Ślub zagranicą - Cypr

28 grudzień 2018
Dominika Zięba

A może rzucić wszystko,  i lecieć… na Cypr na przekór zimie? Piaszczyste plaże, turkusowe morze i soczysta roślinność to idealna perspektywa dla każdej zakochanej pary. Formalności związane z organizacją ślubu i wesela nie są skomplikowane i czasochłonne, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tym niesamowitym zakątku świata przeżyć swój wymarzony dzień.

Narzeczeni dzielą się zasadniczo na dwie grupy – tych, którzy nie wyobrażają sobie ślubu i wesela w innej niż tradycyjnej formie i tych, którzy dokładnie na to mają ostrą alergię. Ślub zagranicą to idealna alternatywa dla wszystkich, którzy chcą przeżyć coś niesamowitego i połączyć tradycję z nowoczesnością. Wbrew pozorom koszty takiego przedsięwzięcia nie są zastraszająco wysokie – jedynym ograniczeniem jest lista gości, która należy solidnie uszczuplić, ponieważ z przyczyn oczywistych nie zabierzecie ze sobą 130 weselników. Ślub zagranicą to świetna opcja dla małych , kameralnych uroczystości, w których uczestniczą najbliższe osoby. To jak, gdzie lecicie wypowiedzieć sakramentalne tak/yes/si/oui? :)

Dlaczego Cypr?

Cypr to trzecia co do wielkości wyspa na Morzu Śródziemnym, która przez cały rok kusi turystów swoim bajecznym urokiem i niepowtarzalnym klimatem. Na Cyprze słońce świeci przez 300 dni w roku – to jedna z podstawowych przesłanek do wyboru właśnie tego miejsca na ceremonię zaślubin. Och jak bardzo nie zrozumie tego ktoś, kto nigdy nie doświadczył chronicznego deficytu promieni słonecznych, spowodowanego permanentną jesienią o każdej porze roku. Większość Młodych Par drży z obawy przed deszczową aurą, niezależnie od tego, czy ślub odbywa się w czerwcu, czy w październiku. Tutaj nie musicie zaprzątać sobie tym głowy.

Narzeczeni często stawiają na Cypr również z pobudek czysto ekonomicznych – to ciekawa alternatywa dla egzotyki, ale zdecydowanie tańsza. Stosunkowo niewielka odległość od Polski, niskie ceny lotów i zakwaterowania to mocne argumenty dla tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na finansowe szaleństwa.

Od strony formalnej zorganizowanie ślubu na Cyprze znacznie nie różni się od dopełnienia niezbędnych procedur w Polsce. To kolejny argument przemawiający za wyborem właśnie tej wyspy. Na Cyprze możecie wziąć ślub cywilny, jak również kościelny w obrządku katolickim, składając przysięgę w ojczystym języku w obecności polskiego księdza.

Ślub w tak pięknym miejscu to gwarancja niesamowitych wspomnień, uwiecznionych na zapierających dech w piersiach fotografiach. Tam każdy zakątek może stanowić tło dla niezwykłej sesji zdjęciowej. Cypr to kierunek, który nowożeńcy bardzo często obierają w swoich podróżach poślubnych. Wyobraźcie sobie, że to właśnie tam przeżyjecie najpiękniejszy dzień Waszego życia, a nazajutrz wyruszycie w niezapomnianą podróż lub po prostu odpoczniecie na plaży przy zachodzie słońca. Bajeczna perspektywa, prawda?

Czy słyszeliście o tym, że na Cyprze z morskiej piany narodziła się grecka bogini piękna i miłości Afrodyta? Czy to nie wystarczający powód, aby właśnie tam powiedzieć sakramentalne tak? Petra Tou Romiou to jedna z największych atrakcji turystycznych Cypru. Zgodnie z greckimi mitami, Afrodyta zeszła ze skały na ląd, a wszędzie tam, gdzie dotknęła delikatnymi stopami ziemi wyrastały piękne kwiaty. To właśnie ze względu na Afrodytę Cypr nazywany jest Wyspą Miłości. Jak głosi legenda, każdy kto przy blasku księżyca opłynie skałę wraz ze swoją ukochaną zapewni sobie wieczną miłość i młodość. A wiec kochani, nie macie na co czekać!

Ślub na Cyprze - formalności

Bez trudu znajdziecie agencje, które zajmują się organizacją uroczystości ślubnych na Cyprze. Posiadają one szeroki zakres usług, obejmujący załatwienie wszelkich formalności na miejscu, jak również przygotowanie przyjęcia weselnego, dekoracji, transportu i wielu innych niezbędnych elementów.

Dokumenty, których potrzebujecie do ślubu cywilnego na Cyprze to:

• Ważny paszport lub dowód osobisty
• Skrócony akt urodzenia w wersji wielojęzycznej
• Zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego za granicą - dokument ma ważność 6 miesięcy
• W przypadku kolejnego ślubu – wyrok sądowy dotyczący rozwodu lub akt zgonu


Należy pamiętać o tym, że każdy z tych dokumentów musi posiadać klauzulę Appostille, czyli poświadczenie autentyczności podpisu złożonego na dokumencie urzędowym sporządzonym w danym państwie. Informacje o możliwości uzyskania Appostille są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

W przypadku ślubu kościelnego w obrządku rzymsko-katolickim na Cyprze potrzebne będą:

• Odpis aktu chrztu z adnotacja o innych sakramentach
• Licencja na ślub poza parafią narzeczonych (wydana lub potwierdzona przez biskupa, sporządzona w języku angielskim, włoskim lub łacinie, albo przetłumaczona z języka polskiego na jeden z w/w języków)
• Protokół rozmów przedmałżeńskich
• kserokopie paszportów świadków (oryginały do wglądu na miejscu) i ich akty chrztu z adnotacją o pozostałych sakramentach.

 

Co myślicie o cypryjskim ślubie? Jeśli kochacie podróże i piękne miejsca to naprawdę, warto zastanowić się nad taką formą Waszej uroczystości :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

17 lipiec 2018
20 sierpień 2019

Komentarze