O co zapytać potencjalną makijażystkę przed makijażem ślubnym?

21 listopad 2019
Karolina Zysek

Makijaż to jeden z kluczowych elementów stylizacji ślubnej. Tego najważniejszego dnia decydujemy się najczęściej na wizytę profesjonalnej makijażystki ze względu na towarzyszący stres, ale również żeby makijaż przetrwał całą noc.

Jak wspomniałam w artykule o najczęstszych problemach przyszłych panien młodych, wybór profesjonalnych usługodawców stanowi dla nich największych problem. Dlatego stworzyłam dla Was listę elementów, o których musicie wiedzieć jednocześnie o i od potencjalnej makijażystki przed jej wyborem.

Portfolio makijażystki

Pierwszym krokiem przed wyborem makijażystki jest zaprzyjaźnienie się z jej portfolio. Choć profesjonalna makijażystka potrafi wyczarować wszystko na Waszej twarzy, to warto poprzeglądać jej dotychczasowe prace. Pamiętajcie, że każdy z Nas ma inny styl pisania, ubierania czy nawet pielęgnacji twarzy i włosów, tak podobnie jest z wykonywaniem zawodu.

Każda makijażystka będzie miała inny styl, który niekoniecznie może Wam odpowiadać. Dzięki sprawdzeniu portfolio, możecie również zwrócić uwagę na detale dotychczas wykonanych prac. Co więcej, jeśli nie macie pomysłu na swój makijaż ślubny, być może uda Wam się zainspirować :)

Rekomendacje klientek

Jeśli spodobało Wam się portfolio, czas na poszukiwania rekomendacji. Współcześnie najlepszym źródłem jest fanpage w social mediach albo strona www, gdzie często tworzy się zakładkę „rekomendacje”. Na stronie internetowej najczęściej publikuje się oczywiście pozytywne opinie, więc nie zawsze muszą być one autentyczne i obiektywne.

Ułatwienie mają te panie, które wybiorą makijażystkę z polecenia. Z pewnością Wasze przyjaciółki i bliskie kobiety, jak mama czy ciocia, korzystały już z usług makijażystki, dlatego warto w ogóle wcześniej je zapytać czy znają sprawdzony i profesjonalny salon. Pamiętajcie, że to Wasz najważniejszy dzień, dlatego warto nieco bardziej poprzeglądać Internet w poszukiwaniu profesjonalnej makijażystki niż na inną okoliczność.

Oferta cenowa

W trakcie przeglądania rekomendacji na fanpage’u czy stronie internetowej danego salonu, warto od razu zapoznać się z ofertą cenową. Oczywiście każda z Was będzie miała pewne oczekiwania wobec kosztu makijażu, jednak przy zakładaniu ceny maksymalnej, warto wcześniej poprzeglądać ogólne ceny rynkowe.

Dlaczego?

Ponieważ na pierwszy rzut oka cena makijażu, proponowana przez wymarzoną makijażystkę, może Wam wydać się nieco przesadzona. Pamiętajcie jednak, że profesjonalne kosmetyki, którymi nie tylko wykonuje się make-up, ale również przygotowuje się skórę pod makijaż, kosztują zdecydowanie więcej niż nasze w domowych kosmetyczkach. Przy sprawdzaniu cennika, sprawdźcie także cenę makijażu próbnego – o ile dany salon dopuszcza opcję jego wykonania!

Próbny makijaż ślubny

Podkreśliłam kwestię opcji wykonania próbnego makijaży, ponieważ to naprawdę ważny element podczas przygotowań ślubnych. Wiele przyszłych panien młodych pyta czy warto go wykonywać, ponieważ jego cena często wynosi tyle samo, co już finalnego. Jednak mówię wprost, że tak – naprawdę WARTO umówić się na próbny makijaż. Nawet jeśli mamy sprawdzoną makijażystkę, która malowała Was kilkanaście razy.

Po pierwsze, pamiętajcie, że stylizacja ślubna musi być w całości dopracowana. Makijaż musi być naprawdę dobrze dobrany do Waszej urody, jak również pasować stylem do fryzury i sukni. Wydaje się to oczywiste, a jednak czasem niekoniecznie zweryfikowane.

Po drugie, makijaż musi być sprawdzony pod względem wytrzymałości oraz ewentualnych uczuleń na skórze . Jeśli jesteście zaproszone na jakieś przyjęcie przed Waszym weselem, to właśnie wtedy warto zapisać się na próbny makijaż. Nie musicie wykonywać od razu finalnej wersji, by utrzymać rąbka tajemnicy na swój ślub, lecz zbliżonej wersji, aby po prostu sprawdzić czy przygotowanie skóry oraz użyte kosmetyki zdały swój egzamin. Jeśli w dniu Waszego ślubu będziecie decydować się także na sztuczne rzęsy, to próbny makijaż to okazja, aby zobaczyć czy nie uczulają Waszych oczu. Podobnie jak wszystkie pozostałe kosmetyki. Co więcej, czy rzęsy dobrze komponują się z Waszym naturalnym wyglądem.

