Rodzaje trenów ślubnych

02 luty 2018
Agnieszka Okularczyk

Wiele przyszłych Panien Młodych na etapie wyboru sukni ślubnej zastanawia się na który tren powinny się zdecydować. Jeśli i Ty masz z tym problem lub nie wiesz z jakimi rodzajami trenu spotkasz się w salonie sukien ślubnych i który będzie najbardziej odpowiedni, zapraszam do poniższego artykułu :)

Czym jest tren?

Trenem określa się przedłużenie sukni ciągnące się po ziemi. Stosuje się go zazwyczaj przy bardzo uroczystych okazjach. Obecnie natomiast najczęściej spotykany jest  w sukniach ślubnych. Dzięki niemu sylwetka sprawia wrażenie smuklejszej i wydłużonej.

Rodzaje trenów

Idąc do salonu sukien, spotkamy się z trzema rodzajami trenu. Pierwsze dwa są najbardziej popularne, natomiast trzeci jest rzadziej spotykany i trudniej dostępny na rynku.

  • Klasyczny

    Jest on niczym innym jak przedłużeniem sukni ślubnej uszytym z jednego materiału, którego nie da się odczepić. Jego kształt jest zawsze zaokrąglony i występuje w różnych długościach. Podpina się go na zewnątrz lub wewnątrz pierwszej warstwy sukni za pomocą haftek. Model klasyczny jest w zasadzie najmniej wygodny ze wszystkich, ponieważ Panna Młoda musi uważać, aby w trakcie tańca się nie odpiął. Ponad to z tyłu w zależności od długości po podpięciu formuje on nieco inny kształt sukni i jest dodatkowym obciążeniem dla Panny Młodej. Niemniej jednak model ten najczęściej spotkamy w salonach ślubnych być może dlatego, że to właśnie on najbardziej wydłuża sylwetkę i daje efekt wysmuklenia figury.

  • Dopinany/panelowy

    Drugi, również popularny rodzaj trenu, który spotkacie wybierając suknię ślubną. Jest on najwygodniejszym modelem, ponieważ można go bez problemu w całości odpiąć od sukni. Zazwyczaj mocowany jest na wysokości talii, chociaż rzadko w niektórych modelach  sukien mocuje się go na wysokości kolan. Z reguły uszyty jest z tego samego materiału co suknia, dzięki czemu tworzy całość, aczkolwiek spotkałam się kiedyś z sytuacją w której tren panelowy miał inny materiał co reszta sukni. Model dopinany  występuje zarówno w wersji krótkiej jak i długiej niemniej jednak mam wrażenie, że lepiej prezentuje się w wersji  wydłużonej. Fantastycznie wygląda z sukniami prostymi typu tuba oraz delikatnie rozszerzonymi o linii A. Warto pamiętać, że pomimo ogromnego plusa jakim jest wygoda, daje on mniejsze wydłużenie sylwetki niż tren klasyczny.

  • Watteau

    Znajduje się w tylnej części sukni, na wysokości pleców. Najczęściej dopięty jest do ramiączek i sprawia wrażenie jakby ich przedłużenia. Przeważenie wykonany ze zwiewnego, przeźroczystego materiału co dodaje uroku i lekkości kreacjom. Niektórzy uważają go za połączenie trenu i welonu w jednym. Jest on trudniej dostępny na rynku, aniżeli treny opisane powyżej. Polecany jest do sukien w stylu empire, jak również prostych i skromnych. Warto pamiętać, że nada on lekko greckiego klimatu naszej stylizacji.

 

A Wy na jaki rodzaj trenu byście się zdecydowały?

Średnia

4.6

Oceń mój artykuł

Zobacz także

17 marzec 2018
03 listopad 2019

Komentarze