Szybki ślub

19 grudzień 2018
Joanna Brodzicka

Do ślubu można przygotowywać się nawet dwa lata. Rośnie jednak grono zwolenników tak zwanego szybkiego ślubu. Czy spontaniczność zaczyna być w cenie?


Jest wiele par, których okres narzeczeński przeciąga się w nieskończoność. Datę ślubu przesuwają wielokrotnie. Przyczyną takiej sytuacji może być pozycja finansowa, problem rodzinny lub niepewność drugiej osoby. Z drugiej strony, okoliczności mogą wynikać z pewnego rodzaju wygodnictwa. Im dłużej jesteśmy w nieformalnym związku, tym partner czy partnerka bardziej zabiegają o tę drugą stronę.

Decyzja zapadła, bierzemy ślub!

W momencie, kiedy jednak narzeczeni podejmą ostateczną decyzję o zamążpójściu, należy rozpatrzyć dwa aspekty. Czy planowanie ślubu minimum przez okres jednego roku jest dobrym wyjściem, czy może decyzja o organizacji wesela „na już” będzie strzałem w dziesiątkę? W Polsce coraz częściej można spotkać pary, które nie mają ochoty na długie, wielomiesięczne przygotowania.

Spontan i radość z wydarzenia przyćmiewa pozostałe ślubne aspekty. Deklaracja przez urzędnikiem Stanu Cywilnego lub księdzem jest dla nich wystarczającą deklaracją miłości i przyrzeczenia wzajemnej wierności. Nie potrzebują blichtru i setki gości.

Szybki ślub ma w sobie odrobinę tajemniczości i – jak niektórzy mówią – magii. Narzeczeni nie dopuszczają do głosu rodziny - że tak nie można, nie wypada. Kochają się i to im wystarczy do szczęścia. Długie organizowanie wydarzenia nie idzie z nimi w parze.

Szybki ślub - przyczyny

Jest też wiele par, które z przyczyn rodzinnych muszą zdecydować się na szybki ślub. Choroba, wyjazd czy nieplanowana ciąża. Powodów jest naprawdę wiele. Nie powinniśmy oceniać ich sytuacji. Wsparcie, dobre słowo i przyjacielskie gesty poprawią ich już i tak trudną sytuację. Być może mieli marzenie o hucznym weselu na sto par, jednak los zdecydował inaczej.

Bywają również sytuacje, które nie należą do mniejszości, że nagle zwolnił się wymarzony termin w kościele (np. konkretna data) lub inna para zdecydowała się zwolnić lokal. Czemu nie skorzystać? Wszystkie pozostałe formalności załatwiane są w bardzo szybkim tempie. Czasem miesiąc wystarczy, aby ziścić marzenie o najpiękniejszym momencie w życiu.

Szybki ślub - formalności

Na drodze do błyskawicznego zamążpójścia mogą stanąć formalności. Urzędnicy z rzadka zmieniają daty w kalendarzu. Podobna sytuacja jest w kościele, gdzie zapowiedzi muszą trwać przez określony czas. Warto pamiętać o naukach przedmałżeńskich, bez tego ani rusz.

Czasem dochodzi do głosu rozsądek, że to, co dzieje się za szybko, niekoniecznie wyjdzie na dobre. Z drugiej jednak strony, skoro jest szacunek, zaufanie, wierność oraz przyrzeczenie dozgonnej miłości, to nic więcej trzeba. A jak Wy uważacie? Stawiacie na spontaniczność czy wielomiesięczną organizację?

Średnia

5.0

Oceń mój artykuł

Zobacz także

04 marzec 2018
13 grudzień 2018

Komentarze