Czy ślubna ankieta może być wyjątkową pamiątką i atrakcją weselną?

23 czerwiec 2020
Karolina Zysek

Ślubna ankieta zyskuje swoją popularność jako atrakcja weselna. To atrakcja, którą możecie cieszyć się, jako goście, podczas popijania trunków z wedding baru.  

Stworzenie ankiety bądź zlecenie jej firmie zajmującej się projektem Waszej papeterii ślubnej, to współcześnie błahostka, a będzie dla Was pamiątką podczas każdej rocznicy ślubu.

Ślubna ankieta - dlaczego warto ją stworzyć?

Ślubna ankieta ma być jednocześnie pamiątką, jak i dodatkową atrakcją dla gości weselnych. Tworzymy ją, aby pozyskać cenne porady na przyszłość dla pożycia małżeńskiego od gości i opinię na temat wesela. Oczywiście jest to atrakcja z  przymrużeniem oka, dlatego pojawiają się w niej często zabawne odpowiedzi.

Ślubne ankiety wypełnione przez Waszych gości będą również dla Was bezcenną  pamiątką, ponieważ podobnie jak cały ślub, będą one wypełnione tylko raz w tak szczególny wieczór ;-) Będziecie mogli do nich sięgać, aby wrócić pamięcią do tego dnia, podobnie jak w przypadku fotografii ślubnej.

Dodatkowo, jest to atrakcja, którą możemy sami stworzyć naprawdę niskim kosztem i będzie z gośćmi do białego rana. Nawiązuję tutaj chociażby do fotobudki, którą często wypożyczamy jedynie na dwie-trzy godziny i prosimy, we współpracy z DJ-em czy zespołem, o przypominaniu do skorzystania z niej, zanim nie będzie już dostępna. Wspominam również o fotobudce, ponieważ te dwie atrakcje można ciekawie połączyć, lecz o tym nieco później :)

Ślubna ankieta z opinią o weselu i formularzem osobowym gościa weselnego

Personalia gościa

Autor wypełnionej ankiety

Pierwszym elementem w tej ankiecie są pytania dotyczące samego gościa.  Możemy poprosić o imię i nazwisko już na samym początku, ale również o podpis pod koniec ankiety ślubnej. Trzecim sposobem jest zapisanie, również na końcu, nietuzinkowego zdania, jak:

„Odpowiedzi udzielił/a ze stażem małżeńskim: ………………………………………………………..”
„Ankietę wypełnił/a znający/a bolączki małżeństwa: ………………………………………………….”

Jednak nie wszyscy Wasi goście będą już po ślubie, dlatego warto wybrać coś bardziej ogólnego bądź podzielić ankiety 50/50 – połowa ze zdaniem o małżeństwie, a druga (dla przykładu):

„Profesjonalnych odpowiedzi z zakresu organizacji ślubu udzielił/a …………………………….”
„Doświadczona/y w miłości: …………………………………………….”


Miasto, z którego przyjechał gość na wesele

Aby poznać, skąd Nasz gość przyjechał na wesele i żeby urozmaicić zabawę, często wstawia się elementy graficzne w postaci mapy bądź popularnych zabytków, jak spodek w Katowicach czy mosty z Wrocławia.  Dodatkowo, można stworzyć metryczkę, w której zapytacie gościa ile przebył kilometrów, aby być dzisiaj z Wami. To prosty, ale jakże rozrywkowy element, szczególnie, gdy opatrzycie go ciekawym wykonaniem :) 

Środek transportu, którym przybył gość

Oprócz miasta, w ślubnej ankiecie pytamy również gościa o środek transportu, którym przybył na Wasze wesele. I tutaj może być naprawdę ciekawie, ponieważ nowożeńcy często decydują się na naprawdę ciekawe pojazdy – oprócz typowego samochodu, pociągu czy taxi,  proponują do wyboru traktor, koparkę czy nawet statek piracki!

Znajdźcie ciekawe grafiki przedstawiające przeróżne środki transportu i pozwólcie gościom tworzyć ciekawe historie z przyjazdem na Wasze wesele :)

Pytania dotyczące nowożeńców

Następnym podpunktem w ślubnej ankiece są pytania dotyczące znajomości gościa i pary młodej. W tej części pytamy gościa o:

„Kiedy dowiedziałeś się o Naszym ślubie: …………………………………………………………………”
„Parę Młodą znam od ……………. lat i poznałem ją ………………………………………………………”
„Anna & Łukasz będą świetnym małżeństwem, bo ………………………………………………...…”


Mogą to być pytania otwarte, ale również zamknięte, szczególnie w pierwszym i ostatnim pytaniu. Dla przykładu:

„Anna & Łukasz będą świetnym małżeństwem, bo:
- Anna świetnie gotuje, a Łukasz wszystko zjada
- Łukasz nigdy nie wychodzi z kolegami na piwo, gdy Anna chce iść na zakupy
- Anna nigdy nie używa stwierdzenia „Już nic”, a Łukasz nie marudzi”

Opinia o weselu

Aby poznać o opinię o weselu, najpopularniejszą metodą jest stworzenie skali w ślubnej ankiecie. Najczęściej jest to od 1 do 10 z ciekawym podpisem pod wyszczególnioną częścią skali.

Na przykład: „1-3 – było fajnie, ale czas na oczepiny”
                            „4-7 – najadłem się, mogę iść do domu”
                            „8-10 – zostaję do białego rana!”

 

Co więcej, możemy dołożyć do skali kilka szczegółowych faktów, jak:

„Najbardziej mi się podobało .........................................................................”
„Wasze wesele wyróżniało się  ………………………………............................. na tle innych” 
„Nie wyobrażam sobie już żadnego wesela bez …………………….............................., a to dzięki Wam!”

