Savoir vivre Młodej Pary

19 październik 2017
Iga Marciniszyn

Młoda Para, organizując własne wesele, ma na głowie mnóstwo obowiązków.  W obecnych czasach Młodzi przeszukują cały internet, by znaleźć inspiracje i pomysły, które zaskoczą gości i uczynią wesele oraz ślub zupełnie wyjątkowymi. Wszelkie atrakcje, dekoracje i dobra atmosfera mogą jednak obrócić się w niwecz, jeśli Młodzi nie będą pamiętali o zasadach, których powinni przestrzegać, by goście nie poczuli się na żadnym polu urażeni.

Pierwsze dobre wrażenie, czyli jak rozdawać zaproszenia

Przyjmuje się, że zaproszenia na ślub powinno rozdawać się na około dwa miesiące przed datą uroczystości. Okres letni, który przez Młode Pary wybierany jest najczęściej na termin ślubu, to czas wakacyjny, który wiele osób planuje z dużym wyprzedzeniem. Warto więc dać Waszym gościom większą swobodę, dzięki czemu unikniecie sytuacji, w których ktoś mimo szczerych chęci, nie będzie mógł świętować razem z Wami. Rozdawanie zaproszeń z dwumiesięcznym wyprzedzeniem jest też istotne ze względu na przygotowania gości do Waszego ślubu. Prezent, kreacje, być może fryzjer to niemałe wydatki, które łatwiej będzie zaplanować z większym wyprzedzeniem.

Rozdając zaproszenia gościom, warto pamiętać by w miarę możliwości byli przy tym obecni obydwoje Młodzi. Najbliższej rodzinie i przyjaciołom zaproszenia powinny zostać doręczone osobiście, resztę można wysłać pocztą, jednak należy upewnić się telefonicznie czy zaproszenia dotarły do adresatów. W żadnym wypadku nie powinno się wysyłać zaproszeń drogą mailową, dla gości może być to oznaka nadmiernego lenistwa lub nawet skąpstwa. Wysłanie zaproszeń na zbyt krótko przed uroczystością może również pozwolić gościom na przypuszczenia, że wybrani zostali z listy rezerwowej. W przypadku tworzenia zaproszeń dla osób, które nie są w związku formalnym, warto zdobyć informację na temat nazwiska ich obecnego partnera lub partnerki. To miły gest, który pokazuje gościom, że każdy z nich traktowany jest przez Was indywidualnie z należną uwagą.

Lista prezentów – jak subtelnie powiedzieć o tym, czego chcecie

Lista prezentów przygotowywana przez Młodą Parę może być drażliwym tematem, ale… nie musi. Ważne by pamiętać, że Wasi goście dysponują różnymi budżetami na prezent dla Was, a co za tym idzie - na Waszej liście nie powinniście umieszczać samych drogich prezentów, które mogą wprawić w zakłopotanie i zdecydować o niepojawieniu się niektórych zaproszonych osób. Lista powinna zaczynać się prezentami w kwocie od około 50 zł i co ważne, nie kończyć wielkimi kwotami, listę powinno też tworzyć się w oparciu o przekrój zamożności Waszych gości. Nie najlepiej prezentuje się również kilka wierszyków dotyczących zamiany prezentów na gotówkę, kwiatów na wina, czy kwiatów na książki umieszczonych na jednym zaproszeniu. Najlepiej jeśli zdecydujecie się na jeden lub wprost napiszecie o zamianie. Dobrym pomysłem jest również poproszenie najbliższych osób o puszczenie wici wśród znajomych i rodziny odnośnie prezentów jakich oczekujecie. Dzięki temu unikniecie ryzyka, że goście posądzą Was o organizację wesela głównie dla upominków.

Zajmowanie miejsc przy stole

Jeśli planujecie wyznaczyć gościom miejsca przy stołach, stoi przed Wami naprawdę duże wyzwanie, tym większe, im liczniejsze wesele organizujecie. Najważniejsze zasady, którymi powinniście się kierować, to nierozdzielanie par, sadzanie na przemian kobiet i mężczyzn i niesadzanie obok siebie osób skłóconych. Ważne jest również, by przy Waszym stole siedziały najbliższe Wam osoby. Posadźcie obok siebie rodziców, świadków oraz najbliższych krewnych, to dla nich miły gest, który pokazuje jak są dla Was ważni. Przy usadzaniu gości warto też wziąć pod uwagę ich wiek oraz zainteresowania. Dzięki temu, siedząc razem przy stole nie będą się nudzić.

Muzyka łączy pokolenia

Warto o tym pamiętać i według tej zasady dobrać repertuar grany przez Waszego DJ-a lub zespół. Muzyka jest jednym z najistotniejszych czynników decydujących o powodzeniu Waszego wesela. Nie ryzykujmy więc kontrowersyjnym repertuarem. Nawet jeśli jesteście fanami niszowej muzyki i sami bawicie się przy niej doskonale, pamiętajcie że nie wszyscy będą bawić się przy niej świetnie przez długie nocne godziny. Nie rezygnujcie całkowicie ze swojego gustu muzycznego, ale przeplatajcie go ze znanymi hitami, które zapełnią parkiet.

Zadbajcie o gości, niech czują się zaopiekowani

Podczas wesela bardzo ważne jest pamiętanie o… wszystkich. W dobrym tonie jest podejście do każdego z gości (nawet jeśli to bardzo daleka ciocia, którą zaprosiliście tylko dlatego, że poprosiła Was o to teściowa), przywitanie się i krótka rozmowa o tym jak się bawią, połączona z podziękowaniem za przybycie i prezent. Sprawcie, by wszyscy goście dobrze się bawili - zaangażujcie w to oczywiście Waszych świadków i rodziców. Wesele bez wątpienia jest wyczerpującym przedsięwzięciem, jednak nie powinniście znikać z sali zbyt często. Bawcie się razem z Waszymi gośćmi i cieszcie tym dniem, który minie w mgnieniu oka.

Dekoracje, atrakcje i muzyka to istotna część wesela, ale Wasz wielki dzień tworzą ludzie, w tym przede wszystkim Wy. Pamiętając o ważnych zasadach, unikniecie niezręcznych sytuacji, a dobry humor będzie towarzyszył zarówno Wam jak i Waszym gościom przez wiele wspólnych godzin zabawy! :)

Średnia

4.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

17 marzec 2019
21 luty 2018

Komentarze