Jak wygląda ślub żołnierza?

21 kwiecień 2020
Joanna Brodzicka

Sklepienie z szabel u podnóża schodów, mundur galowy, krojenie tortu szablą - to tylko kilka z licznych przywilejów ślubu z żołnierzem.


Czy zastanawialiście się jakie możliwości płyną z racji bycia narzeczoną lub narzeczonym osoby będącej żołnierzem? Wojsko to rodzaj pracy, ale też pełnienie służby dla ojczyzny. Rzadkością jest, że panna młoda będąca pracownikiem służb mundurowych, wybiera garnitur galowy zamiast sukni ślubnej. Natomiast panowie często wykorzystują ten fakt i chętnie przywdziewają swój strój od święta.

Jest to bardzo dobre posunięcie, gdyż każdy mężczyzna bez wyjątku prezentuje się doskonale w mundurze galowym. W jego asyście panna młoda w śnieżnej sukni zarówno w welonie, jak i w eleganckim kapeluszu wygląda niebiańsko. Do takiej stylizacji zbędne są już jakiekolwiek dodatki.

Wiele formacji wojskowych posiada własne tradycje i wewnętrzne ustalenia odnośnie do ślubu. Niektóre mają nawet przyjęte, zwyczajowe zabawy ślubne, którymi można urozmaicić przyjęcie i tańce. Uczestniczyłam w ślubie żołnierza i przyznam się Wam, że był to miły dla oka widok, a co więcej niezapomniane wspomnienie.

Zwyczaje na ślubie żołnierza

Po pierwsze, mundur galowy. Rzadko osoba mundurowa zrezygnuje z tego przywileju. Jednak na drugą część wesela zwykle wymienia się strój na wygodniejszy i bardziej tradycyjny jak zwyczajowo przyjęty garnitur dla pana młodego. Dzięki temu pan młody pokaże się gościom jako żołnierz i zwyczajny-niezwyczajny ślubny.

Po drugie, żołnierze to często wesołe towarzystwo. Niejednokrotnie zdarza się, że tworzą „bramę” dla przyszłych nowożeńców w drodze do kościoła. Zastawiają drogę wojskowymi pojazdami, wykonują śmieszne scenki, włącznie z „aresztowaniem” pana młodego w oczekiwaniu na jego wykup.

Po trzecie, wyjście z kościoła. Zwykle tej podniosłej chwili towarzyszą koledzy z pracy. Mają na sobie również mundury galowe i zwykle czarne rękawiczki. Na komendę oficera najwyższego rangą nad parą młodą tworzą szpaler z szabel. Zwykle uroczystości towarzyszy 8-10 żołnierzy, którzy ustawiają się do siebie twarzami.

Para Młoda przechodzi pod klingami, a ostatni żołnierz delikatnie szablą uderza parę młodą w... tyłek. Oczywiście ma to znaczenie symboliczne - na szczęście na nowej drodze życia, a nie wynika z jakiejkolwiek złośliwości. Jest to bardzo humorystyczny akcent, który zwykle po doniosłej mszy rozluźnia atmosferę wśród zgromadzonych gości.

Po czwarte mundurowi nie piją alkoholu, dlatego każdemu z gości na czele z panem młodym wypada się przebrać w tradycyjne stroje weselne, które nie nawiązują już do tradycji wojskowej. Mundur galowy jest symbolem, świadczy o statucie, randze, więc nie należy go nadużywać. Powaga i honor żołnierza odgrywają kluczową rolę bez względu na okoliczności.

Po piąte skoro jest to ślub żołnierza, warto pomyśleć o minimum jednym daniu z żołnierskiej stołówki. Gorąca, aromatyczna grochówka może doskonale zastąpić tradycyjny rosół. Można pomyśleć o dodatkach w stylu wojskowym do dekoracji sali ślubnej.

Na stronie Ministerstwa Obrony Narodowej znajduje się szeroki materiał odnośnie do zachowania, rangi i tradycji zatytułowany "Ceremoniał Wojskowy Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej", gdzie w rozdziale VII czytamy:

"Zawarcie związku małżeńskiego jest jednym z ważniejszych momentów życia każdego człowieka. Ślub żołnierza może mieć uroczystą oprawę. Jeśli ceremonia ma charakter religijny, posługę liturgiczną w obiekcie sakralnym mogą sprawować żołnierze. Mogą oni także ustawić szpaler przed obiektem sakralnym lub urzędem stanu cywilnego.

Szpaler złożony z żołnierzy w umundurowaniu galowym ustawia się przed wejściem do obiektu sakralnego lub urzędu stanu cywilnego w dwóch szeregach zwróconych frontem do siebie, na kilka minut przed wyjściem młodej pary. Żołnierze stojący w szpalerze oddają honory (salutują, prezentują broń, wykonują „daszek” z bagnetów, kordzików, szabel itp.), gdy młoda para wyjdzie z budynku. Nowożeńcy przechodzą pomiędzy szeregami szpaleru, który po zatrzymaniu się pary młodej do przyjmowania życzeń odchodzi z miejsca uroczystości."

Ślub żołnierza jest sympatyczną uroczystością zarówno dla gości cywilów, jak i kolegów po fachu. Warto wykorzystać kilka elementów, aby wesele nabrało oryginalnego charakteru, a cała uroczystość wyglądała jak z bajki.

A może macie jeszcze inne pomysły od tych, które ja wymieniłam na urozmaicenie ceremonii ślubnej? :)

Średnia

4.2

Oceń mój artykuł

Zobacz także

13 marzec 2019
03 wrzesień 2019

Komentarze