Po trzecie, widząc próby makijaż, możecie sprawdzić czy Wasze inspiracje sprawdzają się u Was, a jeśli nie, to zawsze macie szansę jeszcze go dopracować, a nawet całkowicie zmienić. I na odwrót, próbny makijaż może okazać się strzałem w dziesiątkę, który utwierdzi Was w przekonaniu o wyborze makijażystki… i o swoim pięknie!

Dojazd

Ważne jest, aby zapytać makijażystkę o opcję dojazdu, szczególnie, gdy salon znajduje się daleko oraz Wasz fryzjer również zdeklarował się na tzw. wizytę domową.

Opcja dojazdu do klienta ułatwi Wam organizację poranka dnia ślubu, jednocześnie zmniejszając poziom stresu. Co więcej, pozwoli fotografom wykonać zdjęcia z przygotowań z zaciszu domowym, co także wpłynie pozytywnie na ostateczne kadry :)

Minimalna i maksymalna liczba makijaży

Kolejną kwestią, o którą musicie zapytać potencjalną makijażystkę przed jej finalnym wyborem, jest minimalna i maksymalna liczba wykonywanych make’upów.

Minimalna, ponieważ czasem zdarza się, że makijażystka proponuje opcję dojazdu, jeśli zamówicie u Niej co najmniej trzy makijaże – np. panna młoda, mama panny młodej oraz druhna. I na odwrót, jeśli chcecie, aby pomalowała większą liczbę osób, zapytajcie czy jest taka możliwość.

Nie zawsze makijażystki proponują takie rozwiązanie, dlatego zapytajcie o to przed nawiązaniem współpracy!

Marki kosmetyków

Jeśli jesteście osobami, które miewając uczulenia albo jakiś kosmetyk Wam nie służy, dowiedzcie się jakich produktów używa dany salon.

Tutaj ponownie powracam do próbnego makijażu, który pozwoli Wam wykluczyć ewentualnie jakiś kosmetyk przed ślubem. Uważam jednak, że należy zawsze zapytać o firmy kosmetyków, którymi będzie wykonywany Wasz makijaż, aby upewnić się, że będą to profesjonalne produkty.

Dodatkowe kosmetyki dla panny młodej

Po szalonych tańcach przyda się każdej pannie młodej przypudrować nosek czy poprawić usta. Dlatego dowiedzcie się, czy makijażystka przygotuje dla Was odrobinę pomadki czy pudru, którego użyła do wykonania makijażu.

Make’up będzie oczywiście profesjonalnie utrwalony, jednak zawsze warto mieć próbki kosmetyków na wszelki wypadek – chociażby ze względu na ślubne łzy szczęścia :)

Przedłużanie rzęs

Jeśli zdecydujecie się na przedłużanie rzęs i będzie to Wasz pierwszy raz, musicie porozmawiać z makijażystką o ich metodach oraz sposobie wykonywania.

Wspominałam o tym przy makijażu próbnym, jednak jest to na tyle ważne, że należy temu poświęcić więcej czasu. Więcej, aby uniknąć uczulenia w okolicach oczu w dniu ślubu czy sprawdzić ogólny efekt i ich wytrzymałość.

Makijaż pana młodego

Jeśli chcecie, aby makijażystka zmatowiła twarz pana młodego, by równie dobrze prezentował się na zdjęciach, to także powinno znaleźć się to na Waszej liście pytań podczas pierwszej rozmowy.

Oprócz samej możliwości wykonania tej usługi, będziecie musiały rozplanować to w harmonogramie, szczególnie, gdy pierwszy raz zobaczycie się z narzeczonym przy ołtarzu.

Umowa

Gdy będziecie zdecydowanie, na którąś z makijażystek, to poproście o wzór umowy. O ten wzór powinniście prosić każdego z usługodawcy, a jeśli go nie posiada, to należy samemu go przygotować.

Sprawdźcie dokładnie wszystkie zapisy, a szczególnie te związane z wykonywaną usługą oraz ewentualną odmową jej wykonania na krótki czas przed ślubem. W takim przypadku makijażystka powinna zapewnić zastępczą osobę, która będzie wykonywać makijaż na takim samym poziomie.

Oto moja subiektywna lista podstawowych pytań i zadań, które powinnyście wypełnić przed dokonaniem wyboru makijażystki. Gdy portfolio i rekomendacje spełniają Wasze oczekiwania, to zapytajcie o wszystkie wskazane przeze ze mnie kwestie, aby zapobiec niedomówieniom i rozczarowaniu w dniu Waszego ślubu.

Życzę Wam najlepszych wyborów! :)

Średnia

0.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

24 wrzesień 2017
25 luty 2020

Komentarze