Sposoby na lepszy sen

09 maj 2018
Joanna Brodzicka

Na odpowiedni, dobry sen nie wpływa jedynie wygodne łóżko. Zgaduję, że stoicie na progu urządzania nowego gniazdka, dlatego podpowiadam, na co powinniście zwrócić uwagę, aby budzić się wypoczętym każdego dnia.

Zdrowy sen jest podstawą do lepszego życia. Wpływa na dobre samopoczucie, na koncentrację oraz w sposób bezpośredni na nasze zdrowie. Zapewne macie w planach lub w marzeniach, urządzanie swojego „kąta” do odpoczynku i spania. Podpowiem Wam w 5 krokach, na co warto zwrócić uwagę, a czego się wystrzegać.

Niebieskiemu światłu mówimy NIE

Na noc koniecznie należy wyłączyć wszystkie źródła zasilania, typu telewizor, podświetlone okienka dekoderów czy radia. Unikać powinniśmy również bliskiego kontaktu ze smartfonem. To wszystko źle wpływa na nasz poziom nocnego wypoczynku.

Zdrowa sypialnia

Wygląd podłogi w sypialni ma znaczenie. Zapewne każdy z chęcią sięgnie po puchaty dywan lub wykładzinę. Otóż jest to błędny wybór. W tego typu podłożach zbierają się kurz i roztocza. Najlepszym wyborem będzie gładka powierzchnia – panele, parkiet lub deski. Mniej polecam płytki ceramiczne, gdyż są zimne w dotyku. No chyba, że posiadacie ogrzewanie podłogowe.

Odnośnie ścian, w zdrowej sypialni odradzę fototapety winylowe, tynki strukturalne, farby olejne i tapety pokryte strukturą. Z kolei możemy pokusić się o najtańszą formę tapet – tapety papierowe. Przy tym rozwiązaniu należy zwrócić uwagę na to, czy klej jest z atestem. Najlepszym wariantem będą ściany pomalowane wodorozcieńczalnymi farbami , które tworzą paroprzepuszczalną powłokę.

Cisza

Najlepszym wyjściem byłoby, gdyby nasza sypialnia nie znajdowała się bezpośrednio przy ruchliwej ulicy. Jednak zdaję sobie sprawę, że nie zawsze jest taka możliwość.

Ważną sprawą jest wyłączanie wszystkich urządzeń grających. Czasem mamy również chrapiącego partnera... i tu mam 2 rady – bezpośrednią i pośrednią. Ta pierwsza to wizyta u lekarza, a metoda pośrednia to zakup zatyczek do uszu, jednak nie można ich stosować przez długi okres.

Odpowiedni materac

Łóżko małżeńskie zalecałabym duże – min. 160x200, niekoniecznie rozkładany tapczan. Jednak ważniejszy od samego łóżka jest materac. Doskonałe są twardsze rodzaje materaców. Polecam lateksowe i bonnellowe, czyli ze specjalnymi sprężynami, z wypełnieniem z gryki oraz kokosa. Przy zakupie warto zwrócić uwagę, czy ma zdejmowaną powierzchnię. Pamiętać należy o jego terminowym praniu oraz częstym wietrzeniu i odkurzaniu.

Na koniec moja mini porada – wystawianie materaca na duży mróz jest dobrym sposobem na pozbycie się roztoczy.

Kołdry i poduchy

Kiedyś każda panna w posagu otrzymywała skrzynię z ręcznie haftowaną pościelą oraz kołdrami i poduchami, wypełnionymi puchem kaczym lub gęsim. Dziś wypełnienia naturalne zostały wyparte przez tworzywa sztuczne. Wyprodukowana z nich pościel jest lekka i ciepła. Przeciwnikom sztucznych produktów poleciłabym naturalne runo, a latem, kiedy noce są gorące – bawełniane lub wełniane pledy. Jeśli mowa o poszewkach na kołdry i poduszki, zalecałabym tylko te z naturalnych materiałów – lnu i bawełny.

Warto przemyśleć, skoro jesteście na progu organizacji wesela, o zamówieniu prezentów ślubnych właśnie w tym zakresie. Dobre gatunkowo materace nie są produktami tanimi, podobnie z poszwami wysokiej jakości. Te naturalne produkty przysłużą się Waszemu zdrowiu i będą Wam służyć przez całe lata.

Średnia

4.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

02 październik 2018
09 marzec 2019

Komentarze