Okrągłe czy prostokątne - jakie stoły wybrać na wesele?

05 listopad 2019
Karolina Zysek

Tym razem wprowadzę trochę matematyki, ponieważ kwestia stołów weselnych zahacza o różnego typu wymiary, liczby i odstępy, ale bez obaw - jeśli przeraziła Cię sama myśl o tym, to zapewniam, że nie będzie żadnych skomplikowanych rachunków, a wręcz proste wskazówki do ułożenia planów stołów.

Dzięki tym wymiarom, dowiesz się jaki rozmiar stołów jest odpowiedni dla ośmiu osób, a jaki dla dziesięciu i ile potrzeba odstępu dla kelnerów.

Kalkulator? Zdecydowanie nie! Wystarczy notes i coś do pisania :)

Wymiary stołów weselnych

Zdarza się, że menedżer sali zapewnia Narzeczonych o większej ilości miejsc – niż wymiar stołu przewiduje  - bez dokładnych argumentów - „Zawsze tak organizujemy wesela i nikt nie miał zażaleń”. Warto jednak tę informację zweryfikować, znając dedykowane wymiary stolików dla danej ilości osób.

Jeśli wybierzecie stoły bankietowe, to wymiary rysują się następująco:

→ 120 cm -130 cm  średnicy – stół sześcioosobowy
→ 152 cm – 160 cm średnicy – stół ośmioosobowy
→ 174 cm – 183 cm średnicy – stół dziesięcioosobowy
→ 200 cm – 210 cm średnicy – stół dwunastoosobowy



Przy stołach tradycyjnych wygląda to w ten sposób:

→ stoły ośmioosobowe duże – 200 cm x 100 cm
→ stołu ośmioosobowe małe – 180 cm x  75 cm

Gdy wymiary stolika zdecydowanie odbiegają od tych wytycznych – np. menedżer zapewnia, że przy stoliku o średnicy 160 cm zmieści się dziesięć osób - to nie zgadzajcie się na takie rozwiązanie. Dużą część wesela Wasi Goście przeznaczą na jedzenie i odpoczynek, szczególnie starsze osoby, dlatego powinniście im zapewnić komfort i przestrzeń przy stolikach.

Jeśli o przestrzeni mowa, to zadbajcie również o szerokości między Gośćmi – minimalna wynosi 60 cm, optymalna 70 cm, a najlepsza to 75 cm – oraz głębokość na talerz dla jednego Gościa – co najmniej 40 cm.

Niezbędne odstępy

Tutaj będzie trochę więcej matematyki, bo będą rachunki, a dokładniej - dodawanie. Do niezbędnych odstępów należą: wysunięcie krzesła, odległość stołu do ściany oraz przejście dla kelnera.

Oczywiście nie musicie wszystkiego dokładnie mierzyć, jak w przypadku wymiarów stolików, ale sprawdźcie chociaż jak wygląda sytuacja w praktyce. Na salach często stoliki weselne stoją w stałej konfiguracji weselnej, dlatego zasiądźcie na wybrane miejsca i przekonajcie się czy liczba krzeseł oraz wielkość odstępów nie ograniczają Waszych ruchów. Natomiast jeśli chcecie średnio określić prawidłowe odstępy, to musicie wykonać pewne działania.

Wyobraźmy sobie bankietowy stolik dziesięcioosobowy i skupmy się na dwóch przeciwległych osobach.



Stolik dziesięcioosobowy wymaga chociażby 174 cm średnicy. Na wysunięcie krzesła potrzebujemy 60 cm oraz musimy wziąć pod uwagę również optymalny odstęp między osobami, który wynosił 70 cm.

Dodając wszystkie wartości, wykonujemy działanie: 174 cm + (70 cm x 2) + (60cm x 2).*

Wynika z tego, że podręcznikowo potrzebujemy ponad 4 metry na dwie przeciwległe osoby!

Oprócz tego, pamiętajmy, że odległość stolika od ściany powinna wynosić 150 cm, a na przejście dla kelnera – 40 cm. Natomiast jeśli macie ograniczoną powierzchnię, to sadzajcie Gości tak, aby krzesła po odsunięciu nie stykały się ze sobą, a były na przemian.

 *wyliczenia podawane podczas kursu na konsultanta ślubnego 

Ustawienia stołów weselnych

Koniec tych rachunków, teraz trochę alfabetu. Istnieją cztery rodzaje ustawienia stołów prostokątnych, które dobieramy głównie ze względu na liczbę Gości.

U jednostronne

Sprawdza się głównie przy kameralnych weselach i jego największą zaletą jest fakt, że Goście siedzą jedynie po zewnętrznych stronach, tym samym nie ma mowy o zasłanianiu Pary Młodej.

U dwustronne

Przy tym ustawieniu, Goście zajmują również wewnętrzną część stolika, lecz jest na to patent.

Zadbajmy, aby część stołu Pary Młodej była jak najdłuższa, tym samym zwiększymy rozstaw dwóch pozostałych stolików. Dzięki temu, żaden z Gości nie będzie zasłaniał Nowożeńców.





I obustronne

Obecnie najpopularniejsze ustawienie prostokątnych  stołów weselnych. Po pierwsze, pomieści ono dużą liczbę Gości, a po drugie – wydzielamy wtedy stół prezydialny, który tego dnia jest najważniejszy.

Najczęściej praktykuje się rozwiązanie: ustawiony poziomo stół prezydialny + cztery pionowe stoliki dla Gości.

E obustronne

Rozwiązanie, które pomieści dużą liczbę osób przy niewielkiej powierzchni sali weselnej.

Niestety jego największą wadą jest nieuniknione zasłonięcie Pary Młodej przez Gości.

Stoły okrągłe czy prostokątne?

To częste pytanie zadawane na forach ślubnych. Jedyną słuszną odpowiedzią jest niestety „To zależy”. Od czego zależy? Przede wszystkim od wielkości sali oraz liczby zaproszonych Gości.

Stoły okrągłe są zdecydowanie bardziej eleganckie niż prostokątne, natomiast o komunikacji między Gośćmi zdania są podzielone. Przy stołach okrągłych mamy szersze grono rozmówców, lecz osoby, które spędziły wesele przy tego typu stołach, wspominają o przekrzyczeniu się między sobą.

Natomiast przy stołach prostokątnych ograniczamy się przeważnie do trzech najbliższych osób, ale rozmowa przepływa zdecydowanie efektywniej.

W wyborze wariantu stołów, musicie kierować się przede wszystkim Waszym gustem, funkcjonalnością sali oraz jej wyposażeniem pod względem ilości stołów w danym wariancie.

Wybór ułożenia stołów weselnych jest kluczowym wyborem przed organizacją pozostałych elementów, jak plan stołów czy nawet dekoracje ślubne. Dlatego nie zostawiajcie tego na ostatnią chwilę i sprawdźcie różne warianty, by sala prezentowała się idealnie, a nie była jedynie kompromisem.

A Wy na jakie stoły weselne zamierzacie się zdecydować? Która opcja przekonuje Was bardziej? :)

Średnia

3.7

Oceń mój artykuł

Zobacz także

21 październik 2019

Komentarze