliniana lub generalska
Dziesiąta - cynowa lub aluminiowa
Jedenasta – stalowa
Dwunasta - płócienna, jedwabna lub lniana
Trzynasta – koronkowa
Czternasta - kości słoniowej
Piętnasta - kryształowa lub szklana
Dwudziesta – porcelanowa
Dwudziesta piąta – srebrna
Trzydziesta – perłowa
Trzydziesta piąta – koralowa lub nefrytowa
Czterdziesta – rubinowa
Czterdziesta piąta – szafirowa
Pięćdziesiąta – złota
Pięćdziesiąta piąta - szmaragdowa lub platynowa
Sześćdziesiąta – diamentowa (brylantowa)
Sześćdziesiąta piąta – żelazna
Siedemdziesiąta – kamienna
Siedemdziesiąta piąta – brylantowa
Osiemdziesiąta – dębowa

Celebrowanie rocznicy ślubu

Warto dołożyć starań, by każda kolejna rocznica ślubu była wyjątkowa. Można zaznaczyć ten dzień we wspólnym kalendarzu, tak, by w ferworze pracy nie został zapomniany. Unikniemy wówczas sytuacji, kiedy jedna ze stron przygotuje kartkę z życzeniami czy podarunek, druga zaś zapomni o święcie lub będzie w ostatniej chwili gorączkowo poszukiwała prezentu, co odbierze tej chwili wyjątkowości.

Obchody kolejnych rocznic nie wymagają dawania drogich prezentów, często wystarczy kwiat lub dobra kolacja, przede wszystkim bowiem liczy się pamięć. Można również pomyśleć o prezentach korespondujących z nazwą rocznicy – na przykład na pierwszą rocznicę ślubu możemy podarować sobie album ze wspólnymi zdjęciami, mapę z zaznaczonymi miejscami, które wspólnie chcemy odwiedzić, piękny notes, grafikę, którą można powiesić nad łóżkiem lub dobrą książkę. W tę rocznicę można pomyśleć również o obdarowaniu weselnych gości. Zgodnie z tradycją bowiem najwyższa warstwa tortu weselnego ma być przechowywana do pierwszej rocznicy , kiedy to powinna zostać zjedzona.  W nawiązaniu do tego zapomnianego zwyczaju można obdarować gości ciasteczkami w ozdobnych pudełkach, przypominając wspólną zabawę i jeszcze raz dziękując za ich obecność w tak ważnej dla nas chwili.

W drugą rocznicę ślubu możemy wręczyć sobie koszulkę z oryginalnym nadrukiem, zestaw nowej pościeli, oryginalne poduszki, piżamy lub ręczniki ze spersonalizowanym emblematem. Trzecią rocznice można uczcić wręczając skórzane akcesoria: torebki / aktówki, portfele, wizytowniki, a także eleganckie kalendarze oprawione w skórę. W czwartą rocznicę można wybrać się do kawiarni na deser w postaci owoców w czekoladzie, a nawet … wspólnie posadzić owocowe drzewo w ogrodzie. W piątą rocznicę warto udać się na spacer po parku, podarować pięknie rzeźbione pałeczki do sushi, drewnianą szkatułkę na biżuterię czy inne drobiazgi, w szóstą – zdecydować się na wspólną wizytę w Spa i czekoladowy masaż, albo dobry deser w kawiarni. Dobrym prezentem na siódmą rocznicę są rękawiczki, szalki lub też figurki nadające charakteru wspólnie zajmowanej przestrzeni. Na ósmą rocznicę możemy wspólnie wybrać się na targ staroci, nawet jeśli ostatecznie nie zdecydujemy się na statuetkę czy lampę z brązu, to z pewnością wyszukamy interesujący nas drobiazg. Na rocznicę glinianą warto podarować sobie kurs rzeźbienia w glinie – nawet jeśli nie odkryjemy w sobie talentu, może to być wspaniały czas dodatkowo spajający związek. Dziesiąta rocznica ślubu dla wielu par jest okazją do odnowienia związku małżeńskiego. To także czas, by postawić na prezenty praktyczne, na przykład zestaw garnków, które zastąpią zużyty już przez dziesięć lat komplet.

W ten sposób możemy podejść do każdej kolejnej rocznicy, wyszukując przedmioty, które nawiązywały będą swoim charakterem do rocznicy, a które sprawią przyjemność obdarowanej osobie lub nam, jako parze. Pamiętajmy również, że rocznica 50., jest podwójnie wyjątkowa, bowiem małżeństwa z takim stażem otrzymują od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Został on ustanowiony w 1960 roku, zaś aby wszcząć procedurę jego przyznania, należy zgłosić się z wnioskiem do urzędu stanu cywilnego, podając imiona i nazwiska Jubilatów, adres ich zameldowania na pobyt stały oraz informację dotyczącą daty i miejsca zawarcia małżeństwa. Informacje te są przekazywane następnie do Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Procedura ta jest bezpłatna, natomiast sam medal stanowi piękne zwieńczenie małżeńskiego stażu.

 

Niezależnie jednak o tego, na jaki prezent się zdecydujemy, warto przede wszystkim postawić na  bycie ze sobą i spędzenie rocznicy w szczególny sposób. A Wy, w jaki sposób celebrujecie rocznice? Jakie macie pomysły na oryginalne prezenty?

Średnia

3.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

02 kwiecień 2018
17 wrzesień 2018

Komentarze