Ślub za granicą - jak zorganizować ślub w Chorwacji?

24 październik 2018
Anna Żaczek

O jakim ślubie marzycie? Tu w Polsce - w miejscach, z którymi jesteście związani, a może gdzieś w romantycznym zakątku, na końcu świata? Jeśli druga opcja jest Wam bliższa, to może wybierzecie urokliwy klif w jednym z piękniejszych miejsc w Chorwacji, klimatyczny kościółek, ruiny dawnych budowli lub piękną plażę, gdzie kręcono najnowszą część Musicalu „Mamma Mia”?

O tym, jak zorganizować ślub w Chorwacji opowiedzą Wam: Ania Reljić i Ewelina Sadura, obie z pochodzenia Polki.

 

Ania Reljić: Emigracja na południe związana była z moją ogromną pasją i miłością do kultury, historii, ludzi i klimatu Chorwacji. Jestem absolwentką filologii słowiańskiej, w Chorwacji znalazłam swoje małe „miejsce na ziemi” i w 2010 roku podjęłam próbę „pomieszkania” tu. Pomieszkiwanie trwa już 9 lat. W tym czasie wyszłam za mąż i rozwinęłam mały projekt, dziś noszący nazwę Wedding in Cro, którym są śluby dla obcokrajowców w Chorwacji.

Ewelina Sadura: Moja przygoda z Chorwacją rozpoczęła się w Warszawie, bo to właśnie w stolicy poznałam Chorwata, do którego moje serce mocniej zabiło.  Za sprawą Jego opowieści przybliżałam sobie obraz Chorwacji, kulturę tego kraju i mentalność ludzi. Podczas wakacyjnych podróży zwiedziłam miejsca, o których mi opowiadał, co zaowocowało również miłością do Chorwacji. Splot różnych wydarzeń sprawił, że wkrótce zamieszkaliśmy tu razem. Obecnie jako asystentka Ani, pomagam w organizacji ślubów w Chorwacji. Zazwyczaj towarzyszę Pani Młodej podczas wizyty u makijażystki i fryzjerki, czuwam nad sesją zdjęciową oraz pomagam przy dekorowaniu miejsca zaślubin. Fascynacja krajem sprawiła, że postanowiłam założyć i prowadzić blog o Chorwacji (www.polako.eu). To właśnie za sprawą bloga poznałam Anię i tak zaczęła się nasza przyjaźń, a później ślubna współpraca.

Jakie rodzaje ślubów organizowane są przez Waszą firmę? Czy są to śluby tylko dla Polaków?

Ania: nasze śluby organizujemy głównie dla Polaków i Słowaków. Zajmujemy się gałęzią turystyczną, która związana jest z turystyką ślubną. Polega ona na wstąpieniu w związek małżeński podczas urlopu — bez stresu, wielkich przygotowań, z gwarancją ciepła i dobrej pogody. Zdarza się również, że pomagamy Polkom, które decydują się wyjść za mąż za Chorwatów, ale odrobinę przeraża je biurokracja. 

Ewelina: Ja, do tej pory, miałam przyjemność uczestniczyć w przygotowaniach tylko dla Narzeczonych pochodzących z Polski. Jeśli chodzi o naszych rodaków, przyjeżdżają oni z różnych regionów kraju.

Gdzie organizowane są śluby, jakie trendy obowiązują, jakie miejscowości polecacie, jaka pora roku jest najkorzystniejsza na organizację ślubu w Chorwacji?

Ewelina: Śluby udzielane są zarówno w plenerze, jak i w kościołach oraz małych kapliczkach. Jeśli chodzi o te pierwsze, są to śluby cywilne. Osobiście bardzo podobają mi się ceremonie ślubne organizowane na malowniczych klifach. Widok z góry na turkusowe morze, dookoła piękne agawy i pachnące sosny zapewnia wiele wzruszeń. Do jednego z takich miejsc należy park w Splicie. Według mnie bardzo urocze miejsce. Wiele osób decyduje się wypowiedzieć „tak” na ustronnych plażach lub w spokojnych zatokach. Często zdarza się, że Para, która wielokrotnie przyjeżdża do Chorwacji na wakacje i ma upatrzoną miejscowość oraz swoje sentymentalne miejsce, właśnie tam decyduje się na zawarcie związku małżeńskiego. 

