Ślub w innym kraju - Wielka Brytania

29 wrzesień 2018
Magdalena Gitler

Obecnie wesela w krajach Europy Zachodniej i USA są do siebie coraz bardziej podobne. Tradycje i trendy wzajemnie się przenikają, a my z upodobaniem przejmujemy od sąsiadów wiele zachowań, które dotąd mogliśmy zobaczyć tylko w filmach.

Pomimo wielu podobieństw, wesela w poszczególnych krajach różnią się od siebie.

Ceremonia zaślubin

W swoim wielkim dniu Młodzi przygotowują się do uroczystości w osobnych pokojach przy wsparciu najbliższych. Pannie Młodej często towarzyszy wtedy orszak druhen – tak, ten popularny zwyczaj coraz częściej gości też u nas. Druhny, czyli najbliższe przyjaciółki przyszłej małżonki stoją przy niej w dniu ślubu. Często ubrane w takie same sukienki. Dla jednych to wspaniały pomysł dla innych bezsensowny i tandetny zwyczaj. Kazać kilku kobietom wystąpić na jednej imprezie w tej samej kreacji? Okropność!

Sama uroczystość zaślubin odbywa się w kościele, właściwym urzędzie albo w plenerze. Często Państwu Młodym towarzyszą dziewczynki sypiące kwiaty, czyli  flower girls. Popularne jest też wygłaszanie przemów. Może być to kilka słów powiedzianych od serca, wyrażających szczęście z okazji zaślubin, wydeklamowany wiersz albo fragment z książki. Czasami również sam ksiądz wygłasza bardzo osobiste słowa do Młodych.

Przemówienia są też niemal obowiązkowym elementem na samym przyjęciu. Wygłaszane przez rodziców, świadków i przyjaciół. Długie, czasami przepełnione kompromitującymi historyjkami z udziałem Państwa Młodych. Weselne przemowy są zwyczajem coraz chętniej przejmowanym w Polsce.

Angielskie wesele

Prawdziwe różnice pojawiają się dopiero tutaj! Wesela w Polsce często organizowane są z przepychem, w myśl zasady „zastaw się, a postaw się”. Powoli, powoli odchodzimy od tego wystawnego charakteru, odmawiając zaproszenia niewidzianych od wczesnego dzieciństwa ciotek, ale jednak rozdźwięk w tej kwestii jest ogromny.  

Nasze polskie przyjęcia ślubne to imprezy organizowane na salach, często nawet dla ponad stu osób, trwające do świtu z mnóstwem jedzenia i alkoholu. W Wielkiej Brytanii wesele jest raczej kameralnym przyjęciem w restauracji dla najbliższej rodziny i przyjaciół. Kiedy Para Młoda posiada większe zasoby finansowe, funduje gościom obiad, jeśli budżet ma znaczne ograniczenia - wystawiany jest szwedzki stół, który ma więcej wspólnego z lunchem niż obiadem. Sałatki, różne rodzaje mięsa, pieczywo, frytki do tego lampka wina i szampana. Jeśli goście chcą wypić więcej alkoholu muszą go sobie… kupić. Tak, alkohol goście kupują w barze na własny koszt. Najczęściej są to drinki, ale nikogo nie dziwi widok gości z butelką piwa w dłoni. Do tego słone przekąski takie jak chipsy, paluszki i orzeszki. Nikt nie protestuje, nikt się nie oburza. Tak po prostu jest.

Ciekawym zagadnieniem jest też podział gości. Dalsza rodzina i znajomi, z którymi państwo Młodzi mają słabszy kontakt, przychodzą na wieczorną część imprezy. Pozostaje jeszcze sprawa stroju gości. W Polsce ślub i wesele to uroczystości, na których do wyglądu i stosowności ubioru przywiązywana jest ogromna waga. Kobiety przywdziewają eleganckie suknie, a panowie wciskają się w koszule, marynarki lub garnitury. W Wielkiej Brytanii nikogo nie dziwi widok gości w jeansach i koszulce polo albo klapkach. Oczywiście abstrahujemy od sytuacji, gdy taki strój sugerowany jest przez Parę Młodą.

Prezenty? Popularne jest tworzenie przez przyszłych małżonków listy prezentów i udostępnianie jej gościom, którzy sami wybierają co kupią. Przyjęcie weselne kończy się zazwyczaj w okolicach północy. Jako ogromna zaleta angielskich wesel często wskazywane jest ogólne rozluźnienie panujące wśród gości i nieprzywiązywanie wagi do utrzymania schematu wesela. Goście i sama Młoda Para nie czują się skrępowani i swobodnie funkcjonują w dniu wesela.

Oczywiście tak jak i u nas znajdują się wesela bardziej wystawne organizowane z rozmachem i generujące spore koszty, jednak niektóre różnice pomimo ujednolicenia są nadal bardzo wyraźne.

Mieliście kiedyś okazję być uczestnikiem angielskiego wesela?

Średnia

3.7

Oceń mój artykuł

Zobacz także

29 wrzesień 2018
16 sierpień 2018

Komentarze