Jeżeli Twoja narzeczona jest obywatelką Ukrainy, sprawdź jak poprawnie złożyć dokumenty do zawarcia związku małżeńskiego

18 październik 2019
Ola Szymańska

Miłość nie wybiera - łączy ludzi, narodowości, dwa różne bieguny. Otwarte granice, łatwość w nawiązywaniu kontaktów sprawia, że coraz więcej moich znajomych bierze ślub z osobami, które nie są obywatelami Polski.

Czy ślub z Ukrainką będzie skomplikowanym procesem? Czy może procedury nie są takie straszne, jak je malują? Sprawdziłam to na podstawie dokumentacji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Jak się okazuje, MSW przygotowało kompleksową ulotkę / informator (jest dostępny na stronie internetowej), w której dokładnie tłumaczy jak legalnie zawrzeć ślub z Ukrainką lub osobą innej nacji. Moim osobistym zdaniem, procedura jest prostsza niż ubieganie się o pozwolenie na pracę przez obywateli Ukrainy (jestem kadrową, także mam solidne podstawy, by tak twierdzić).

Jesteś ciekawy, co trzeba zrobić?

Przede wszystkim przygotować niezbędne dokumenty:

  • paszport przyszłej Panny Młodej,
  • akt urodzenia,
  • zaświadczenie wydane przez właściwy ogran w macierzystym kraju, który wskazuje na brak przeciwwskazań na zawarcie małżeństwa (do takich zaliczamy związek małżeński z inną osobą, ubezwłasnowolnienie, choroby psychiczne). Jeżeli nie można go otrzymać, możesz ubiegać się w Sądzie Rodzinnym o zwolnienie z konieczności przedstawienia takiego dokumentu.

 

Ponadto, należy udać się z przyszłym Panem Młodym do Urzędu Stanu Cywilnego i zarezerwować termin. Oczywiście ślub możesz wciąć także w kościele - katolickim, prawosławnym, ewangelickim i innych. Nie muszę przypominać, że najszybciej datę można zarezerwować na miesiąc + 1 dzień od wizyty w USC?

Kiedy można ubiegać się o polskie obywatelstwo?

Ślub jest to i o obywatelstwo nie będzie trudno? Niestety nie do końca tak jest. Zapewne słyszałeś, że w USA robią kontrole i wymagają "stażu", to i w Polsce nie zrezygnowano z takiego procesu.

Zaraz po ceremonii obcokrajowiec może ubiegać się o zezwolenie na przebywanie w kraju na czas oznaczony. Najczęściej jest udzielane do 2 lat. Wniosek składa się w Urzędzie Wojewódzkim odpowiednim do miejsca zamieszkania. Urzędnicy w tym czasie mogą robić wyrywkowe kontrole, które nigdy nie są zapowiedziane. Tak, aby sprawdzić "prawdziwość" małżeństwa. Dobrze myślisz, będą wchodzić do domu, sprawdzać czy para mieszka wspólnie.

Dopiero po 3 latach od ślubu można starać się o zezwolenie na osiedlenie się oraz o polskie obywatelstwo. Trochę długo? Możliwe..

Jednak zaraz po ślubie odchodzą inne, kłopotliwe formalności. Obcokrajowiec-nowożeniec nie musi starać się o pozwolenie na pracę, może pracować gdzie chce, jak chce i kiedy chce. Podobnie z założeniem własnej działalności.

Jak widać z powyższego, proces może i wydaje się trudny, ale biorąc ślub z Polką również nakłada podobne obowiązki - z jedną różnicą, zamiast paszportu, można legitymować się dowodem osobistym.

Średnia

3.4

Oceń mój artykuł

Zobacz także

14 sierpień 2018
21 lipiec 2019

Komentarze

A jeżeli Ukrainka nie ma wizy już w Polsce i jest na Ukrainie A chcemy się pobrać to co wtedy?
~Aleksander 03 wrzesień 2020 15:25 odpowiedz
Podobno łatwiej i taniej jest wziąć ślub na Ukrainie
~Łukasz 02 październik 2020 02:26