Propozycje stroju dla Pana Młodego - ślub cywilny

24 lipiec 2020
Adrian Bodzioch

Oj tak, ślub cywilny. Nie wszyscy wiedzą, ale ślub cywilny jest bardzo istotny i nie warto umniejszać jego wagi. Mimo, iż w Polsce to ślub kościelny traktujemy jako wyznacznik i “prawdziwy” ślub, to w dalszym ciągu prawne potwierdzenie zaślubin ma ogromne znaczenie w przypadku prostych i codziennych spraw, takich jak podatki, kredyty, wspólne rozliczenia czy inne kwestie typowe dla małżeństw.

Oczywiście samo otoczenie i urzędników ciężko nazwać urokliwym. Właśnie dlatego wielu decyduje się na połączenie dwóch instytucji w postaci ślubu konkordatowego.

Elegancko, ale bez przesady - jaki garnitur i koszula?

Jeśli zdecydujemy się na osobne wzięcie ślubu cywilnego i kościelnego (wręcz w zupełnie innym dniu), zwróćmy uwagę na nasz ubiór, który należy dopasować do okazji. Ślub cywilny znajduje się o oczko niżej w kwestii formalności niż ślub kościelny. 

Najlepiej sprawdzi się garnitur ślubny, ale z mniejszą liczbą ślubnych dodatków. Garnitur, który wybraliśmy na ślub z pewnością będzie granatowy i stonowany (o czym już pisałem TUTAJ), dlatego można go nazwać także bardzo uniwersalnym i niezwykle prostym w typowym noszeniu. Oczywiście inaczej jest w przypadku strollerów czy smokingów. Wizyta w tych strojach w Urzędzie Cywilnym nie będzie zbyt dobrym wyjściem - zdecyduj się na zwykły garnitur, choćby miało to oznaczać jego zakup specjalnie na tę okazję.

Z koszulą jest podobnie. Na ślub cywilny warto zastosować najbardziej klasyczną i stonowaną wersję koszuli jaka istnieje - białą, pozbawioną dodatków i niezwykle uniwersalną, a przy tym także seksowną dla płci pięknej. Koszula powinna mieć dobrze dopasowany kołnierzyk, być w pełni biała i nie mieć jakichkolwiek dodatków zmniejszających jej formalność. Mam tu na myśli kolorowe guziki, dodatkowe kołnierzyki (matko, nawet mi nie przypominajcie) czy wzorzyste listwy guzikowe.

Co z obuwiem ślubnym?

No cóż - jeśli czytaliście mój tekst o poprawnych butach ślubnych to wiecie doskonale, że są to buty równie uniwersalne co elegancki, granatowy garnitur. Właśnie dlatego sprawdzą się również na ślubie cywilnym. Lakierki i różnego rodzaju eskarpiny czy pantofle są na naszym ślubie zbędne - i to zarówno na tym kościelnym, jak i cywilnym.

Tradycyjne oksfordy czyli eleganckie buty z zamkniętą przyszwą są na tym polu zdecydowanie najlepsze. Wiele osób zdecyduje się także na lotniki, czyli eleganckie buty pozbawione przeszyć i jakichkolwiek zdobień, są jednak - o ironio - mniej formalne niż oksfordy.

Dodatki na ślub cywilny

Wizyta w Urzędzie Cywilnym w celu wzięcia ślubu jest bardziej eleganckim spotkaniem niż super-formalną uroczystością, dlatego odpuśćmy wszelkie rozwiązania, które wskazują na najwyższą wagę uroczystości. Możemy zrezygnować z kwiatka w butonierce i postawić na urokliwy i bardzo elegancki minimalizm, czyli stworzenie tradycyjnego lecz bardzo atrakcyjnego zestawu.

Niektórzy powinni zdecydować się także na wymianę muszki na krawat i tym samym pozostawienie jej jedynie jako atrybut ślubu kościelnego i wesela.

No i cóż - ślub cywilny dla mężczyzn to stosunkowo prosta sprawa i niezbyt stresująca. Mam nadzieję, że mój poradnik okazał się pomocny.

 

Pozdrowienia,
Adrian :)

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

30 kwiecień 2019

Komentarze