Ślub na Dominikanie - formalności, koszty, wady i zalety

06 listopad 2019
Anna Żaczek

Jeśli w Waszych planach matrymonialnych pojawiła się myśl o romantycznym ślubie na plaży — czas na wybór miejsca. Może to być... Dominikana!

Nie musicie znać języka hiszpańskiego, organizację możecie powierzyć profesjonalnym firmom, aczkolwiek nie zaszkodzi zapoznać się z kilkoma informacjami pozwalającymi uniknąć pewnych nieprzyjemnych niespodzianek.

Sprawdźmy kilka najważniejszych kwestii, związanych z organizacją ślubu na Dominikanie.

Kiedy brać ślub na Dominikanie?

Obalając mity o porach deszczowych na Dominikanie, przytoczę słowa znawcy tematu (blog Rico Travel), że znane z obiegowej opinii pory deszczowe i pory suche nie mają takiej formy, jak nam się wydaje. Ta mała wysepka leżąca na Morzu Karaibskim, w strefie klimatu równikowego z dominującym zwrtotnikowym,  nie ma nic wspólnego z porą deszczową znaną z Azji Południowo-wschodniej.

Zdaniem klimatologów nie ma na Dominikanie typowej pory deszczowej. Temperatury w porze suchej są tylko o kilka stopni wyższe niż w tzw. porze deszczowej. Zdarzają się kilkudniowe zachmurzenia z krótkotrwałymi opadami deszczu. Średnie temperatury to 32-33°C w lecie i 27-28°C w zimie. Zdecydowanie taka aura jest bardziej przyjazna dla świętowania ceremonii ślubnych niż temperatury oscylujące w granicach 35-40 stopni w innych krajach. Dodatkową zaletą są niskie różnice w amplitudach letnich i zimowych oraz dziennych i nocnych.

Niepokój może nieść kolejny mit mówiący o huraganach we wrześniu i październiku, które w obiegowej opinii wykluczają w tych miesiącach organizowanie urlopu oraz imprez ślubnych. Statystyki meteorologiczne informują, że Dominikana jest w miarę bezpieczna, huragany jedynie zbliżają się do wyspy, nie czyniąc ogromnych szkód. Dosyć solidne budowle oraz wczesne ostrzeganie zapewniają w miarę bezpieczne przeczekanie porywistych wiatrów. Szczyt aktywności huraganów przypada na koniec sierpnia i początek września. Deszcz nie pada długo, bardzo szybko pogoda wraca do normy.

Podpisując umowy o organizacji ślubu, warto mimo wszystko dowiedzieć się, czy ceremonię można przełożyć w przypadku deszczu. Ceny pobytu oraz organizacji imprez na Dominikanie w tym czasie znacznie spadają, ale decyzja należy do Nowożeńców. Najbardziej polecane są terminy od grudnia do końca kwietnia.

Przykładowe temperatury na Dominikanie:

Styczeń - Temperatura w dzień 27-30°C, temperatura w nocy 20-23°C
(Jest bardzo przyjemnie. Nie ma dokuczliwych upałów, a wieczorem nawet można założyć ubranie z długim rękawem. Opady są rzadkością).

Maj Temperatura w dzień 28-32°C, temperatura w nocy 22-25°C
(Wiosna nie występuje. Jest już cieplej, a przez to trochę bardziej parno. Na plaży wiatr idealnie koi poczucie gorąca).

Czy warto wybierać najtańsze oferty?

Jakkolwiek popieram rozsądne wydawanie pieniędzy, to jednak takie rozwiązanie nie zawsze może okazać się korzystne dla realizacji ślubnych planów. Urokliwe zdjęcia nie zawsze oddają realia - przepiękne kwiaty zdobiące wybraną altanę mogą okazać się sztuczne, Candy bar z napojami chłodzącymi to lodówka z 4 butelkami wody niegazowanej, a wymarzony ślub na plaży może być zorganizowany pośród tłumu ciekawskich turystów.

