Jak zorganizować ślub na Krecie?

30 wrzesień 2018
Dominika Zięba

Większość Par Młodych decyduje się na ślub i wesele w tradycyjnym, bardzo klasycznym wydaniu, czyli uroczystość w kościele, a następnie zabawę do białego rana wśród rodziny i przyjaciół. Jeśli macie ochotę zrobić coś na przekór tradycji i złamać przyjęty schemat to z całą pewnością warto pomyśleć o ślubie w jakimś dalekim, pięknym miejscu. Co powiecie na fenomenalną Kretę?

Kiedy pierścionek zaręczynowy już lśni na palcu rozpoczyna się etap, w którym musicie skonfrontować swoje wyobrażenia dotyczące ślubu i wesela. Jestem przekonana, że każda para choć przez chwilę myśli o tym, jak wspaniale byłby wypowiedzieć sakramentalne TAK na plaży, przy zachodzie słońca, w jakimś egzotycznym miejscu na końcu świata. Romantycznie, oryginalnie, intymnie – po prostu inaczej. Nie każdy ma tyle odwagi i samozaparcia, aby oznajmić rodzinie, że nie będzie hucznego weseliska na 200 osób. Walka z tradycją zawsze jest nierówna, ciężka i ryzykowna – na pewno ktoś będzie urażony, zniesmaczony i niezadowolony z Waszego wyboru.

Zakładając, że przebrnęliście przez ten ciężki etap bez szwanku, a stoczone na słowa bitwy nie przyniosły zbyt wielu ofiar, możecie zastanowić się, gdzie odbędzie się Wasz wymarzony ślub. Czy jest takie miejsce, do którego zawsze chcieliście pojechać? Raj na ziemi, który kusił z folderów reklamowych biur podróży? A może sentymentalna podróż do miejsca, z którym związane są jakieś cudowne wspomnienia sprzed lat? Ja mam takie miejsce – to właśnie Kreta.

Królowa greckich wysp

Kreta to największa i najpopularniejsza z greckich wysp, położona na Morzu Śródziemnym. Mieszanka klimatu śródziemnomorskiego, kontynentalnego i afrykańskiego sprawia, że lato trwa tam naprawdę długo – od maja do października. Położona stosunkowo blisko (około 3 godziny lotu) może stać się dla Was idealnym miejscem na zorganizowanie wymarzonego ślubu.

Ciepłe, lazurowe morze, piękne plaże (szczególnie te z różowym piaskiem), romantyczne zakątki w małych miasteczkach, wyborna kuchnia i gościnni mieszkańcy to wprost idealna kombinacja, która sprosta oczekiwaniom najbardziej wymagających turystów.

Od czego zacząć?

Nietrudno znaleźć agencje i biura podróży, które w swojej ofercie posiadają możliwość zorganizowania ślubu i wesela na Krecie. To zdecydowanie najlepsza i najbezpieczniejsza droga, ponieważ ślub zagranicą to wiele różnych formalności, które warto powierzyć doświadczonym profesjonalistom. Chyba nie chcielibyście w ostatnim momencie dowiedzieć się, że nie dostarczyliście jakiegoś dokumentu, co uniemożliwia zawarcie małżeństwa. To byłby prawdziwy koszmar!

Warto zaznaczyć, że dla turystów w Grecji możliwe jest zorganizowanie ślubu cywilnego oraz ślubu kościelnego wyłącznie w obrządku prawosławnym.

Formalności

Niektóre firmy oferują zorganizowanie ślubu na Krecie nawet w ciągu 30 dni (oczywiście za odpowiednią opłatą). Skoro jesteśmy przy kosztach, to ceny zaczynają się średnio od około 8000-10 000 zł i mowa tutaj o najbardziej podstawowym pakiecie usług uwzględniającym dopełnienie formalności, przygotowanie miejsca zaślubin oraz pakiet turystyczny dla Państwa Młodych (przelot, hotel, wyżywienie). Każda inna usługa jest oczywiście dodatkowo płatna.

Chcąc zabrać ze sobą świadków i najbliższą rodzinę oraz zorganizować na miejscu kameralne przyjęcie weselne, trzeba przygotować się na dużo większe wydatki. Cena to jeden z czynników, który zniechęca Młode Pary do zorganizowania ślubu zagranicą. Należy pamiętać, że często jest to iluzoryczne odczucie, ponieważ tradycyjne wesele w Polsce na około 100 osób to dzisiaj wydatek rzędu nawet 40 000 zł.

Niezbędne dokumenty

Dokumenty, które należy dostarczyć firmie zajmującej się organizacją ślubu i wesela to skrócone akty urodzenia narzeczonych w wersji wielojęzycznej, kopie dowodów osobistych lub paszportów oraz zaświadczenie o możliwości zawarcia związku małżeńskiego za granicą. W przypadku ślubu w obrządku prawosławnym będziecie potrzebować aktów chrztu oraz dokument potwierdzający brak przeciwwskazań do zawarcia związku małżeńskiego w prawosławnym kościele.

Wszystkie dokumenty muszą być przetłumaczone na język grecki przez tłumacza przysięgłego.

O czym należy pamiętać?

Dokładnie czytajcie umowy i uzgodnijcie wszelkie szczegóły, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Jeśli zdecydujecie się na podstawowy pakiet, zadbajcie o te elementy, których on nie obejmuje (transfery, dekoracje, fryzjera, fotografa, oprawę muzyczną, przyjęcie weselne, tort i wiele innych).

Uroczystość możecie zorganizować na plaży, w urokliwej kapliczce, w starożytnych ruinach, gaju oliwnym lub wśród pachnących mandarynkowych drzewek. Firmy starają się dostosowywać swoją ofertę do indywidualnych życzeń klientów, więc warto już na początku przedstawić swoją wizję tego szczególnego wydarzenia.

Niesamowite sesje zdjęciowe i odpoczynek

Nie zapominajcie o tym, że ślub na Krecie to świetna okazja do zrobienia niezapomnianej sesji plenerowej. Biorąc pod uwagę różnorodność krajobrazów, nie musicie ograniczać się do jednej lokalizacji. Ślub na Krecie możecie połączyć z podróżą poślubną – nie pożałujecie! Niesamowita laguna Balos, twierdza na wyspie Gramvousa, zabytki Heraklionu i Chanii, wąwóz Samaria czy różowe piaski Elafonisi to tylko niektóre obowiązkowe punkty na mapie Krety.


Jeśli szukacie wyjątkowego miejsca na zorganizowanie ślubu marzeń, to Kreta na pewno spełni Wasze oczekiwania! Co myślicie o ślubie na tej fantastycznej wyspie? :)

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

15 lipiec 2019
26 listopad 2020

Komentarze