Tradycje świąteczne z całego świata

26 grudzień 2018
Magdalena Gitler

Święta to wspaniały, rodzinny czas, który spędzamy w gronie najbliższych osób, spożywając pyszne potrawy i korzystając z możliwości zwolnienia tempa w tych ostatnich dniach roku. Wszyscy znamy polskie tradycje świąteczne – sianko pod obrusem, dwanaście potraw i puste miejsca zostawianie dla niespodziewanego gościa, a czy są jakieś świąteczne tradycje dedykowane zakochanych? Przeczytajcie o trzech takich tradycjach z całego świata.

Pocałunek pod jemiołą

Chociaż jest pasożytniczą rośliną, to wyjątkowo dobrze nam się kojarzy, dlaczego? Podobno pocałunek złożony pod jemiołą na ustach ukochanej osoby w czasie świąt Bożego Narodzenia zapewni miłość i szczęście na nadchodzące lata.

To znana w Polsce tradycja zakochanych, a jej początków można dopatrywać się już w czasach starożytnych. Wtedy przypisywano jej magiczną moc oraz uznawano za symbol życia i płodności. Zawieszenie jej pod sufitem miało zapewnić powodzenie domowi oraz szczęśliwe i zdrowe życie jego domownikom. Współczesna tradycja pocałunków pod jemiołą przywędrowała do nas z Anglii. Taki pocałunek zgodnie z obecnymi przekonaniami ma przynieść szczęście i spełnienie życzeń.

Nie każdy wie o tym, że po pocałunku mężczyzna powinien zerwać owoc jemioły – to podobno bardzo ważne!

Święta Bożego Narodzenia w Japonii

Obchody „Kurisumasu”, czyli Świąt Bożego Narodzenia, a właściwie okresu bożonarodzeniowego w Japonii zaczynają się już w połowie listopada. Chociaż nie mają one charakteru ściśle religijnego (Chrześcijan w Japonii jest bardzo niewielu), to jednak również dla Japończyków święta stały się okazją do spędzenia czasu z bliskimi.

Ten okres jednak nie jest kojarzony wyłącznie z rodziną i spotkaniami w domowym zaciszu, ale przede wszystkim z czasem dedykowanym wszystkim zakochanym! To wyjątkowy moment w ciągu roku. Idealny, aby zaprosić ukochaną osobą na romantyczną randkę, spędzić wspólny wieczór, a także by się oświadczyć! Japończycy bardzo często spędzają Kurisumasu w restauracjach, a popołudnie i wieczór wigilijny to czas przede wszystkim dla Zakochanych. Zdobycie w tym okresie stolika w popularnej restauracji to prawdziwy wyczyn!

Czeska tradycja dla niezamężnych Pań

To akurat nie jest tradycja dla zakochanych, ale zdecydowanie warto o niej wspomnieć, bo w oczywisty sposób nawiązuje do związków. W Czechach, w Wigilię, niezamężne Panie po wejściu do domu ściągają jeden z butów i rzucają go za siebie.

Bardzo ważne jest tutaj odpowiednie ułożenie obuwia – jeśli ułoży się noskiem w stronę drzwi, kobieta w niedługim czasie wyjdzie za mąż, jeśli ustawi się do nich tyłem, będzie Panną przez kolejny rok.  W kraju naszych sąsiadów tego wieczoru odbywają się również inne wróżby, które nam kojarzą się raczej z Andrzejkami.  

Jak podobają się Wam tradycje z Czech oraz Japonii? I czy kultywujecie w święta pocałunki pod jemiołą? Pochwalcie się, ile już zaliczyliście! :)

Średnia

4.5

Oceń mój artykuł

Zobacz także

04 listopad 2018

Komentarze