Co załatwić w kościele?

23 luty 2020
Martyna Dziedzic-Kamińska

Ślub kościelny to najczęstszy i najbardziej oczywisty wybór dla katolików. Wiąże się on z pewnymi koniecznymi formalnościami. By pomóc Wam w okiełznaniu niezbędnych kościelnych spraw do załatwienia, przygotowałam zbiór kilku podpowiedzi.

Pamiętajcie, że wszystko należy dobrze rozplanować, ze sporą rezerwą czasową, tak by wszystkich formalności dopełnić w wyznaczonym czasie, na spokojnie.

Co należy załatwić w kościele przed ślubem?

Punkt pierwszy – wizyta w biurze parafialnym

Pierwszym punktem na Waszej liście powinna być wizyta w kościele, w której ma odbyć się Wasz ślub. Tam, ustalcie datę ceremonii. Z własnego doświadczenia podpowiadam – należy to zrobić z wyprzedzeniem. Tak jak sale weselne, tak i kościoły mają sporo grono „chętnych”. Idąc do księdza wcześniej, będziecie mieli też większe pole wyboru daty i godziny.

Podczas tej wizyty, możecie również zapytać o kwestie związane z dekoracją kościoła, oprawą muzyczną, itp.

Nauki przedmałżeńskie

Na około 6 miesięcy przed ślubem zacznijcie myśleć o miejscu odbycia nauk przedmałżeńskich. Są one jedną z koniecznych formalności ślubnych, które powinny być na Waszej liście jeśli zdecydowaliście się na ślub kościelny.

Popytajcie znajomych, księdza, poszukajcie informacji, gdzie takie nauki możecie odbyć. Po ich zakończeniu otrzymacie zaświadczenie, które należy dostarczyć do kościoła, w którym będziecie brali ślub.

Ślub w parafii lub poza nią

Jeśli chcecie wziąć ślub poza Waszą parafią, będziecie potrzebować zgody proboszcza z parafii Pani lub Pana Młodego. W tym przypadku należy udać się do kościoła, znajdującego się na terenie, na którym mieszkacie. Adres zameldowania nie ma tu znaczenia. Kancelaria parafialna z pewnością wyda Wam potrzebne zaświadczenie.

Chcielibyście by ślubu udzielił Wam znany, zaprzyjaźniony ksiądz? Tu potrzebna będzie zgoda proboszcza parafii, w której chcecie zawrzeć związek małżeński. Zapytajcie go o to najlepiej już podczas pierwszej rozmowy.

Niezbędne dokumenty

Kolejną ślubną formalnością w przypadku ślubu kościelnego jest zdobycie odpowiednich dokumentów.

Oprócz zaświadczenia z Urzędu Stanu Cywilnego, potrzebujecie metryki chrztu i adnotacji o odbytym bierzmowaniu. Otrzymacie je w parafii, w której odbyły się te sakramenty.

Protokół przedślubny

Na około 3 miesiące przed planowanym ślubem musicie pojawić się w kościele by spisać protokół przedślubny. Jest to zestaw kilkudziesięciu pytań, na które odpowiada zarówno przyszła Panna Młoda, jak i Pan Młody.

Pamiętajcie, że do tej wizyty potrzebne Wam będą odpowiednie dokumenty. Zabierzcie więc dowody osobiste, świadectwa chrztu oraz zaświadczenie o przystąpieniu do bierzmowania, dowód z USC, że jesteście oboje stanu wolnego, potwierdzenie odbycia kursu przedmałżeńskiego oraz dane Waszych świadków.

Podczas tej wizyty warto również ustalić szczegóły ceremonii. Zapytajcie czy ojciec może prowadzić Pannę Młodą do ołtarza, jakie mają być czytania podczas mszy, jeśli chcecie by ktoś z Waszej rodziny, znajomych przeczytał czytanie lub zaśpiewał psalm poinformujecie o tym księdza. Ponadto zapytajcie czy dopuszczalne jest sypanie ryżem, drobnymi przed kościołem, by nie było zbędnych niedomówień.

Zapowiedzi przedślubne

W kościele zobowiązani jesteście również do ustalenia zapowiedzi. Robi się to zwykle przy okazji spisywania protokołu.

Zapowiedzi to zwyczaj, który jest aktualny w Polsce cały czas. Te, odbywają się w parafiach narzeczonych, z reguły w formie pisemnej – zawieszenie w gablotce kościelnej. Podczas ich trwania każdy kto ma jakieś informacje o przeszkodach zawarcia małżeństwa przez narzeczonych, winien to zgłosić.

Zapowiedzi trwają przez co najmniej dwie niedziele. Po ich wygłoszeniu musici dostarczyć do kościoła zaświadczenie o ich wygłoszeniu, na około miesiąc przed ślubem.

Spowiedź przedślubna

Sakrament pokuty to kolejny obowiązkowy element na drodze ślubnych przygotowań. Odbędziecie dwie spowiedzi, jedną po zapowiedziach, drugą dzień przed ślubem.

Po spowiedzi musicie poprosić księdza w konfesjonale o zaświadczenie o odbytym sakramencie, które następnie przed ślubem jesteście zobowiązani przedstawić księdzu.

Na kilka dni przed ślubem powinniście zgłosić się do biura parafialnego ze świadkami by spisać akt ślubu. Aktualnie jednak te czynności prowadzone są często w dniu ślubu w zakrystii przed ceremonią.

Jeśli chodzi o koszty ślubu kościelnego. Nie ma obowiązku ich ponoszenia. „Co łaska” określamy sami – płacimy za pracę organisty, kościelnego, składamy ofiarę dla księdza, który udziela ślubu.

Jak widzicie, formalności do wypełniania przed wzięciem ślubu kościelnego jest całkiem sporo. Jeśli jednak będziecie pilnować terminów i zabierzecie się za wszystko w odpowiednim czasie, jesteście skazani na sukces.

Niech Was nie zraża droga do jego osiągnięcia. Pamiętajcie, że działacie w imię małżeństwa :)

Średnia

4.5

Oceń mój artykuł

Zobacz także

30 sierpień 2019
08 sierpień 2018

Komentarze