Sentymentalizm

02 czerwiec 2020
Dagmara Sobczak

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, czy jesteś osobą sentymentalną? Wiek ani płeć nie mają tutaj nic do rzeczy. Zazwyczaj większy sentymentalizm przypisuje się kobietom, jednak tak naprawdę zmaga się z nim także wielu Panów i nie ma w tym nic złego ani wstydliwego. 

Najważniejsze to uświadomić sobie swój sentymentalizm. Jeżeli już wiesz, że faktycznie dotyczy on również Ciebie, jak myślisz, czy może być on zabójczy dla Twojego związku?

Sentymentalizm – co to?

Sentymentalizm charakteryzuje się podkreślaniem wagi uczuć. Dla osób sentymentalnych istotne są emocje, uczucia i przeżycia. Osoby sentymentalne przywiązują się do miejsc, zdarzeń, osób, rzeczy, nawet tych niepotrzebnych. Sentymentaliści we wszystkim dostrzegają niejaką wartość, a zarazem są bardzo romantyczni. 

Czy teraz, znając już definicję sentymentalizmu, czujesz, że dotyczy to również Ciebie?

Sentymentalizm – zabójstwo dla związku?

Czy sentymentalizm może być zabójczy dla związku? Myślę, że jak wszystko w bardzo konserwatywnej formie, tak, może być szkodliwy. Z drugiej jednak strony wiele zależy od tego, jaki jest Twój partner. Jeżeli obydwoje jesteście sentymentalni, to nie ma większego problemu. Natomiast jeżeli jedno z Was jest osobą mocno stąpającą po ziemi, a do tego lubi żyć w duchu minimalizmu, a druga osoba jest mocno sentymentalna, wszystko ją wzrusza i zbiera nawet paragony z Waszych wspólnych kolacji... w związku może pojawić się pewna nić nieporozumienia. 

Dlatego dobrze jest dobrać się pod względem sentymentalizmu na podobnych wartościach. Jeżeli jednak Ty jesteś sentymentalna, a Twój partner niekoniecznie, ale zupełnie nie przeszkadza mu Twój sentymentalizm, wszystko jest ok. Nie ma zagrożenia dla związku. Pojawia się ono jedynie wtedy, gdy przyświecają Wam zupełnie inne style życia i wartości. 

Sporo też zależy od tego, jak mocno określamy siebie jako sentymentalną osobę. Może się to przejawiać jedynie w chęci wspominania ważnych wydarzeń, ale może to być także zbieractwo, które nie przez każdego zostanie zaakceptowane. Czy wzruszasz się jedynie na filmach miłosnych, czy może wszystko doprowadza Cię do płaczu, nawet wspominanie danych lat?

Dobrze jest się zastanowić nad swoich zachowaniem i nad tym, czy sentymentalizm nie zawładnął naszym życiem zbyt mocno. Jeżeli tak, może on być uciążliwy dla partnera i w konsekwencji zadziałać negatywnie na sam związek. 

Jesteście sentymentalni? A może Wasi partnerzy są?

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

12 czerwiec 2019
12 luty 2019

Komentarze