Jak wygląda ślub bez mszy i jak go zorganizować?

07 maj 2020
Anna Boenish

W końcu padło wyjątkowe “TAK!”, więc czas zabrać się za przygotowania do ślubu i wesela. Możliwości mamy wiele, tak samo jak spraw do załatwienia - w końcu organizacja tak dużej uroczystości to nie lada wyzwanie!

Pierwszą z rzeczy nad którymi musi zastanowić się przyszła para młoda, jest data oraz miejsce, w którym wejdą w związek małżeński. Czas na ważne pytanie - ślub kościelny czy cywilny?

Ślub kościelny bez mszy

Wiele narzeczeństw nie zdaje sobie sprawy z jeszcze jednego, niezbyt popularnego rozwiązania - ślub kościelny, ale bez mszy świętej.

Dlaczego mielibyśmy zdecydować się na tą opcję i na czym ona tak naprawdę polega?

Dlaczego?

Plusów takiego rozwiązania jest wiele. Możemy zdecydować się na taką formę, ponieważ wiemy, że pośród naszych gości będzie wiele osób innego wyznania lub religii. Nie chcąc przymuszać ich do udziału w uroczystości, która nie ma nic wspólnego z ich wierzeniami, to może być najlepsze rozwiązanie.

Warto też wspomnieć, że taka uroczystość nie jest tylko “dodatkiem” do mszy, tak jak bywa to zazwyczaj - w tej sytuacji możemy liczyć na oddzielną, prywatną ceremonie, która będzie również trwała krócej niż ta w standardowej wersji.

Jak wygląda ślub bez mszy?

Oprócz skróconego czasu, nie ma aż tak wielu różnic, jak mogłoby się wydawać. Osoby duchowne udzielające ślubu zazwyczaj nie mają problemu, żeby zorganizować go w taki sposób - czasami sami wychodzą z inicjatywą, bo dzięki skróceniu czasu, mogą udzielić ślubu większej liczbie osób - co jest dosyć istotne, jeśli akurat trwa sezon ślubny.

Sakrament zazwyczaj trwa około 30-40 minut - ale czas zależy tutaj od kapłana.

Narzeczeni czekają wspólnie na rozpoczęcie ceremonii, później następują obrzędy wstępne i czytane jest słowo. Zaraz po tym przysięga, potwierdzenie zawarcia małżeństwa, modlitwa i komunia święta dla zainteresowanych. Później już tylko gratulacje i koniec - możemy swobodnie udać się na sale weselną.

Ślub kościelny w plenerze

Nie należy mylić ślubu bez mszy ze ślubem w plenerze lub innym miejscu, poza kościołem. Kościół katolicki ma twarde zasady, jeśli chodzi o miejsce i niestety nie jest możliwe zawarcie takie związku na plaży czy w ogrodzie. Miejsce, w którym wstąpimy w związek małżeński musi być święte - dlatego najczęściej wybiera się tradycyjny kościół.

Mimo tego, jest parę możliwości na obejście tego wymagania i kompromis.

  • Ogród - tak jak wspominałam, ślub na plaży czy w przydomowym ogrodzie nie wchodzi w grę, jednak często obok kościoła znajdują się piękne miejsca i ogrody, które są poświęcone - warto zapytać, czy byłaby możliwość w letnie popołudnie zorganizować go na terenie kościoła, jednak nie w budynku.
  • Kaplica - drugą opcją jest kaplica - to również miejsce, które przynależy do kościoła i przy odrobinie szczęścia - osoba duchowna udzieli zgody na ślub w tym miejscu.

Pamiętajcie, że możecie szukać kościoła, który zorganizuje Waszą ceremonie w plenerze, w całej Polsce. Może w Waszej parafii nie ma odpowiedniego miejsca, ale kościół w mieście obok posiada piękny ogród wyglądający jak z Waszych marzeń? Poszukajcie, a na pewno znajdziecie!

Niezależnie od Waszego wyboru - szukajcie kościoła, miejsca i duchownego, który będzie dla Was odpowiedni i spełni Wasze oczekiwania.

Prawdopodobnie nie przeskoczycie niektórych praw, ale przecież można iść na kompromis i nadal cieszyć się z tego wspaniałego dnia w scenerii, która zachwyci zarówno gości, jak i zapadnie w Waszej pamięci do końca życia.

Średnia

3.3

Oceń mój artykuł

Zobacz także

26 kwiecień 2018
04 październik 2018

Komentarze