Ślub w zakładzie karnym

03 luty 2018
Iga Marciniszyn

Czasem zdarza się sytuacja, w której w wyniku zdarzeń losowych jedna osoba z zakochanej w sobie pary trafia do zakładu karnego. Podczas rozłąki pojawia się tęsknota, nieraz rodzi się też jeszcze większe pożądanie i plany na wspólne życie razem.

Gdy jedna z osób trafia do więzienia, życie pary zmienia się o 180 stopni. Kontakt osobisty ogranicza się do kilku godzin dziennie, nierzadko pozostają tylko telefony. Trudno w takiej sytuacji myśleć o ślubie, ale niektórzy więźniowie widzą w tym dla siebie ratunek na lepsze życie po wyjściu z zakładu. Ratunek, bo ktoś na nich czeka.

Bywa i tak, że miłość i przywiązanie rodzą się w więzieniu. Wydaje się to niemożliwe? Potrzeba bliskości i ulokowania swoich uczuć pojawia się niemal u każdego więźnia, nawiązywane znajomości są bardziej emocjonalne niż poza więziennymi murami, zachodzą relacje, których na wolności nigdy nie dałoby się nawiązać z różnych powodów. Więźniowie widzą się raz, przypadkiem, przy wspólnym przewozie i zapamiętują swoje nazwiska lub szukają osób chętnych do korespondowania między celami, poprzez znajomego osadzonego w części więzienia dla osób przeciwnej płci niż ich. To daje początek korespondencyjnej, listownej znajomości, która z czasem przeradza się w pełną namiętności historię dwojga ludzi, którzy zakochują się w sobie przez słowa pisane na papierze. Nierzadko pierwszy raz widzą się dopiero, gdy podejmą już decyzję o ślubie, w momencie gdy dopuszcza się ich do spotkania w celu załatwienia formalności. Drugie spotkanie następuje już w dniu ślubu, gdy obydwoje mają powiedzieć sobie najważniejsze ,,tak” w ich życiu.

Na mocy wprowadzonych zmian w akcie prawnym, od marca 2015 r. ślub cywilny może zostać udzielony poza terenem Urzędu Stanu Cywilnego, z koniecznością zachowania uroczystej formy i powagi przystającej do tej podniosłej chwili. Do zawarcia ślubu potrzebne są wszystkie te dokumenty, które wymagane są standardowo w Urzędzie. Dodatkowo konieczna jest zgoda Naczelnika więzienia. Zazwyczaj jednak nie stawiają oni sprzeciwu. Konieczne jest również  uiszczenie opłaty dodatkowej w wysokości 11 zł, za  sporządzenie ślubnego protokołu poza budynkiem USC.

W samej ceremonii uczestniczyć mogą tylko nieliczni: małżonkowie, świadkowie, rodzice, dzieci. Więzionym pozwala się wyjątkowo tego dnia na ubranie odświętnych strojów. Przyszły mąż ma na sobie garnitur, a żona sukienkę. Ceremonia trwa kilkanaście minut, a po niej małżonkowie mogą liczyć czasem na krótkie przyjęcie z poczęstunkiem, oczywiście bez alkoholu.

Po ślubie małżonkowie nie zawsze muszą żyć w celibacie aż do opuszczenia zakładu karnego przez osadzonego. Możliwe jest wnioskowanie o widzenia bezdozorowe, czyli w sali bez strażnika oraz intymne, czyli w sali wyposażonej w łóżko i łazienkę. Zezwolenia na takie widzenia są jednak wydawane niechętnie i jedynie więźniom nienagannie sprawującym się. Jednak w niektórych więzieniach, często ze względu na ich przepełnienie, sale do widzeń intymnych nawet nie istnieją.

Śluby zawierane w więzieniach nie są częstym zjawiskiem. Trudno też powiedzieć ile ze związków zawartych w zakładach, trwa dalej po ich opuszczeniu. Po wyjściu z więzienia zmiany następujące w człowieku z pewnością wymagają ciężkiej pracy obu stron, by powrócić do normalnego życia.

Średnia

3.8

Oceń mój artykuł

Zobacz także

13 wrzesień 2017

Komentarze

Niedługo będę brała ślub w zakładzie karnym. Nie jest ważne gdzie . Oczywiście przykre że tam lecz trudno . Czy brał ktoś ślub w Grudziądzu w ZK.
~Hania 28 wrzesień 2018 03:57 odpowiedz
Co trzeba załatwić by móc wziąść ślub
~Kaska 28 czerwiec 2019 22:59
Jakie sa koszty ślubu w zakladzie karnym do urzedu stanu cywilnego
~Basia 20 luty 2019 21:00
Mam nadzieję, ze z miłości.... ? Bo znam kilka takich hardkoworych historii, ze radze przemyśleć sprawę. Jakbyście chcieli film to sprawdzcie sobie Marry Me Studio. Oni robią takie mega wypasione śluby ale też robią filmy dokumentalne i może by ich taki temat zaciekawił to by Wam to nawet skamerowali. Zastanów się dwa razy zanim się zdecydujesz ! Powoidzenia kochana !
~Ka śka 14 styczeń 2019 21:46