Ania: Ślub na plaży to pierwsze skojarzenie, które nasuwa się przy ślubie za granicą, ale jak wspomniała Ewelina — jest mnóstwo  alternatyw. W tym roku dużym powodzeniem cieszy się taras na dachu hotelu, z którego rozpościera się przepiękny widok na Trogir, Split oraz pobliskie wyspy. Turyści z Polski i Słowacji bardzo lubią Środkową Dalmację, region od Szibenika do Makarskiej. Dogodny dojazd oraz coraz lepsze połączenia lotnicze powodują, że właśnie ten region cieszy się dużym zainteresowaniem. W naszej ofercie mamy również kilka pakietów związanych z półwyspem Istria. Zdecydowanie polecamy śluby w miastach SPLIT, TROGIR, MAKARSKA oraz na pobliskich wyspach BRAC, HVAR, VIS. Na ostatniej z wymienionych, ślub może odbyć się w miejscach, gdzie kręcono najnowszą część Musicalu „Mamma Mia”. Idealnym miesiącem na zawarcie związku małżeńskiego jest czerwiec. Wówczas przyroda budzi się do życia, jest ciepło, zielono i kwitnąco, a dni są wtedy najdłuższe i co jest istotne, nie ma jeszcze tłumów turystów. Nasi klienci najczęściej wybierają wrzesień, czerwiec i sierpień.

Od czego zacząć przygotowania do ślubu w Chorwacji?

Ania: W związku z tym, że na niektórych stronach internetowych nadal widnieją błędne informacje, najlepiej zacząć od kontaktu z naszymi konsultantkami. Krok po kroku opowiemy o procedurze pozyskiwania odpowiednich dokumentów w Polsce w zależności od wybranego rodzaju ślubu. Następnie wytłumaczymy proces legalnego zawarcia związku małżeńskiego w Chorwacji, by był on ważny w świetle polskiego prawa. Jakkolwiek skomplikowanie to brzmi, to naprawdę nic strasznego :)

Ile kosztuje ślub za granicą, a konkretnie w Chorwacji?

Ania: W naszej ofercie posiadamy kilka gotowych pakietów. W rzeczywistości ślubna oferta najczęściej przystosowana jest do oczekiwań oraz budżetu naszych klientów i w tej sprawie potrafimy być bardzo elastyczni. Niczego nie narzucamy, każdy ślub jest „szyty na miarę”, uzgadniany i przygotowywany w stałym kontakcie z Parą Młodą. Zlecane nam śluby z reguły organizowane są na 15-20 osób. Zdarzają się również Pary, które w uroczystości uczestniczą same – romantycznie i tylko we dwoje.

Ślub w Chorwacji dla ok. 20 osób wraz z przyjęciem, usługami dodatkowymi, dojazdem oraz tygodniowym pobytem równy jest kosztom wesela w Polsce na około 100 osób. Dlatego warto zastanowić się, czy wolimy odbyć tradycyjne polskie wesele, jedną noc pośród 100 osób i gonitwę do ostatniej chwili związaną z jego organizacją, czy raczej tygodniowy relaks w gronie najbliższej rodziny i przyjaciół, a dni poprzedzające ślub spędzić opalając się na plaży i zwiedzając Chorwację.

Dlaczego warto zdecydować się na ślub w Chorwacji?

Ewelina: Można podać wiele argumentów na tak. Jeśli miałabym podać największe zalety ślubu w Chorwacji, to wymienię piękne krajobrazy (jeśli decydujemy się na ślub w plenerze), ciepła i słoneczna pogoda (nie przypominam sobie, żeby podczas ślubu zaskoczyła nas ulewa) oraz spokojna i miła atmosfera. Para Młoda może czuć się całkowicie beztrosko i nie martwić o żadne drobnostki, a już na pewno nie o to, że coś pójdzie niezgodnie z planem. Wszystko zawsze jest dopięte na ostatni guzik, a nad całą ceremonią zaślubin dzielnie czuwa zespół Wedding in Cro, do którego sama niedawno dołączyłam.

Ania: Bo to idealne miejsce, by rozpocząć w nim nową wspólną podróż przez życie.

Dziękuję serdecznie za udzielenie wywiadu oraz udostępnienie zdjęć z plenerów ślubnych w Chorwacji. Myślę, że wywołany tu temat trochę namiesza w planach ślubno-weselnych przyszłych małżonków i zaowocuje ślubem za granicą… 

Średnia

3.8

Oceń mój artykuł

Zobacz także

14 grudzień 2017
01 czerwiec 2018

Komentarze