Sylwestrowe zwyczaje

27 grudzień 2017
Dagmara Sobczak

Pewnie większość z nas bez problemu wymieniłaby świąteczne (Bożonarodzeniowe) zwyczaje, takie jak ubieranie choinki, wigilijna wieczerza z pierwszą gwiazdką i dwunastoma potrawami, czy prezenty pod choinką, które zostawia Święty Mikołaj. 

A kto z nas zna sylwestrowe zwyczaje? No właśnie. O nich mówi się zdecydowanie mniej. Chętnie więc przypomnę Wam te najważniejsze.

Sylwestrowe zwyczaje

Wchodząc w Nowy Rok, powinniśmy pamiętać o kilku zwyczajach. Czasem jest to po prostu przesąd, ale zakorzeniony w naszej kulturze na tyle, że staje się dla nas naprawdę ważny i wiele osób przed Nowym Rokiem często go powtarza.

Nie wchodź w Nowy Rok z długami 

To jeden z tych przesądów, które lubimy powtarzać. Przed Nowym Rokiem każdy pragnie spłacić nawet najmniejsze pożyczki, ponieważ mówi się, że jeżeli w Nowy Rok wejdziemy z długami, nadchodzący również będzie na minusie.

Nie zamiataj w ostatni dzień roku

To kolejny polski przesąd, który mówi o tym, aby nie zamiatać (nie sprzątać) 31 grudnia, bo wymiatamy tym samym szczęście z domu. 

W Sylwestra wyglądaj ładnie

Podobno, jeżeli w Sylwestra będziemy wyglądać ładnie i zadbamy o swój wygląd, w Nowym Roku będziemy mieć szczęście w miłości.

Zaproś Nowy Rok do siebie

To stary zwyczaj, który mówi o tym, aby po północy nakręcić zegar i otworzyć wszystkie okna w domu (najlepiej, żeby zrobiła to najstarsza osoba), by zaprosić do niego Nowy Rok.

Spal swoje troski

Jeżeli na kartce spiszesz problemy, które dręczyły się w mijającym roku i spalisz tę kartkę, opuszczą Cię one w nowym roku.

Zrób zapasy jedzenia

Jeżeli Twoja lodówka (niegdyś spiżarnia) będzie pełna, kiedy będziemy wchodzić w Nowy Rok – nie zabraknie Ci jedzenia przez kolejny.

Przywitaj hucznie Nowy Rok

To nasz zwyczaj, który mówi o tym, aby wejść w Nowy Rok pełnym szczęścia, uśmiechu, bawić się, radować, a taki będzie cały kolejny rok.

Wróż z bąbelków szampana

W Sylwestra warto zajrzeć do swojego kieliszka z szampanem. Jeżeli bąbelki są duże, czekają Cię duże zmiany i aktywny rok. Jeżeli jednak bąbelki są małe, czeka Cię spokój i stabilizacja.

Patrz w niebo

Jeżeli w sylwestrową noc niebo jest gwieździste, wróży to pomyślny rok. 

 

Oczywiście do sylwestrowych zwyczajów i przesądów trzeba podchodzić z dozą rozsądku i z uśmiechem, ale warto wiedzieć, że takie zwyczaje istnieją i niegdyś naprawdę silnie w nie wierzono. To może być ciekawy temat do rozmów ze znajomymi właśnie w sylwestrową noc!

Może znacie jeszcze jakieś sylwestrowe zwyczaje i przesądy?

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

12 listopad 2019
28 lipiec 2020

Komentarze