Dokończ zdania o pożyciu małżeńskim

Ostatnim elementem, w których padają często najciekawsze odpowiedzi, jest dokończenie zdań o pożyciu małżeńskim. Tutaj ogranicza Was tylko wyobraźnia, a żeby ją pobudzić, podam Wam trzy najpopularniejsze przykłady :)

1. Dokończenie zdania, o tym, co każdy z małżonków powinien:

„Mąż powinien …………………………………………….., a żona ………………………………………………..”
„ Żona musi ………………………………………………………………. dla męża, a mąż dla niej …………………………………………………………………………..”

2.  Instrukcja dla małżonków w pożyciu małżeńskim:

„ Nigdy nie ………………………………………………………………..,
zawsze ………………………………………………………………………,
a w szczególności …………………………………………………………………………………..

To najlepszy sposób na popisanie się gości swoją kreatywnością :)

3. Recepta na szczęśliwe małżeństwo

„Moja recepta na idealne małżeństwo to ………………………………………………………………….”

„Jeśli będziecie każdego dnia …………………………………………………., to Wasze małżeństwo przetrwa do końca świata!”

„Nie zapominajcie o …………………………………………………., a Wasza miłości będzie trwała wiecznie”.


Jeśli zadbacie o te trzy elementy: personalia gościa weselnego, pytania o Waszą znajomość z gościem oraz kreatywne dokańczanie zdań, to zapewniam Was, że ślubna ankieta zadebiutuje na Waszym ślubie!

Poniżej przedstawiam Wam przykład mojej ankiety ślubnej :)

 

Ślubna ankieta z receptą na wymarzone małżeństwo

W tym rodzaju ankiety nie pytamy o personalia gościa czy powiązania z nowożeńcami, a skupiamy się jedynie na recepcie gości na udane małżeństwo.  Dzielimy wtedy ankietę ślubną na dwie części: jedną na porady dla męża, a drugą dla żony. Ten typ ankiety względem poprzedniego jest bardziej kreatywny, ponieważ  ślubna ankieta ma charakter otwartych zdań.

W poradach dla męża nie może zabraknąć między innymi:

„Gdy żona mówi  „Nic się nie stało” , to powinieneś ………………………………………………”

„Jeśli żona zaprzeczy o swojej złości, to nie zapomnij ……………………………………………”

„Jeśli będę chciał wyjść na miasto, to powiem ……………………………………………………….”

„Żona będzie mi zawsze wierna, gdy będę jej kupował ………………………………………….”


A dla żony:

„Mój mąż będzie szczęśliwy, gdy będę ………………………………………………”

„Sposób na marudzenie męża to ………….……………………………………………”

„Gdy mąż będzie wolał oglądać mecz niż zabrać mnie na romantyczną kolację to  ……………………………………………………….”

„Kiedy mąż mówi, że zrobi, to …….........………………………………………….”


Dobranie miłosnych grafik w kolorach przewodnich Waszego wesela dopełni całość ślubnej ankiety, a tym samym przykuje oko gości, którzy z przyjemnością wypełnią Wasze ankiety. Dołączam oczywiście swój przykład realizacji ;-)

 

Dodatkowe elementy do ślubnych ankiet 

Fotografia gości

Wspominałam, że w idealny sposób można połączyć ankietę ślubną z fotobudką.

I to prawda, tylko musimy dobrze zorganizować miejsce atrakcji – dodatkowy stół obok fotobudki na wypełnianie ankiet – oraz poproszenie zespołu lub dj’a , aby zachęcali gości po zrobieniu zdjęcia do sięgnięcia po ślubną ankietę.

Wtedy projektując ankietę pamiętajmy o wyodrębnieniu dodatkowego miejsca na wklejenie fotografii. I oczywiście zorganizowaniu kleju bądź taśmy dwustronnej :)

Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskamy tzw. dwa w jednym: ślubną ankietę ze zdjęciem z fotobudki. Takie rozwiązanie to również ciekawy pomysł na księgę gości!

Przyszłe potomstwo nowożeńców w ankiecie ślubnej

Oprócz fotografii, możecie również dodać od siebie element przyszłego potomstwa w ślubnej ankiecie.  Sprawdzi się to szczególnie, gdy w dniu ślubu jesteście w ciąży albo w niedalekiej przyszłości planujecie potomka :)

W tym elemencie ankiety, Wasi goście mogą wspomóc Was przy wyborze imienia dla przyszłego syna bądź córki, a nawet odkryć  rąbka tajemnicy jak wyglądać będzie Wasze przyszłe potomstwo!

Jak to zaprojektować? Przykład poniżej!W pierwszej części goście mogą sami wypełniać imionami puste pole, jak również wybierać wśród Waszych ulubionych. Wybór wśród najładniejszych według Was będzie idealnym kompromisem, gdy dzidziuś już w drodze, a nie potraficie pogodzić Waszych rozbieżnych zdań :)

Jeśli chodzi o drugą część, to goście mogą się tutaj popisać swoimi umiejętnościami malarskimi, aby  stworzyć dla Was portret przyszłego potomka.  Z pewnością goście zadziwią Was niezliczoną  dozą kreatywności :)

 

A czy Wy planujecie ślubną ankietę jako atrakcję weselną? Jeśli tak, to pochwalcie się, co Wasze ankiety zawierają, a może odkryjemy jakiś kreatywny projekt!

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

07 marzec 2018
10 sierpień 2020

Komentarze