Rozważna i romantyczna Jane Austen - recenzja

24 listopad 2017
Joanna Brodzicka

Do jakiego typu zaliczyłabyś samą siebie?  Rozważna – przewidująca, planująca, podchodząca do wszystkiego na chłodno, wybierająca partnerów „z głową” czy może popychana emocjami jak wiatr – romantyczna, szukająca przyjaźni, miłości, która wznosi na swoich skrzydłach pod niebo?

Jako pasjonatka książek, nie mogłam przejść obojętnie obok „Rozważnej i romantycznej” Jane Austen. Bohaterkami są dwie siostry, różne jak ogień i woda. Wychowane w tradycji, pokorne, ale niekoniecznie zgadzające się ze swoim losem, szukające miłości, każda na swój sposób. Marianna impulsywna, bardzo uczuciowa marzy o kochanku wrażliwym, szarmanckim, takim co by niósł ją na rękach przez życie i ubóstwiającym lektury, bo książka to doskonały temat do wielogodzinnych rozmów, a cóż panna z dobrego domu ma do robienia, oprócz dialogów i plotkowania przy kolacji. Jej siostra – również panna na wydaniu – ma nieco odmienne spojrzenie na życie. Eleonora jest łagodna, ale i rozważna. Planuje oddać swoje młode serce mężczyźnie rozważnemu, mocno stąpającemu po ziemi i odpowiedzialnemu. Czy pozycja społeczna zagwarantuje im wybór zgodnie z ich oczekiwaniami . Tego Wam nie zdradzę, ale powiem jedno...

... pieniądz rządzi światem

Czy również jesteście tego zdania? Czy obojętny Wam jest stan majątkowy Waszego wybranka? Nie patrzycie na portfel, samochód, mieszkanie, jak się powodzi jego rodzinie? Nie widać tych cech gołym okiem, ale w dobie komercjalizacji chcemy być zadbane, mieć pełną lodówkę i szuflady zapełnione modnymi dodatkami. Nic w tym złego. Jednak kiedy pieniądz przeważy i liczyć się będzie jedynie pęd za bogactwem, nie wróżę długich lat wspólnego pożycia.

Rozwaga to nie tylko patrzenie w kierunku tzw. kasiory. To połączenie dwóch cech – zaradności i miłości. Na nic zda nam się wielka fortuna w luksusowym domu z ogrodem, kiedy nie będzie tego czegoś, co być zawsze powinno między dwojgiem ludzi. Uczucie powinno być zawsze, bez względu na pełne kieszenie.

Romantyzm często bywa zgubny. Pędzimy za swoją miłością, pokonując wszelkie bariery. Byleby tylko być kochaną i zakochaną. Nie ważne co się z nami stanie. Dążenie niejako „po trupach” byle za swoją miłością. Gdzie będziemy mieszkać, co jeść, jak przygotujemy nasze życie na nadejście potomstwa?!  UPS! Uwaga! Dzieci to nie przelewki! Muszą jeść i się uczyć, a nie wiem, czy będą zadowolone z życia w biedzie.

Rozwaga i romantyczność – połączmy te dwie cechy, a rachunek wyjdzie nam idealny. Wielka wielobarwna miłość, w otoczeniu bliskich nam osób, bo nie zapominajmy o rodzinie, o najbliższych, bez nich świat nie będzie tak doskonały. Pamiętajmy o tym, co ważne. O pracy, która będzie przynosić nam pieniądz potrzebny nie tylko aby przetrwać, ale móc odłożyć na wakacje w ciepłych krajach, móc wybudować dom lub kupić mieszkanie orz pozwolić sobie na zachcianki.

Jeśli jesteśmy kochane, możemy góry przenosić

Jednak bez zaspokojenia swoich potrzeb, jeśli przyjdzie czas, że zabraknie nam tego czy owego, będziemy chodzić kwaśne i rozgoryczone. Nasz  nazwijmy go - długowłosy hipis -  jeśli nie stanie się odpowiedzialnym mężczyzną i będzie powtarzał jak mantrę – „peace and love” nie troszcząc się o nasz dom, składając obowiązki na nasz garb, nie będzie wkrótce tym wyśnionym i wymarzonym. Rozwaga tu trochę zwycięża. Jednak aby nasze życie było doskonałe i romantyzm jest również konieczny.

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

26 marzec 2018
11 kwiecień 2018

Komentarze