Warto dokładnie upewnić się o tym przed podpisaniem umowy.

W standardowym pakiecie ślubnym można otrzymać następujące usługi:

  • Przygotowanie pełnej, oficjalnej dokumentacji po stronie dominikańskiej wraz z aktami małżeńskimi
  • Ceremonia na plaży
  •  Altana
  •  Szampan
  • Sesja zdjęciowa z profesjonalnym fotografem
  • Auto do ślubu i sesji
  • Kwiaty dla Panny Młodej i butonierka dla Pana Młodego
  • Transport z hotelu na ceremonię oraz powrót z zaślubin
  • Świadkowie (jeśli będzie taka konieczność)
  • Muzyka/ nagłośnienie
  • Polska opieka w czasie całej uroczystości
  • Lodówka z napojami chłodzącymi

 

Dodatkowe oferty to:

  • Sesja fotograficzna z białym koniem
  • Bukiet dla Panny Młodej
  • Przelot helikopterem na ceremonię
  • Film, tort, kolacja poślubna.

 

Ślub na Dominikanie - potrzebne dokumenty

Ogromną zaletą jest to, że można przesłać skany dokumentów (obowiązkowo w języku polskim oraz przetłumaczone na hiszpański), a oryginały dostarczyć po przyjeździe. Nieznajomość języka można stanowić istotną przeszkodę, ponieważ ślub zawierany jest w obecności sędziego pokoju w języku hiszpańskim, a więc niezbędna jest obecność tłumacza.

Temat świadków również zasługuje na uwagę, ponieważ prawo hiszpańskie zakazuje powierzenie tej funkcji osobom z rodziny! Być może coś się w tej sprawie zmieniło, warto na to zwrócić uwagę. Jeśli nie planujecie świadków z grona swoich przyjaciół, to spokojnie możecie powierzyć to organizatorom Waszego wesela.

Wymagane dokumenty do ślubu cywilnego:

  • Skan paszportu
  • Akt urodzenia w języku polskim oraz hiszpańskim wystawionym nie wcześniej niż 2 miesiące przed ślubem
  • Potwierdzenie stanu wolnego uprawniające do zawarcia ślubu poza granicami kraju z USC i tłumaczenie na język hiszpański (osoby po rozwodzie przedstawiają wyrok sądu oraz tłumaczenie dokumentu.


Powyższe dokumenty powinny posiadać apostille, czyli poświadczenia urzędowe sporządzonych dokumentów (wyrabiane w Ministerstwie Spraw Zagranicznych) oraz jego tłumaczenie na język hiszpański.

Koszty ślubu na Dominikanie

Koszty organizacji ślubu na Dominikanie zależne są przede wszystkim od zawartości pakietu ślubnego. Ograniczając koszty organizacji, można to zlecić hotelom. Niestety one rzadko mają prywatne plaże, a wiemy, czym to może skutkować.

Najprostszy pakiet wynosi od ponad 1000 USD, gdzie należy również doliczyć koszty przelotu oraz noclegów, bardziej luksusowa ceremonia z dodatkowymi usługami to kwota około 3000-3500 USD. Do tego należy doliczyć koszt opłaty za przygotowanie dokumentów, udział sędziego pokoju w ceremonii, przesłanie do Polski aktu ślubu — około 995 USD.

Wśród zalet ślubu na Dominikanie możemy zaliczyć mniejsze koszty strojów ślubnych. Odpadają garnitury, ciężkie suknie i kryte buty. Jednym zdaniem - połączenie ceremonii ślubnej z podróżą poślubną i urlopem  jest warte zachodu!

W podsumowaniu dodam, że wyjazd na Dominikanę może stać się również pięknym finałem dla małżeństw z wielotetnim stażem, które chcą odnowić swoją przysięgę. Rozważycie taką propozycję?

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

11 styczeń 2019
29 listopad 2017

Komentarze